σομπα πελλετ χωρις ρευμα, αερόθερμη ή υδραυλικη

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175373 από jimp
Καλησπέρα, νέο μέλος, μόλις έκανα εγγραφή, δημήτρης από θεσσαλονίκη, μετά από την ψυχρολουσία των 2 τελευταίων λογαριασμών του ρεύματος -αντλία θερμότητας παλαιάς τεχνολογίας- μάλλον ήρθε η ώρα να στραφώ σε πέλλετ? ή όποια άλλη πρόταση υπάρχει, πρόκειται για επαγγελματικό χώρο στα 100-110μ2 ΑΛΛΑ ψηλό 5 μέτρα οπότε αρκετά μ3 χώρου και δυστυχώς άθλιας κατασκευής, το μόνο καλό είναι ότι ο χώρος είναι ενιαίος, ψάχνω για σίγουρες και τσεκαρισμένες συμβουλές ούτως ώστε να αρχίσω να ψάχνω σωστά εξαρχής
Η βασική μου απορία είναι αν πρέπει να πάω σε απλή σόμπα χωρίς ρεύμα ή στις πιο ψαγμένες αερόθερμες, οι λόγοι που σκέφτομαι την πρώτη είναι αρχικά το μικρότερο κόστος αγοράς, κατά δευτερον δεν έχω κανένα πρόβλημα να την μετατρέψω σε αερόθερμη από μόνος μου αφήνντας απέξω τους υπόλοιπους αυτοματσιμούς ΄'οπως πχ κοχλίες κλπ που τα θεωρώ κάπως προβληματικά γενικά. Δεν έχω καμία εμπειρία από πέλλετ κανενός ειδους και γιαυτο απευθύνομαι εδώ, να σημειώσω επίσης ότι έχω και τη δυνατότητα για υδραυλική, καθώς στα υπάρχοντα κανάλια της τωρινής αντλίας θερμότητας υπάρχει ήδη fan coil που μπορεί να τροφοδοτηθει με ζεστό νερό, οπότε είμαι λίγο μπερδεμένος καθώς δεν έχω εμπειρία, κάθε συμβουλή είαναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Φιλικά

Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175382 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΠΑΡΕ ΜΙΑ MYTHER TA20 ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ. ΠΥΤΟΒΟΛΑΕΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ