Βοήθεια για αγορά Υδραλικής Ξυλόσομπας

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158030 από SaiNT
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα λίγο να σας ρωτήσω,
επειδή σκοπεύω να αγοράσω την Υδραυλική Ξυλόσομπα της εταιρίας Θερμική ( Ελληνική εταιρία )
Thermiki ATS Υδραυλική Μασίνα 90-30 New 2016

www.skroutz.gr/s/9891742/Thermiki-ATS-90-30-New.html
www.skroutz.gr/s/9891742/Thermiki-ATS-90-30-New.html

Το σπίτι που θα μπει αυτή η ξυλόσομπα , είναι 120 τ.μ2.
Τα καλοριφέρ που τα μέτρησα είναι 17.470 KW σύνολο
Επίσης ,επάνω σε αυτήν την ξυλόσομπα θα συνδεθεί και ένας Θερμοσίφωνας Boiler 98 Λίτρα χωρητικότητα.
Μένω σε ισόγειο, από πάνω έχει άλλο διαμέρισμα, αλλά είναι άδειο και παγωμένο το επάνω.
Επίσης μένω Έδεσσα , κάνει κρύο εδώ πάνω και πολύ πολύ υγρασία.
Η επιθυμητή θερμοκρασία που θέλω να φτάσω το σπίτι είναι 20 C / 21 C . όχι 24 , όχι 27 C
Η συγκεκριμένη ξυλόσομπα είναι 27 + 8 KW. ( 27 στα σώματα και 8 στον χώρο που είναι απότι κατάλαβα )

Η ερώτηση μου είναι , αν υπάρξει πρόβλημα επειδή αγοράζω μεγάλη ξυλόσομπα σε KW / ισχύ.
Στο οδηγούς αγοράς του www.skroutz.gr :

www.skroutz.gr/guides/20.Ti-sompa-na-ago...-i-sompa-pellet.html

Αναγράφουνε ότι αν αγοράσω μεγαλύτερη Σόμπα σε KW από χρειάζομαι θα γεμίζει με υγρασία και νερό το τζαμάκι της ξυλόσομπας και επίσης ότι θα έχω παραπάνω καυσαέρια από την καμινάδα μου σε σύγκριση αν αγοράσω κάποια μικρότερη.

Συγκεκριμένα δουλεύω έναν λέβητα πετρελαίου που είναι 60.000 KW και ζεσταίνει κανονικά , αλλά τρώει πολύ πετρέλαιο...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν ΑΥΤΗ η ξυλόσομπα που ανέφερα, άν είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ και κατα πόσο μεγαλύτερη απότι χρειάζομαι για τον χώρο μου και τον θερμοσίφωνα μου , και αν τελικά αποφασίσω να την πάρω, αν θα μου βγει σε κακό ή όχι ;
ή αν τελικά να πρέπει να πάρω μικρότερη Υδραλική ξυλόσομπα .
Θέλω να αντικαταστήσω εντελώς τον Λέβητα πετρελαίου με την Υδραλική Ξυλόσομπα.


Ευχαριστώ



Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by SaiNT. Αιτία: περισσότερα στοιχεία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158089 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλησπέρα, αν θες να πετάξεις τα λεφτά σου, αγόρασε ξυλόσομπα.

Διαφορετικά, μόνωσε ΠΡΩΤΑ το σπίτι σου.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158091 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αν θες να γινεις θερμαστης να πονανε χερια μεση απο κουβαλημα μαυριλα καπνια και αλλα παρτη!!!!! :evil: πρωτα μαζεψε τις απωλειες οσο μπορεις καλυτερα μετα βαλε ολα τα υπερ και τα κατα (μονο κατα ειναι για ξυλοσομπες ξυλολεβητεσς) και μετα αποφασισε.γνωμη μου αφου εισαι ισογειο δες για λεβητα η σομπα υδραυλικη πελλετ.ειναι σιγουρα πιο ακριβη λυση αλλα πιο καθαρη!!!αλλιως βγαλτη με το πετρελαιο φετος και περιμενε εως τον απριλιο κατι ακουγεται να ξεκιναει το προγραμμα εξοικονωμω κατ οικον.αν σε περνει θα σωθεις και θα κανεις και αλλα στο σπιτι σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158103 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Κύριοι καλησπέρα
Να πούμε δύο πραγματάκια γιατί το να είμαστε απόλυτοι δεν είναι καθόλου σωστό. Μπορεί να εκνευρίσεις τον συνομιλητή σου ή να τον στεναχωρήσεις . :( Στις μέρες που διανύουμε δεν ξέρεις τι συμβαίνει με τα οικονομικά του άλλου και πώς μπορεί εκείνος να κινηθεί, όπως και τι άνεση έχει αυτός με το κάθε καύσιμο. Τι με νοιάζει πχ το κουβάλημα αν έχω τσάμπα ξύλο. Καπέλο μου. Ας είμαστε λίγο πιο ήρεμοι και απλά ας εξηγήσουμε-προτείνουμε τις απόψεις μας .
Είναι κατανοητό ότι πρέπει να έχουμε καλή μόνωση ώστε να ζεσταινόμαστε πιο αποδοτικά. Στην περίπτωση που δεν γίνεται να μονώσουμε κοιτάμε να καλυφτούμε θερμοκρασιακά με ένα ποιο μεγάλο μηχάνημα με γνώση όμως ότι θα καίμε παραπάνω . Λάθος ή σωστό αυτό θα κάνουμε γιατί θα πρέπει να ζεσταθεί η οικογένεια.
Στην παρούσα φάση αυτή η σόμπα υπόσχεται μεγάλη απόδοση σε χαμηλή τιμή. Όπως όμως έχει ξανά αναφερθεί και σε άλλο πόστ του φίλου , αυτή η σόμπα όπως και οι άλλες υδραυλικές δεν μπορούν να αποδώσουν αυτό που υπόσχονται για τεχνικούς- σχεδιαστικούς λόγους. Κοινός δεν θα ήταν και η καλύτερη αγορά με τα ποιο επιθυμητά αποτελέσματα. Αν θές μπορείς να την δοκιμάσεις. Σίγουρα πάντως δεν είναι μεγαλύτερη από αυτό που χρειάζεσαι καθώς δεν μπορεί να παράγει 35kw .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158104 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε Ανεστη αν καταλαβες καλα ρωταει και απανταμε και φυσικα λεμε τη ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ!!!!!!διοτι προσωπικα σε χωριο μεγαλωσα και ειχαμε τις ξυλοσομπες με τα πουρια μεσα στο σπιτι και το κατσαρολι με το νερο απο πανω!!!!!!!τα περασαμε και μεγαλωσαμε με αυτα γι αυτο και τα λεμε και να σου πω που προλαβα στο Δημοτικο σχολειο που πηγαιναμε απο ενα ξυλο για τη σομπα καθε μερα για να ζεσταθουμε!!!!!!!:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: οτι θελει ας παρει απλα να τα ξερει αυτα πριν δωσει τα δυσκολα ευρω του διοτι ολοι μας περναμε κριση!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158110 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
τα έχουμε πει πολλές φορές, όταν θες να γεμίσεις ένα βαρέλι και αυτό από κάπου χάνει, ΔΕΝ ανοίγεις πιο πολύ τη βρύση. Επισκευάζεις τη διαρροή.

Τώρα ο φίλος μας, μπορεί να ακολουθήσει όποιο δρόμο θέλει αυτός. Το σωστό είναι να προσπαθήσει να μειώσει τις απώλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ