Βοήθεια για επιλογή υδραυλικής σόμπας

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9113 από delos

nivosgr έγραψε: Να διευκρινίσω δυο πράγματα παρακαλώ και ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις σας.
Μιλαω για σόμπα νερού πελλετ και όχι ξύλου.
Επίσης αναφέρομαι σε μια μονοκατοικία που έχει χωριστεί σε δυο μεζονέτες μια μεγάλη τη δική μου, και μια μικρή.
Οι σωληνώσεις του καλοριφέρ στα δυο σπίτια χωρίστηκαν και επιπλέον το σπίτι έχει αυτονομία και ανά όροφο.
Δυο όροφοι και ένα δώμα, με αυτονομία σε κάθε επίπεδο.
Σύνολο τετραγωνικών 140-150.

Δεν πρόκειται για διαμέρισμα όπου οι αυτονομία σχετίζεται με κεντρικό σύστημα. Το πρόβλημα μου είναι αν η σόμπα μπορεί να λειτουργήσει με την αυτονομία ανά όροφο. Επίσης με την ευκαιρία έχει κανείς εμπειρία από την Σόμπα - Λέβητα Pellet Auriga 23 KW από τα Σκόπια που βγαίνει γύρω στα 2300 ευρώ;

Ευχαριστώ και πάλι



Καλησπέρα.Νομίζω πως στην περίπτωση σου θα χρειαστεις λέβητα-πέλλετ παρά σόμπα.
Αν καταλήξεις σε σόμπα θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις μία των 24kw με απόδοση τουλάχιστον 20kw στο νερό. Τα 20kw στο νερό σημαίνει γύρω στις 18.000 θερμίδες που πιστεύω ότι σου αρκούν.
Μην περιμένεις όμως ότι θα ανάβει η σόμπα και τα καλοριφέρ θα καίνε στο πεντάλεπτο όπως το πετρέλαιο.Γενικάλόγω του ότι το πέλλετ είναι στερεό καύσιμο χρειάζεται το χρόνο του μέχρι να ζεσταθούν τα νερά και να ανοίξει ο κυκλοφορητής.
Τέλος, την σόμπα που αναφέριες επάνω την έχω δει από κοντά. Πίστεψέ με,δώσε 1000 ευρώ παραπάνω και πάρε μια καλή ιταλική. Καμία σχέση η ποιότητα κατασκευής της Ιταλίας.
Προτείνω pallazeti,edilkamin,extraflame,ravelli. Αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.049 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ