Βοήθεια για επιλογή υδραυλικής σόμπας

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5966 από nivosgr
Παρακαλω τα φωτα σας. Ενδιαφέρομαι για σόμπα νερου για μονοκατοικία 140-150 τμ σε δυο επιπεδα και ενα δωμα στην ταράτσα. Ποσα kw χρειάζομαι και επιπλέον: Το σπιτι εχει αυτονομια ανα όροφο.
Οι αυτονομιες θα λειοτυργουν; Η σομπα θα μπορει να καλυπτει και τα τρια επιπεδα; Ευχαριστω

Υ.Γ: Εχω βρει μια ισπανικη με 2500 ευρω, 14 KW που ο μαγαζατορας επιμενει οτι θα με καλυψει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6037 από N1k0s
Ο πιο εύκολος και σωστός τρόπος για να δεις πόση ωμή δύναμη θες , είναι να δεις τι έχεις τώρα με τον καυστήρα πετρελαίου ... αν είναι 20kw πετρελαίου , θες 20kw για ότι καύσιμο θες να βάλεις ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #6040 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Είμαι ο άσχετος.. (αλλά ίσως καλούτσικος στη θεωρία..)
Τέτοιο σπίτι και δώμα, και χωριστά.. και καλά... και οικονομικά...
κάπου δεν νομίζω να κολλάει... όχι με σόμπα μάλλον... με λέβητα ίσως...
Βασικό... άντε να χει η σόμπα ρεζερβουάρ 20 κιλών... με δεδομένο ότι μάλλον αρκεί οριακά, θα δουλεύει φουλ... άντε 2 κιλά την ώρα...δε πάει πάνω από 8-10 ώρες..
αν δε σ ενοχλεί κι ο συχνός εφοσιασμός...
στα συν... αίσθηση τζακιού μέσα στο σπίτι.. αλλά είμαι με την εντύπωση πως ο λέβητας έχει άλλη πρακτική εφαρμογή, που μάλλον χρειάζεσαι..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8209 από jey
2500 δεν είναι πολλά?ρώτησε κανένα που έχει?δες και εδώ www.e-sompes.gr/index.php?act=viewCat&catId=34

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8327 από stonec

nivosgr έγραψε: Παρακαλω τα φωτα σας. Ενδιαφέρομαι για σόμπα νερου για μονοκατοικία 140-150 τμ σε δυο επιπεδα και ενα δωμα στην ταράτσα. Ποσα kw χρειάζομαι και επιπλέον: Το σπιτι εχει αυτονομια ανα όροφο.
Οι αυτονομιες θα λειοτυργουν; Η σομπα θα μπορει να καλυπτει και τα τρια επιπεδα; Ευχαριστω

Υ.Γ: Εχω βρει μια ισπανικη με 2500 ευρω, 14 KW που ο μαγαζατορας επιμενει οτι θα με καλυψει


Σπίτι σε δύο επίπεδα και ένα δώμα στην ταράτσα χρειάζεται κατά την γνώμη μου πάνω από 20 kw (εξαρτάται και από την περιοχή που μένεις αλλά με 14kw θα δουλεύει η σόμπα στο φουλ και θα κρυώνεις).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8333 από mastoras
Φυσικά και με μια σόμπα μποιλερ-νερού-λέβητας, η όπως αλλιώς λέγεται δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σωστά η δουλειά σας αγαπητέ μου. :)

Δεν ενδείκνυται η σόμπα για όροφοδιαμερίσματα με αυτονομίες κτλ. Σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο λέβητας στο υπόγειο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να ζεστάνεις μεγάλο σπίτι, ακόμα και όροφο με σόμπα, αλλά χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να είναι "μαέστρος" με τα καυσόξυλα, και φυσικά το σπίτι να είναι τουλάχιστον μονοκατοικία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ