Νέος λέβητας πετρελαίου

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148502 από theoilia
Νέος λέβητας πετρελαίου δημιουργήθηκε από theoilia
Μιας και η οικονομική άνεση δεν υπάρχει....ο πατέρας μου θέλει να αλλάξει τον λέβητα πετρελαίου που έχει τώρα και είναι μεγάλος ( για 3 διαμερίσματα ) με έναν μικρότερο μιας και αυτή την στιγμή κατοικείται το ένα από τα 3 διαμερίσματα.Πρώτη σκέψη είναι να μπει σε μία άκρη του λεβητοστασίου ένας κόμπακτ ατομικός λέβητας και θέλω να ρωτήσω αν είναι σκόπιμο κάτι τέτοιο ή απλά να παρθεί ένας μικρότερος λέβητας και να χρησιμοποιηθούν τα διάφορα παρελκόμενα (κυκλοφορητής,δοχείο διαστολής κ.α) που είδη υπάρχουν.Και μιας και σε ένα παλιότερο post ο χρηστος8,που σέβομαι τις γνώσεις του,ήταν κάθετα αντίθετος για λέβητες τύπου kiturami,saturn και λοιπούς κορεάτικους που παίζουν μπάλα σε αυτή την κατηγορία τιμών έχει κάποιος ακούσει για κάποιον άλλο αξιόλογο και ταυτόχρονα οικονομικό λέβητα;Μακάρι να μπορούσα να βάλω έναν Wolf αλλά δεν είναι εφικτό αυτή την στιγμή να ξοδέψουμε κοντά στα 4 χιλιάρικα.Το μπάτζετ είναι βία βία 1500€ με την εργασία εγκατάστασης.Α!Και κάτι ακόμη,αυτοί οι κόμπακτ λέβητες μπορούν να ανεβάσουν τα νερά στον τρίτο όροφο αν θα είναι στο λεβητοστάσιο;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148506 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Νέος λέβητας πετρελαίου
[quote="theoilia"
Μακάρι να μπορούσα να βάλω έναν Wolf αλλά δεν είναι εφικτό αυτή την στιγμή να ξοδέψουμε κοντά στα 4 χιλιάρικα.Το μπάτζετ είναι βία βία 1500€ με την εργασία εγκατάστασης.Α!Και κάτι ακόμη,αυτοί οι κόμπακτ λέβητες μπορούν να ανεβάσουν τα νερά στον τρίτο όροφο αν θα είναι στο λεβητοστάσιο;[/quote]

Ας αρχίσουμε από το τελευταίο ερώτημα. Μπορούν άνετα ανάλογα με τον κατάλληλο κυκλοφορητή. Εγώ έβγαλα πριν 2 χρόνια έναν κομπακτ Θερμοστάλ 30.000 Kcal, λόγω ακριβού πετρελαίου γιατί τότε δεν δικαιούμουν επιδότηση.Ο λέβητας αυτός ανέβαζε τα νερά από το υπόγειο στο 2ο όροφο σε οικοδομή με πηλωτή δηλαδή 11-12 μέτρα περίπου, χωρίς κανένα πρόβλημα.Το διαμέρισμα που ζέστενε είναι 100 τ.μ. Τον λέβητα τον έχω ακόμα στο υπόγειο αλλά δεν τον έχω συνδεμένο, εξάλλου έβγαλα και τη δεξαμενή 750 λίτρων και την πήγα στην αποθήκη στο χωριό για να έχω χώρο για το πέλλετ.
Το πρόβλημα με τους κόμπακτ είναι το δοχείο διαστολής που έχουν ενσωματωμένο, το οποίο πολλές φορές δεν επαρκεί εάν τα σώματα υπερβαίνουν ένα όριο. Γιαυτό και είχα βάλει μεγαλύτερο δοχείο διαστολής το οποίο βέβαια δεν επιβαρύνει σημαντικά το κόστος κάπου 25 -30 € το 30 λίτρων.
Μέχρι τώρα δεν σκέφτηκα να τον δώσω αν κάποιος ενδιαφέρετε. Αν υπάρξει ενδιαφέρον ίσως το σκεφτώ.
Πάντως το κόστος εκτιμώ ότι σε κάθε περίπτωση θα είναι συνολικά πολύ κάτω από τα 1500 € μαζί με τα μαστορικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148543 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Νέος λέβητας πετρελαίου
Καλημέρα. Δεν ξέρω πως γίνεται να στειλω πμ αλλα θα με ενδιέφερε η αγορά..

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148544 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Νέος λέβητας πετρελαίου

vagroul έγραψε: Καλημέρα. Δεν ξέρω πως γίνεται να στειλω πμ αλλα θα με ενδιέφερε η αγορά..

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φίλε μου δεν κατάλαβα τι εννοείς,δεν είναι αγγελία.Πάντως για πμ δες τον οδηγό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148545 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Νέος λέβητας πετρελαίου
Έχει κανένας εικόνα από τα προιόντα της halcotherm;Ρωτάω γιατί βλέπω πως έχει έναν ατομικό λέβητα συμπύκνωσης που είναι μέσα στα οικονομικά μου όρια(1200€).Αλλά από την άλλη με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι μέχρι τώρα έβλεπα λέβητες συμπύκνωσης που ξεκινούσανε από τις 3500€ .Είναι "ευκαιρία" ο λέβητας ή θα πάρω φύκια για μεταξωτές κορδέλες;

ΥΓ:Τώρα είδα πως έχει και η Saturn λέβητα συμπύκνωσης που ξεκινάνε από 1600€

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148546 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Νέος λέβητας πετρελαίου
Ο αδελφός μου έχει τον SATURN συμπύκνωσης 25000 Kcal και είναι πολύ ευχαριστημένος. Τον είχε πάρει 1700 € πριν από λίγα χρόνια. Πέρυσι πήρε και ένας ξάδελφος πάλι SATURN αλλά 35000 πάλι στην ίδια τιμή. Και οι δυο δίνουν ζεστό νερό χρήσης ανεξάρτητα.

Τώρα μπήκα και είδα και το χαλκοθερμ. Μου φαίνεται λογική αλλά και ευπρόσδεκτη η διαφορά τιμής με τους κορεάτικους. Εξάλλου δίνουν και 5 χρόνια εγγύηση. Εγώ στη θέση σου θα τον προτιμούσα. Εσύ όμως ψάξε το καλύτερα.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ