Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157679 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
στο 1 δημητρη ειναι λαθος
στο 2 και να θελουν στις θερμοκρασιες που εχουν το νερο δεν πιανει πανω απο 55 βαθμους αλλα εχω την εντυπωση οτι λογω εντονου εθνικοτοπικισμου στον βορα χρησιμοποιουν σχχεδον αποκλειστικα εθνικα η βορειογερμανικα προιοντα και στον τομεα των αντλιων ειναι γενικα πθσω σε σχεση με αμερικανους και ιαπωνες ...προς τιμη τους φυσικα δεν χρησιμοποιουν αντιστασεις για να καλυψουν την μικρη ισχυ
το 3 ειναι το ζουμι και σε καθε περιπτωση η συγκριση πρεπει να ειναι και οικονομικη αν και στα δικα μας δεδομενα αυτο κατανταει σε καποιο βαθμο εξατομικευμενο...αλλος πχ εχει τσαμπα ξυλα αλλος πσροσβαση στην βουλγαρια αλλος καλιεργει καλαμποκια για καυσιμο αλλος εχει επιδοτηση πετρελαιου (και ειναι λαθος να το γενικευουμε) κλπ κλπ .
αρα το ιδανικο ειναι αρκετα σχετικο ...γενικολογωντας ομως οι αντλιες θα μπορουσαν να ειναι το ιδανικο μεσον κι εχουν ακομα περιθωρια εξελιξης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157680 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

etsa67 έγραψε: Καλά πίστευε τα άρθρα!!!
Δηλ πιστεύεις ότι οι ΑΘ αξίζουν!!!
Εγώ επειδή τις έβαλα πριν 2 χρόνια μόνο σε μπελάδες μπήκα. Εσύ βάλε στο σπίτι σου να βρείς την υγειά σου αφού πιστεύεις ότι θα σου κάνουν οικονομία.
Εγώ δεν το πιστεύω και ούτε ΄θέλω πολλά πάρε δώσε με τη ΔΕΗ.



αυτό έκανα,
αφού καθυστέρησα για 1+ χρόνο, μη μπορώντας να αποφασίσω ποιον να πιστέψω, αυτόν που μου έλεγε μη βάζεις ή αυτόν που μου έλεγε βάλε,

έκατσα και έφαγα δεκάδες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο μου, διαβάζοντας και ακούγοντας προσεχτικά και τη μία και την άλλη άποψη,

αλλά δεν μπορεί ένα σωρό καταστήματα, τράπεζες, επιχειρήσεις, να διαλέγουν αντλία, όταν η οικονομία είναι ιδιαίτερα σημαντική για αυτούς

ούτε μπορεί να έχουν τόση πέραση οι αντλίες σε χώρες της ευρώπης με πιο κρύο κλίμα, και να μην μπορούν να ζεστάνουν ένα σπίτι στην Ελλάδα


τελικά είμαι στον τρίτο χρόνο με την αντλία, και απόλυτα ευχαριστημένος, ξαανείπα ότι με ΖΝΧ γίνεται το θέμα λίγο πιο πολύπλοκο και όσως χάνεις την τρελλή οικονομία που κάνεις αλλοιώς, αλλά εμένα δε με νοιάζει αφού υπάρχει ηλιακός και δεν χρησιμοποιώ την αντλία για ΖΝΧ

απολύτως σταθερή θέρμανση στο σπίτι χωρίς διακυμάνσεις κρυώνω-ιδρώνω, 24 ώρες το 24ωρο, πολύ οικονομικά, χωρίς κουβάλημα, πιο ασφαλής από άλλους τρόπους θέρμανσης και με μικρότερη έως ελάχιστη συντήρηση, άμα πάει 10 χρόνια τα έβγαλε τα λεφτά της, που μάλλον θα πάει αρκετά παραπάνω άμα κρίνω από διάφορα a/c στη δουλειά μου που τα σκίζουν πολύ παραπάνω


στην πολύμηνη αναζήτησή μου, θυμάμαι χοντράδες που άκουσα από επαγγελματίες του χώρου (εννοείται κάποιους λίγους), και ίσως αυτήν είναι μία εξήγηση (από πολλές) για αποτυχημένες εγκαταστάσεις αντλιών που καίνε ή δεν ζεσταίνουν

οι αντλιες θέλουν ακριβή διαστασιολόγηση, εγκατάσταση και σετάρισμα "στην τρίχα", αν κάποιος δεν μπορεί να τα κάνει αυτά ή δεν του βγαίνουν λόγω διαφόρων παραμέτρων, καλύτερα να μη βάλει αντλία
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kiriak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157683 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
@dimlyk

συμφωνώ ότι δεν υπάρχει ιδανικό μέσο θέρμανσης, αν υπήρχε θα είχαμε όλοι αυτό,
και όπως το λες είναι, ο καθένας πρέπει να βρει τι του ταιριάζει καλύτερα, υπολογίζοντας και το οικονομικό θέμα βέβαια,
αλλά η απόφαση δεν είναι εύκολη , με τόσες αντικρουόμενες απόψεις,

πχ για να επανέλθω και στο αρχικό ερώτημα του θέματος,
ο φίλος να πάρει σόμπα με πολλά ή λίγα KW;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157685 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Που μενεισ?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157732 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Χαλάνδρι, για την εγκατάστασή μου τα έχω γράψει αναλυτικά εδώ και στην επόμενη σελίδα του θέματος

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...id=384&limitstart=30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157738 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Είσαι και εσύ από το Χαλάνδρι, λοιπόν!!!
Έρχεσαι Β. Εύβοια τα εστιατόρια, δίπλα στη θάλασσα και το Καλοκαίρι ακόμη πιο Δυνατό.
Βέβαια, το απόγευμα μετά τις 6.00 θέλει καλό ντύσιμο γιατί Γραιγάρει για τα καλά.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ