Σκέψεις πριν την επιλογή υδραυλικής σόμπας

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159274 από gianniskriti
Την καλησπέρα μου από το καυτό λόγω καύσωνα Ηράκλειο Κρήτης.
Για τον ερχόμενο χειμώνα αποφάσισα να απεμπλακώ από τον καυστήρα πετρελαίου που υπάρχει στην πολυκατοικια λόγω διαφόρων προβλημάτων με τους λοιπούς ενοίκους.
Η πολυκατοικία έχει συνολικά 4 ορόφους μαζί με το ισόγειο και το κάθε διαμέρισμα έχει αυτόνομη θέρμανση. Εγώ με την οικογένεια μου (5 μέλη στο σύνολο) μένουμε σε οροφοδιαμέρισμα 1ου ορόφου κατασκευής 1983 επιφάνειας 83 τ.μ. Στους τοίχους δεν γνωρίζω τί μόνωση υπάρχει, αλλά σίγουρα στα 35 ετών αλουμινένια συρώμενα κουφώματα η μόνωση είναι μάλλον μηδαμινή (αισθανεσαι το κρυο πριν καν ακουμπήσεις το χέρι σου στο κούφωμα) όμως προς το παρόν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα αντικατάστασης τους.
Σκεφτήκαμε με τη σύζυγο να εγκαταστήσουμε στο καθιστικό σόμπα υδραυλική η οποία θα συνδεθεί με τα σώματα αλλά και με την σερπαντίνα του boiler στην ταράτσα (αν είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο).
Οι σκέψεις μου σε 1η φάση είναι οι εξής:
1) Τί είδους σόμπα να επιλέξω (ξύλου ή πελλετ).
2) Πως θα υπολογίσω στο περίπου τις απαιτούμενες θερμίδες ώστε να κάνω μια ιντερνετική έρευνα αγοράς πριν επισκεφτω κάποιο Κατ/μα.
3) Αν υπάρχει κάποιος Ηρακλειώτης στην παρέα που να γνωρίζει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στο Ηράκλειο.
4) Πόσα χρήματα στο πολύ περίπου θα πρέπει να υπολογίζω για τον υδραυλικό που θα την εγκαταστήσει και συνδέσει με τα σώματα.
5) Αν είναι τεχνικά δυνατό τα μπουριά να συνδεθούν στην υπάρχουσα καμινάδα τζακιού ώστε να αποφύγω να ανεβάζω νέα καμινάδα στην ταράτσα.
6) Αν θα είναι ανεκτός ο θόρυβος που θα κάνει. Δεν είμαστε ευαίσθητοι, αλλά αν κάνει σαν αεροπλάνο θα αναθεωρήσω τις επιλογές μου!

Σχετικά με την μου σκέψη, σκέφτομαι κάπως αρνητικά τη σόμπα ξύλου κυρίως για 4 λόγους:
i) Παντελής έλλειψη χώρου αποθήκευσης ξύλων.
ii) Θα είναι πολύ κουραστικό να ανεβάζω συνέχεια ξύλα στον 1ο όροφο χωρίς ανανσέρ.
iii) Εντόπισα αναφορές οτι με τη σόμπα ξύλου συνήθως μυρίζει το σπίτι.
iv) Θα εξαρτάμαι κάθε φορά από το τί ποιότητα ξύλου θα μου πουλάει ο εκάστοτε έμπορας, κάτι που με χαλάει πάρα πολύ αφού έχω ήδη υποστεί κανονικότατη κοροϊδία τον περασμένο χειμώνα και τις 2 φορές που αγόρασα ξύλα τζακιού από 2 διαφορετικούς εμπόρους.
Φυσικά είμαι ανοιχτός σε διορθώσεις επί των παραπάνω και δεν έχω ακόμη καταλήξει 100% στο πέλλετ, γι' αυτό και έθεσα το ερώτημα περί ξύλου ή πέλλετ.

Σχετικά με τη μου σκέψη, μέτρησα σήμερα τις διαστάσεις των σωμάτων, όλα έχουν ίδιο ύψος (90cm) και βάθος (10cm, δηλαδή δίστηλα), διαφέρουν στα μήκη τους τα οποία είναι τα κάτωθι:
2 σώματα έχουν μήκος 50cm
2 σώματα έχουν μήκος 60cm
1 σώμα έχει μήκος 100cm (είναι στο βορινό μεγάλο υπνοδωμάτιο)
Σύνολο 5 σώματα.
Σύμφωνα με αυτή την ιστοσελίδα, τα σώματα μήκους 50cm είναι 1616 θερμίδες (kcal) έκαστος, τα μήκους 60cm είναι 1881 kcal έκαστος και το θηρίο του 1 μέτρου είναι 3230 kcal.
Δεν ξέρω όμως αν τα υπολογίζω σωστά.
Επίσης δεν ξέρω πόσες θερμίδες θα πρέπει να υπολογίσω για τη σερπαντίνα του Boiler στην ταράτσα.
Και δεν ξέρω αν θα πρέπει να λάβω υπόψη το σώμα που βρίσκεται στο καθιστικό, αφου πολύ κοντά του θα τοποθετηθεί η σόμπα και σκέφτομαι οτι ίσως θα πρέπει να καταργηθεί το σώμα αυτό.

Παρακάτω παραθέτω και μία πολύ πρόχειρη "κάτοψη" του διαμερίσματος, με κίτρινο οι θέσεις των σωμάτων.

Περιμένω συμβουλές από όποιον/α δεν κουράστηκε με το σεντόνι μου και έχει όρεξη να γράφει!
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 8 Μήνες πριν by gianniskriti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159282 από dimlyk
ξυλο η πελλετ εσυ θα τ αποφασισεις ...τα μειονεκτηματα τα ειδες ..κανε και μια ερευνα αγορας να δεις ποσο παει το πελλετ στα μερη σου η ποσο παει (αν συμφερει ) η αγορα του απο αθηνα η αλλου με μετασφορικα μονο που χρειαζεται χωρος σ αυτη την περιπτωση
τα σωματα σου σωστα ωτα υπ9ολογιζεις και προσθετεις και 3-4 κβ για το μποιλερ και σ αυτα κανεις και μια προσαυξηση 20-30% και βγαζεις την ισχυ ...τωρα αν το μποιλερ δεν χρησιμοποιειται και πολυ κανεις και καμμια εκπτωση :)
γενικα για τιμες κανε ερωτησεις στην περιοχη σου ...οι τιμες διαφερουν κατα περιοχη αλλα και κατα ατομο και σημαντικα.
την καμιναδα καλο θα ηταν να ειναι ανεξαρτητη αλλα στην αναγκη μπορεις και στο τζακι ...προσοχη ομως σ αυτη την περιπτωση να αποκλειστουν επιστροφες καπνου .
εναλλακτικη ,,,,μια και υπαρχει τζακι να το αντικαταστησεις με ενεργειακο .
και μια ερωτηση ...οι υπολοιποι στην πολυκατοικια συμφωνουν να σε απαλλαξουν απο το παγιο των κοινοχρηστων ?
μια αλλη εναλλακτικη ειδικα για την κρητη ειναι τα κλιματιστικα ...σιγουρα οχι η καλυτερη επιλογη απο αποψη ποιοτητας θερμανσης αλλα πολυ αποτελεσματικη και βολικη σε πολλες περιπτωσεις και ειδικα σε καυσωνες
οσο αφορα τον θορυβο καλο θα ηταν να τον ακουσεις ....κανεις δεν μπορει να τις πει αθορυβες ειδικα στην μεγαλη σκαλα και ειδικοτερα οσο παλιωνουν σιγουρα παντως αρκετα πιο θορυβωδεις απο ενα κλιματιστικο και κατι ακομα βασικο .... οι πελελτοσομπες θελουν και καποια ασχολια και καποιο διαβασμα (πιθανοτατα) για να μην αναγκαζεσαι να καλεις τεχνιτη καθε χρονο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159288 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε καλημερα οτι σου ειπε ο Δημητρης καθως επεισης αν εχεις καλους γειτονους να μην σου τα πριζουν και αν τη βαλεις μεσα στο σπιτι να αντεχεις τη γκρινια απο τη γυναικα για μαυριλες σκονη μυρουδια και καποιο σχετικο θορυβο.αν ειναι δικο σου και δεν εισαι ενικοιαστης δες μπορεις να μπεις στο προγραμμα που ξεκινα απο οτι λενε το Σεπτεμβριο και συμφερει φτανει εως 70% επιδοτηση!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159292 από gianniskriti

dimlyk έγραψε: ξυλο η πελλετ εσυ θα τ αποφασισεις ...τα μειονεκτηματα τα ειδες ..κανε και μια ερευνα αγορας να δεις ποσο παει το πελλετ στα μερη σου η ποσο παει (αν συμφερει ) η αγορα του απο αθηνα η αλλου με μετασφορικα μονο που χρειαζεται χωρος σ αυτη την περιπτωση
τα σωματα σου σωστα ωτα υπ9ολογιζεις και προσθετεις και 3-4 κβ για το μποιλερ και σ αυτα κανεις και μια προσαυξηση 20-30% και βγαζεις την ισχυ ...τωρα αν το μποιλερ δεν χρησιμοποιειται και πολυ κανεις και καμμια εκπτωση :)
γενικα για τιμες κανε ερωτησεις στην περιοχη σου ...οι τιμες διαφερουν κατα περιοχη αλλα και κατα ατομο και σημαντικα.
την καμιναδα καλο θα ηταν να ειναι ανεξαρτητη αλλα στην αναγκη μπορεις και στο τζακι ...προσοχη ομως σ αυτη την περιπτωση να αποκλειστουν επιστροφες καπνου .
εναλλακτικη ,,,,μια και υπαρχει τζακι να το αντικαταστησεις με ενεργειακο .
και μια ερωτηση ...οι υπολοιποι στην πολυκατοικια συμφωνουν να σε απαλλαξουν απο το παγιο των κοινοχρηστων ?
μια αλλη εναλλακτικη ειδικα για την κρητη ειναι τα κλιματιστικα ...σιγουρα οχι η καλυτερη επιλογη απο αποψη ποιοτητας θερμανσης αλλα πολυ αποτελεσματικη και βολικη σε πολλες περιπτωσεις και ειδικα σε καυσωνες
οσο αφορα τον θορυβο καλο θα ηταν να τον ακουσεις ....κανεις δεν μπορει να τις πει αθορυβες ειδικα στην μεγαλη σκαλα και ειδικοτερα οσο παλιωνουν σιγουρα παντως αρκετα πιο θορυβωδεις απο ενα κλιματιστικο και κατι ακομα βασικο .... οι πελελτοσομπες θελουν και καποια ασχολια και καποιο διαβασμα (πιθανοτατα) για να μην αναγκαζεσαι να καλεις τεχνιτη καθε χρονο

Σ' ευχαριστώ.
Γνωρίζεις πόσες θερμίδες θα πρέπει αν προσθέσω για να συμπεριλάβω το μπόιλερ;
Κλιματιστικά έχω ήδη αλλά δεν συμφέρουν για θέρμανση, ανάβουν για ώρες και βράζεις αλλά μόλις τα κλείσεις σε 1 ώρα το σπίτι έχει παγώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159293 από gianniskriti

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Φιλε καλημερα οτι σου ειπε ο Δημητρης καθως επεισης αν εχεις καλους γειτονους να μην σου τα πριζουν και αν τη βαλεις μεσα στο σπιτι να αντεχεις τη γκρινια απο τη γυναικα για μαυριλες σκονη μυρουδια και καποιο σχετικο θορυβο.αν ειναι δικο σου και δεν εισαι ενικοιαστης δες μπορεις να μπεις στο προγραμμα που ξεκινα απο οτι λενε το Σεπτεμβριο και συμφερει φτανει εως 70% επιδοτηση!!!!

Σ' ευχαριστώ κι εσένα.
Γιατί να μου τα πρήζουν οι γειτονες; Εννοείς στην περίπτωση που η καμινάδα μείνει στο μπαλκόνι; Αν ναι, θα ηθελα να μου πεις αν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα τα καυσαέρια, ειδικά απο τη στιγμή που η πολυκατοικία μου δεν συνορεύει με καμία γειτονική πολυκατοικία, αφού βόρεια και νότια οι γειτονικ΄ς πολυκατοικίες απέχουν 10 και 5 μέτρα αντίχτοιχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 8 Μήνες πριν #159296 από Pri
Να σου πω μερικά πράγματα που πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου γενικά πριν ξεκινήσεις αυτή τη διαδικασία.

1. Χώρο αποθήκευσης για το καύσιμο έχεις; Αν όχι, είναι μεγάλο μειονέκτημα. Είτε ξύλο είτε πέλλετ αν δεν το πάρεις όταν έχει καλή τιμή, ίσως να μην σου βγει τόσο πιο φτηνό από το πετρέλαιο.

2. Πρέπει να ξέρεις ότι αυτού του είδους η θέρμανση δεν είναι πατάω ένα κουμπί και έχω ζέστη. Έχει προσωπική εργασία και όχι καθαρή και άκοπη. Αν δεν είσαι αποφασισμένος ότι θα το πας μέχρι τέλους, μην το ξεκινάς.

3. Εφ' όσον σκέφτεσαι σόμπα και μάλιστα υδραυλική, πρέπει να συνειδητοποιήσετε (και κυρίως η γυναίκα σου...) ότι βάζετε μια μηχανή στο σπίτι η οποία θέλει τακτικό καθάρισμα και κατα το οποίο προκύπτουν όχι λίγες βρωμιές. Μπορεί να φαίνεται αυτονόητο, αλλά δεν είναι.

4. Νότια Ελλάδα (και μάλιστα Κρήτη) και καλή τιμή πέλλετ ή ξύλου δεν πάνε μαζί. Αυτά που διαβάζεις εδώ είναι κυρίως για την βόρεια Ελλάδα. Περίμενε αρκετά διαφορετικές τιμές εκεί.

5. Χωρίς να ξέρω τις ανάγκες σου, στο Ηράκλειο δεν κάνει και κανα φοβερό κρύο. Μην αποκλείεις και άλλες λύσεις όπως τα κλιματιστικά.

6. Για τις θερμίδες του σπιτιού, κοίτα να στις βγάλει ένας μηχανολόγος μηχανικός. Δεν είναι φοβερό έξοδο και θα το βρεις μπροστά σου.

7. Με την πολυκατοικία τα έχεις βρει για την αυτονομία του διαμερίσματός σου; Σε ρώτησε κι άλλος νωρίτερα.

Αυτά και βάλτα κάτω ψύχραιμα και λογικά να δεις τι σε συμφέρει.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gianniskriti

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ