Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157570 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Fokion έγραψε: Οπως εδειξε και ο χιονιας στη Θεσσαλονικη "σωληνες μεσα"....

για το μικρό / μεγαλο μηχανημα

το ενα θα δουλευει στη σκαλα 5 ( πχ) το αλλο στη σκαλα 3 - πιο ανετα.
και βεβαια η περισια ισχυος σου επιτρεπει ενα μποιλερ πχ για ζεστα νερα....

Ευτυχώς εδώ στα νοτια δεν έχουμε τέτοιες θερμοκρασίες για να χρειαστεί να μπουν οι σωλήνες μεσα! Πάλι καλά!

Οσον αφορά για τα ζεστα νερα για τον θερμοσίφωνα, θα χρειαστεί μεγαλύτερο μηχανημα αν το συνδέσω και με μποιλερ αποτι αν το συνδέσω μονο για θέρμανση? Ειχα την εντύπωση πως ετσι και αλλιως ζεσταίνει το νερο και όπως το στελνει στα σώματα, το στέλνει και στο μποιλερ.. οχι? Χρειάζεται περισσότερη ενέργεια για να γίνει αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157576 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Φυσικα και χρειαζεται περισσοτερη ενεργεια για να ζεσταθει το νερο του μποιλερ.Ειναι σαν να εχεις 2 σωματα καλοριφερ επιπλεον περιπου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157585 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Δηλαδή χοντρικά 1 με 2 KW παραπάνω από αυτό που θα χρειαζομουν?
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157589 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι γυρω στα 4 κβ υπολογιζουν οι μηχανολογοι για το μποιλερ στις μελετες θερμανσης.Λαβε επισης υποψιν σου οτι για να ζεσταθει ενα μποιλερ απαιτει νερο υψηλοτερης θερμοκρασιας απο τους 60-65 βαθμους που δουλευουν συνηθως στις σομπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157888 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Καλησπέρα και πάλι. Μετα από έρευνα αγοράς και προσφορες ειμαι στην πιο κοντινή σε μενα, αλλα έχω την εντύπωση μετα και απο οσα εχω διαβασει εδώ μέσα, πως ειναι λιγο ακριβη.. Τουλάχιστον στα υλικά. Θα ηθελα μερικές γνώμες απο εσας.

Αρχικα να πω πως η αποσταση απο τα κολλεκτερ μεχρι την σόμπα είναι γύρω στα 9 μετρα (ολη η διαδρομή του σωλήνα μαζι με γωνίες κλπ), θα τρυπηθει σε μια μερια ο τοιχος για να μπουν οι σωλήνες απο τα κολλεκτερ μεσα στο διαμέρισμα και στη ουσία ειναι μία ευθεία, και η αποσταση για να βγεί το μπουρι εξω (ολη η διαδρομή μεχρι ταρατσα - ειμαι τελευταίο οροφο) ειναι 9 μέτρα.

Για αγορά υλικών και σύνδεση της σομπας με τα σώματα και εγκατάσταση της ανοξείδωτης καπνοδόχου μου ζητησαν 475 ευρώ.

Εργασια για την εγκατάσταση_ ρυθμιση της σόμπας, εγκατάσταση σωληνώσεων και εγκατάσταση καμιναδας 300 ευρώ.


Σύνδεση με τον υπάρχον κολλεκτέρ και τοποθέτηση βανών σε περίπτωση χρήσης του
λέβητα πετρελαίου.
Η σωληνώσεις θα μονωθούν .
Εγκατάσταση με σωληνώσεις πολυπροπυλενίου με υαλονήματα υψηλής αντοχής.
Εγκατάσταση πλήρωσης του συστήματος με αυτόματο πλήρωσης και μονοσωλήνιο.
Εγκατάσταση ανοξείδωτης καπνοδόχου.

Σας παρακαλώ τη γνώμη σας αρχικα για τις τιμές και αν τα υλικά και η διαδικασίες που αναφέρω παραπάνω ειναι σωστα.

Σκεφτομαι σε περίπτωση που οντως ειναι ακριβα, να του πω να παρω εγώ τα υλικά, αλλά θεωρώ πως δε θα δεχτεί η δεν θα μου δωσει την εγγύηση τους.

Δεν εβαλα καν την αγορά ηλεκτρομποιλερ 220 + 90 εργασια. Για να μην ανεβει και αλλο η τιμή..
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157890 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Θα σου πω κατι φιλικα που το εχω συναντησει πολλες φορες 'ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΔΕΝ ΒΑΦΕΙΣ ΑΥΓΑ" :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ