Αξιοπιστη υδραυλικη σομπα ξυλου ή καυστηρας ξυλου?

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159411 από Quaker
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Πηρα το θαρος να ανεβασω αυτο το θεμα, γιατι ειδα οτι πολλα μελη σε αυτο το φορουμ γνωριζουν πολυ καλα αυτα που λενε.
Προσφατα μετακομισα στο ρετιρε του πατρικου μου και για τον χειμωνα σκεφτομαι να αγορασω μια καλη σομπα ξυλου.

Τι ζηταω απο μια σομπα...
1. Καλη αποδοση για το χωρο μου
2. Να μην καπνιζει
3. Να εχει συστημα για μελοντικα καλοριφερ.
4. Να μπορει να ζεστανει και νερο για χρηση.

Για τι σπιτι μιλαμε?

1.Καταρχην μενω στο νησι της Κω.
2.Το σπιτι ειναι ρετιρε 16 ετων με διπλο τοιχο τουβλο,σοφατισμενο και ενδιαμεσα φελιζολ.
3.Εμβαδον σπιτιου ... 68τμ.
4.Αλουμινια 8 ετων epal, διπλο τζαμι συρρομενα. Μολις μπηκα γιναν αλλαγες σε οτι χρειαζονταν απο αλουμινα.
5.Η Ταρατσα ειναι τσιμεντακονια με πλακακια στεγανη.
6. Το σπιτι βλεπει στο νοτια.

Προηγουμενη χρηση σπιτιου

Ειχαν μια πολυ μικρη σομπα ξυλου η οποια ηταν στο κεντρο του σπιτιου και το μπουρι της περνουσε διαμεσου της τουαλετας για να βγει εξω απο το κτιριο απο την βορινη πλευρα του. Σημειωστε οτι εδω κρυο κανει μονο οταν φυσαει βοριας και μονο τοτε αναβουμε σομπα.
Η σομπα θερμαινε τον χωρο ικανοποιητικα αλλα ειχε πολυ καπνα το σπιτι μεσα... Το ταβανι ηταν μαυρο, πριν την ανακαινιση , στην εστια της σομπας.
Καταναλωναν τους κρυους χειμωνες λιγοτερο απο 2 κυβικα ξυλα.

Χωρο αποθηκευσης για ξυλα φτιαχνω τωρα 12τμ.

Με βαση αυτα τα στοιχεια που σας παραθετω , ποια ειναι η καλυτερη λυση που ισως να καλυπτει τις αναγκες μου?

Οσο αναφορα την θερμομωνωση δεν γνωριζω αν ειναι ικανοποιητικη και γι αυτο σκοπευω του χρονου να κανω αλλαγες. Φετος με ολες τις ανακαινισεις δεν μπορω να προσθεσω και αυτο το εξοδο.

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159480 από Quaker
Sorry που ανεβαζω link αλλα θα ηθελα την γνωμη σας... αυτη η μασινα με το φουρνο θα καλυπτε τοις αναγκεσ μου σε ζεστο νερο και θερμανση?

www.thermiki.gr/el/%CE%BB%CE%B5%CE%B2%CE...85%CE%BB%CE%BF%CF%85

Οπως την βλεπω ειναι πολυ ομορφη, αλλα ειναι λειτουργικη ? Εχει κανεις εμπειρια απο αυτην?
Αν πιστευετε οτι υπαρχει κατι ποιο αξιοπιστο απο αυτην, παρακαλω βαλτε το link ή αν δεν θελετε, απλα στειλτε μου ενα μυνημα. Ευχαριστω .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159481 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ουάουυυυυυυυυ :woohoo: κάτσε γιατί εδώ έχουμε σοβαρό θέμα !!λύσαμε το ενεργειακό πρόβλημα σίγουρα στην Ελλάδα !!μήπως μπορείς να μάθεις τι είναι αυτό το 25+8 και πόσα κιλά ξύλα καίει για αυτά τα Kw ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159482 από Quaker
Αν ηξερα Δημητρη τι ακριβως χρειαζομαι και τι μετρησεις ειναι αυτες κτλ. δεν θα εμπαινα στον κοπο να ρωτησω καν. Αντιθετως περιμενω για αξιοπιστες προτασεις απο εμπειρουυς σε συστηματα θερμανσης και θα ημουν ευγνωμων αν μου δινοταν μια απαντηση που ισως να με ικανοποιουσε κατα 70-80% . Ολοι γνωριζετε οτι υπαρχουν παρα πολλα συστηματα στην αγορα , και εμεις οι πρωταρηδες ψιλοχανομαστε και δεν γνωριζουμε αν καναμε τη σωστη επιλογη. Γι αυτο κι εγω ανεβασα αυτο το θεμα. Μηπως Δημητρη γνωριζεις κατι αξιοπιστο και δοκιμασμενο ? Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159483 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καταρχήν το κοροϊδευτικό που πολύ σωστά κατάλαβες ,δεν ήταν φυσικά προς εσένα αλλά με αυτούς τους Έλληνες παραγωγούς που με κάνουν να ντρέπομαι για πάρτι τους και μας ξευτελίζουν διεθνώς !
προσωπικά σε αυτό το σπίτι που μου λες δε θα έβαζα νερού αλλά μια τζακόσομπα ενεργειακή αέρος !είναι πολύ λίγα τα τετραγωνικά για να βάλεις νερού και η απόσβεση για μια σωστή τοποθέτηση θα αργούσε να σου κάνει απόσβεση !στείλε μας ενα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού αν μπορείς .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159484 από Quaker
Καταλαβαινω Δημητρη οτι εχετε δει πολλα παλαβα απο διαφορες εταιριες και ξερεις ποσοι την πατησανε απο κατι τετοια. Γι αυτο και χαιρομε που βρηκα αυτο το φορουμ. Σου στειλα ενα προχειρο σχεδιο.
Εχω μια απορια... νερο χρησης πως θα εχω με την τζακοσομπα αερος?
Το σπιτι λειτουργει με ηλιακα τζαμια, και ετσι ηλεκτρικο θερμοσιφωνα δεν μπορω να χρησιμοποιησω.
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Quaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ