Μελέτη-Αγορά-Τοποθέτηση Αερόθερμης Σόμπας Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150227 από stonerolling
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την απάντηση, θα ήθελα όμως να μου πείτε τη γνώμη σας για άλλη μια σκέψη μου.
Εφόσον έχω air condition με inverter στο σαλόνι 4 KW ίσως να ήταν χρήσιμο να μπει ή σόμπα pellet στο πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού που είναι το μικρό χωλάκι ανάμεσα στην κουζίνα, την τουαλέτα και το υπνοδωμάτιο. Δηλαδή πιστεύω πως έτσι θα ζεσταθεί με μια 8KW σόμπα όλο το σπίτι και με χαλαρή λειτουργία του κλιματιστικού. Το σημείο που λέω να μπει η σόμπα φαίνεται στο νέο σχέδιο.
Το μόνο πρόβλημα είναι πως σε κείνο το σημείο η πρόσβαση για το μπαλκόνι της κουζίνας είναι πιο δύσκολη με 2,5m περίπου σωληνώσεων και 4 σπασίματα. Επίσης στην φωτογραφία που επίσης παραθέτω φαίνεται υπάρχει ακριβώς από πάνω ξύλινο κουτί με τον πίνακα των ασφαλειών και πρίζες. Εφόσον ανέβει από κει το μπουρί της σόμπας θα υπάρχει πρόβλημα;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150228 από Fokion
στη νεα θεση κρεβατοκαμαρα κουζινα τα εχεις για πλάκα, λογικά και το μπανιο....
Η δευτερη κρεβατοκαμαρα είναι ένα ερωτιματικό. το σαλονι να παιρνει τιποτα υπολοιπα κι αυτά μετα από ωρες....

Τα 2,5 μετρα δεν είναι πρόβλημα, πρόβλημα είναι ότι πιθανότατα στην ευθυα του πινακα και προς τα πανω είναι σχεδόν σιγουρο ότι περναν καλωδια του σπιτιου.

Το βρισκω πιο λογικό να φυγεις κατευθείαν αριστερα ( όπως κοιταμε την φωτο, και να πας την καμιναδα μεσω κουζινας προς το παραθυρο που φαινεται εκει.
Προσθετο οφελος η καμιναδα θα αποδιδει λιγη ζεστη ακομα στην Κουζινα.τωρα αν πας σε καναλατη, η αποσταση εχει γινει πιο "λογικη" για την μικρή κρεβατοκάμαρα τρεχοντας στο χωλ...
Ισως μαλιστα με καταλληλο "ζηγισμα" των διατομών του σωληνα αυτου να μπορουσες να κανεις και μια εξοδο στο μπανιο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150233 από giwrgos smart
www.xanthakos.gr/gr/energeiaki-sompa-pel...-plus-10-kw-p67.html εγω την πιρα απο κυργιακιδι θεσσαλονικη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι καναλατι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ