Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157583 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
liakjim το ίδιο πράγμα λέμε. Γι αυτό έδωσα το παράδειγμα μιας μικρής σόμπας που δεν μπορεί να χωρέσει την ποσότητα καύσιμης ύλης που απαιτείται με βάση τα λεγόμενα τους .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157584 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??

SaiNT έγραψε:
Για 120 τμ2 σπίτι , θα συνεχίσω να είμαι ανάμεσα σε 21 KW και 29 KW ή να πάω για 40 KW ? :O
Και δεν μιλάω μόνο για KW αλλά και για κατανάλωση ξύλου επίσης και αν υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να υπολογίζω γιατί απλά δεν το γνωρίζω μιας και έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε αυτό το θέμα.

ήμουνα ανάμεσα σε αυτήν εδώ :

Thermiki ATS Υδραυλική Μασίνα , Καλοριφέρ / Κουζίνα (με Φούρνο), Ισχύς: 35 kW, Απόδοση: 80.89% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/2228270/Thermiki-ATS-%C...%AF%CE%BD%CE%B1.html

και σε αυτήν εδώ :
Thermiki ATS Υδραυλική 25 New Καλοριφέρ, Ισχύς: 25 kW, Απόδοση: 79.97% , Κατασκευαστής: Thermiki (Ξυλόσομπες)

www.skroutz.gr/s/9786789/Thermiki-ATS-%C...BA%CE%AE-25-New.html

Το τι απαιτήσεις έχει το σπίτι σου για θέρμανση είναι άλλο θέμα. Αυτό θα στο πει μετά από μελέτη ένας μηχανολόγος . Το 120 τμ δεν λέει τίποτα μόνο του. Τι μονώσεις έχει , πόσο ψηλοτάβανο είναι κλπ παίζουν ρόλο. Εμπειρικά μετράς τις θερμίδες των σωμάτων σου και υπολογίζεις μπακάλικα τι χρειάζεσαι σε καυστήρα-σόμπα κλπ.
Όσο αφορά τις σόμπες που έβαλες (εδώ είναι το ζουμί) δεν θεωρώ ότι μπορούν να κάνουν αυτό που λένε. Πώς γίνεται μια μικρή σόμπα να χωρέσει 10 κιλά ξύλα ώστε να σου δώσει τα 35 kw . Αυτό είναι και το συμπέρασμα των παραπάνω . Είπαμε 1 κιλό ξύλο 4kw , τα 35kw θέλουν 8,75 κιλά με 80% απόδοση (και όχι 100%) πάμε στα 10 κιλά . Άρα φύκια και μεταξωτές κορδέλες.
Τώρα στο ερώτημα σου για τη διαφορά κατανάλωσης μεταξύ διαφορετικών αποδόσεων σομπών δεν θα είναι μεγάλη αν απο 21kw πας σε 25kw αλλά απο 21 σε 35 αλλάζει και η χωρητικότητα του μποιλέρ κατα πολύ και θα έχει τουλάχιστον στην αρχή αρκετά πιο αυξημένη κατανάλωση. (μέχρι να έρθουν τα νερά σε σωστή θερμοκρασία)
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΑΝΕΣΤΗΣ98.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157590 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Εννοείται πως η μελέτη είναι απαραίτητη.
Πολλές φορές μπορούμε να απευθυνθούμε σε εταιρεία εγκατάστασης που θα κάνει ταυτόχρονα.
Προσωπικά για σώματα θα κοιταγα για λέβητα πελετ.
Πάντα όμως η επιλογή έχει να κάνει με το καύσιμο.
Όποιος πχ έχει δωρεάν ή πολύ φτηνή ξυλεία, είναι διατεθειμένος να υποστεί την ταλαιπωρία του ξυλολεβητα.
Αν θέλει τζάκι, πάει σε υδραυλικό, πχ σε μεζονέτα στέλνει το νερό μόνο επάνω και με αέρα κάτω.

Αν δεν έχει όμως φθηνό καύσιμο, τότε έρχεται η μελέτη που δίνει όλες τις λύσεις και με πιθανό κόστος σε βάθος χρόνου.

Φτηνές λύσεις αμφιβόλου πιστότητας , συνήθως σε βάθος χρόνου τις πληρώνουμε παραπάνω λόγω κόστους χρήσης και συντήρησης, ενώ κινδυνεύουμε να μη καλυφθούμε τελικά ( πχ αγόρασε και ένα κλιματιστικό ) ή σε ακραίες περιπτώσεις ακόμα και η ακεραιότητά μας ( βλ εκρήξεις σε σόμπες νερού ).

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157593 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Συμφωνω. Λοιπον η Σομπεσ πελλετ εχουν μικρη επιφανεισ εναλλαγησ θερμοτητασ και αντικαταστουν κατι σαν τα Νοβοθερμ αν θυμαστε λεβητεσ με ατμοσφαιρικο καυστηρα πετρελαιου με τζαμι.
Ειναι μια λυση σε διαμερισματα χωρισ χωρο εξωτερικο για να βλεπεισ τη φλογα και να διαχεεται και η θερμοτητα με ακτινοβολια στον χωρο. Λοιπον αν εχεισ μελετη απωλειων γραψε τισ συνολικεσ απωλειεσ και θα σου απαντησω αν σε συμφαιρει σομπα νερου ξυλου η σομπα νερου πελλετ η αν εχεισ εξ. χωρο λεβητα ξυλου πελλετμε ξεχωριστο καυστηρα πελλετ. Αρα περιμενω να μου γραψεισ τισ συνολικεσ αωλειεσ αν δεν τισ βρισκεισ γραψε τισ διαστασεισ των σωματων τον τυπο τουσ και γαν θελεισ για μεγαλυτερη ακριβεια να σου κανω εγω τη μελετη απωλειων και μια προεπιλογη τησ ισχυοσ τησ σομπασ κανενα προβλημα. θα χρειαστω.
διασταση δωματιων μ.πλ.υψ. ακαλυπτεσ τοιχοποιιεσ οροφη δαπεδο με μονωση η χωρισ προσσανατολισμοσ του καθε χωρου διαστασεισ και τυποσ παραθυρων και γενικα ανοιγματων ποσεσ ωρεσ λειτουργιασ εχεισ σκοπο να λειτουργεισ τη σομπα εξωτερ. μεση ελαχιστη περιοχησ και εσ. χωρων απομωνομενο η οχι το σπιτι υψομετρο περιοχησ γεωγρ πλατοσ μεση μεγιστη θερμοκρασια εξ και τυποσ θ. σωματων διαμετροσ σωληνων και αποσταση τησ σομπασ απο το κεντρικο κλαδο εισαγωγησ στα σωματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157599 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Ρίξτε μια ματιά και σε μια πολύ πρόσφατη μελέτη:

www.lsbtp.mech.ntua.gr/sites/default/fil...mber%202016%20v2.pdf

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157608 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λίγα KW ή πολλά KW ;; ??
Φίλε Λιάκο η αντλία είναι μια μούφα που επικράτησε τα τελευταία χρόνια.
Παρά την αισιόδοξη μελέτη , που έχω τον λόγο μου , να μην πιστεύω ούτε το 60% της ικανότητάς της
την είδαν να λειτουργεί σε πλήρη κύκλου λειτουργίας σε παραγωγή Ζ .Ν.Χ στην Αυστραλία, αλλά επειδή το ρεύμα /KWH αυξήθηκε αντικαταστάθηκαν γρήγορα από ηλιακά.
Στην Αμερική ιδιαίτερα στη Φλόριντα , Τζόρτζια και β. Καρολίνα που ξέρω χρησιμοποιούν αντλίες αλλά το ρεύμα είναι φθηνότερο κάπως.
Εδώ πίσω στην Ελλάδα ποτέ δεν θα έβαζα αντλίες αν και η δεύτερη εξειδίκευση μου είναι στα ψυκτικά και κλιματιστικά συστήματα.
Στη Λίμνη που ζώ ένα σπίτι χρησιμοποιεί αντλία 20 kw με Φαν κοίλ αλλά επειδή έχει εν. τζάκι 25 kw πέρυσι έκαψε 5500 kw/h μόνο για την αντλία και με τζάκι καθημερινά.
Ζεσταίνει 150 τ.μ.
Άλλοι πελάτες μου με πετρέλαιο έκαψαν με λίγότερα τετρ. 700 ευρώ και με μπόιλερ και μέσα 21c.
εφέτος δεν έχω εικόνα και δεν μου λέει όταν τον ρωτάω αλλά νομίζω ζεσταίνεται με το τζάκι που το βλέπω να καπνίζει από το πρωί.
Ενας άλλος στο Μαντούδι έβαλε΄μία 25 άρα ινβέρτερ την ρύθμισαν αρκετές φορές και τέλος από εφέτος του έβαλαν λέβητα και καυστήρα πέλλετ σε ξυλοκάζανο γιατί άνοιξε εργοστάσιο στον τόπο μας και παράγει στα 150 ευρώ τον τόνο. Θα μάθω τι έγινε και την έγβλαν. Κάποιος είπε ότι έκαψε πάνω από 9500 kwh.
Εως τώρα για 150 τ.μ έκαψς 3 τόνους και έχουμε και συνέχεια. Πιστεύω η χρονιά θα κλείσει με 6 τόνους.
Τώρα έξω έχει 1 c kai άρχισε να χιονίζει.
Εγώ θέλω να παράγω τη θερμότητα και όχι να τη μεταφέρω.
Δεν μου είπες που μένεις?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ