Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157172 από Vaggelis_Pap

Valo έγραψε: To σπίτι φίλε μου το νοικιάζεις ή είναι δικό σου?

Ενοικιαστής ειμαι
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157173 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Φαντάζομαι έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης για την τοποθέτηση της σόμπας και τα κόψε ράψε στο δίκτυο των σωμάτων που θα πρέπει να γίνουν ε? Αν έχει κολλεκτέρ θα είναι σχετικα ευκολη η σύνδεση με δυο σωλήνες απο την σόμπα σου στο δίκτυο των σωμάτων.
Τέλος φαντάζομαι να έχεις συμφωνήσει και με τον εαυτό σου για αυτό το εγχείρημα, όπως επίσης και το οτι θα μείνεις σε αυτό το διαμέρισμα τουλάχιστο μια 5ετία ακόμη για να προχωρήσεις σε όλο αυτό. Να αξίζει δηλαδή ο σαματάς και τα λεφτά που θα δώσεις στον εγκαταστάτη...

Αέριο δεν έχει η περιοχή? Πού μένεις?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157174 από Vaggelis_Pap

Valo έγραψε: Φαντάζομαι έχει συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης για την τοποθέτηση της σόμπας και τα κόψε ράψε στο δίκτυο των σωμάτων που θα πρέπει να γίνουν ε? Αν έχει κολλεκτέρ θα είναι σχετικα ευκολη η σύνδεση με δυο σωλήνες απο την σόμπα σου στο δίκτυο των σωμάτων.
Τέλος φαντάζομαι να έχεις συμφωνήσει και με τον εαυτό σου για αυτό το εγχείρημα, όπως επίσης και το οτι θα μείνεις σε αυτό το διαμέρισμα τουλάχιστο μια 5ετία ακόμη για να προχωρήσεις σε όλο αυτό. Να αξίζει δηλαδή ο σαματάς και τα λεφτά που θα δώσεις στον εγκαταστάτη...

Αέριο δεν έχει η περιοχή? Πού μένεις?

Ναι το εχω συζητήσει με τον ιδιοκτήτη, εκτος της τρύπας του μπουριου της σόμπας και της σύνδεσης με το καλοριφέρ, γινεται καποια άλλη εργασία στο σπίτι? Οι σωλήνες για το νερο του θερμοσίφωνα πχ παιρνανε και αυτές εξω απο τους τοίχους σε εμφανές σημείο?
Το λες σαν να είναι καταστροφικό ολο το εγχείρημα γιαυτό ρωταω.. μας αρεσει το σπίτι, ειναι καινούργιο και θέλουμε να μείνουμε γιαυτό και μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία γιατι γενικα είναι το μόνο του μειον ως στιγμής.
Φυσικό αέριο οχι δεν έχει στην περιοχή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157175 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Πρώτον ,ανεξάρτητα απο το σημείο που θα τοποθετηθεί η σόμπα , θα πρέπει να εγκατασταθεί σωλήνωση προς το κολλεκτέρ οπου καταλήγουν όλα τα σώματά σου. Αν βρίσκεται μακριά ή δεν βολέυει εξωτερικά , δυστυχώς οι σωλήνες (προσαγωγή/επιστροφή) θα πρέπει να περάσουν με κάποιο τρόπο μέσα απο το σπίτι. Το κολλεκτέρ σου που βρίσκεται? Έυχομαι να υπάρχει και τα σώματα να μην είναι συνδεδεμένα απευθείας στις κεντρικές στήλες όπως στις παλιές οικοδομές. Αν είναι έτσι...... αστο... θες ολόκληρη επιτοίχια εγκατάσταση εσωτερικά...
Δευτερον , θα πρέπει να τραβηχτούν επίσης σωλήνες προς το πατάρι για τον μποίλερ σου. Φαντάζομαι στο πατάρι της τουαλέτας πρέπει να είναι. Αν είσαι τυχερός και το μπόιλερ έχει μαστούς σύνδεσης για καλοριφέρ πάει να πει οτι είναι ηλεκτρομπόιλερ διπλής ενέργειας και θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις. Αν όχι , πάει να πει ότι είναι ένα ταπεινό θερμοσίφωνο με ρευμα , οπότε υπολόγισε και κανα 130αρι ευρά για νέο μπποιλερ.

Δώσε μου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ή ανέβασε φωτό για να σε βοηθήσουμε.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157176 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Ξέχασα να αναφέρω επίσης οτι θα χρειαστείς και κάποια υλικά επιπλέον. Σίγουρα κυκλοφορητή αν δεν έχει ενσωματομένο η σόμπα σου , εξαεριστικά κεντρικής στήλης , χαλκό ή πολυστρωματική για τις γραμμές προς κολεκτερ και μποιλερ (προτείνεται χαλκός) ασφαλιστική βαλβίδα , δοχείο διαστολής καθώς μιλάμε για κλειστό κύκλωμα , γωνίες -βανάκια εξαρτήματα ανάλογα με το τί θα χρειαστεί..
Δεν είναι απλά τα πράματα και πάνω απο όλα ο τεχνίτης που θα αναλάβει την εγκατάσταση πρέπει να το κατέχει το άθλημα.
Εμένα το μόνο που με στενοχωρεί είναι όταν θα ξενοικιάσεις τι έχεις να τραβήξεις απο το ξανα ράβε ξήλωνε για να τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση αν στο ζητήσει ο ιδιοκτήτης..... :unsure:

Sorry αν σε στενοχωρησα αλλα στενοχωριέμαι κι εγώ μαζί σου γιατί τα πέρασα....

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157179 από Vaggelis_Pap

Valo έγραψε: Ξέχασα να αναφέρω επίσης οτι θα χρειαστείς και κάποια υλικά επιπλέον. Σίγουρα κυκλοφορητή αν δεν έχει ενσωματομένο η σόμπα σου , εξαεριστικά κεντρικής στήλης , χαλκό ή πολυστρωματική για τις γραμμές προς κολεκτερ και μποιλερ (προτείνεται χαλκός) ασφαλιστική βαλβίδα , δοχείο διαστολής καθώς μιλάμε για κλειστό κύκλωμα , γωνίες -βανάκια εξαρτήματα ανάλογα με το τί θα χρειαστεί..
Δεν είναι απλά τα πράματα και πάνω απο όλα ο τεχνίτης που θα αναλάβει την εγκατάσταση πρέπει να το κατέχει το άθλημα.
Εμένα το μόνο που με στενοχωρεί είναι όταν θα ξενοικιάσεις τι έχεις να τραβήξεις απο το ξανα ράβε ξήλωνε για να τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση αν στο ζητήσει ο ιδιοκτήτης..... :unsure:

Sorry αν σε στενοχωρησα αλλα στενοχωριέμαι κι εγώ μαζί σου γιατί τα πέρασα....

Ειναι αυτό που λεμε μου εκανες την καρδιά περιβόλι.. αλλα είναι αναγκαίο κακο γιατι ειναι μονόδρομος να μπει θέρμανση στο σπιτι γιατι αλλιως δεν παλεύεται η κατασταση..

Τα κολλεκτορ δεν ξερω που βρίσκονται,πως θα τα διακρινω? Η πολυκατοικία ειναι 7 χρονων, καινούργια σχετικα. Παταρι δεν εχω οποτε λογικα ούτε μποιλερ. Θερμοσίφωνα ρεύματος μονο. Εκτος και υπάρχει κάπου στην ταράτσα? Αλλα δεν νομίζω..
Οσον αφορά κυκλοφοριτη , βαλβίδα και δοχείο διαστολής αποσα μοντέλα εχω δει τουλάχιστον, ειναι ολα μεσα στην τιμη.
Τα υπόλοιπα βανες χαλκοσολινες κλπ φυσικά είναι στο πρόγραμμα ετσι και αλλιως. Για να περάσει το νερο στο μποιλερ θα πρεπει να φύγουν οι σωλήνες απο την σομπα εως το μποιλερ και να υπάρχουν σε εμφανές σημείο του χώρου? Επίσης το μποιλερ λογω στενοτητας χώρου στο μπάνιο ειναι σωστο να παει στην ταράτσα? (Θυμίζω ειμαι στον 4ο οροφο, ταρατσα απο πανω)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ