Σχετικα με σομπα Πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #147684 από MANT
Σχετικα με σομπα Πελλετ δημιουργήθηκε από MANT
Καλημερα στο φορουμ.
Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με αγορα αεροθερμης σομπας.
Θα ηθελα να ζεστανω εναν ενιαιο χωρο περιπου 100 τετραγωνικα και υστερα απο ερευνα αγορας εχω καταληξει σε ιταλικες και πιο συγκεκριμενα στις
1.La nordica Emma 11KW
2.La nordica Melindra indro 14KW που ειναι μεγαλυτερη και πιο οικονομικη απο την emma
3.La nordica Viviana 10kw (Ειναι πιο μικρη αλλα η τιμη της ειναι δελεαστικη)
4.Ravelli RC120 η πιο οικονομικη απο ολες
5.Edicamin Funny 11KW

Θα μπορουσα απο καποιον με σχετικη εμπειρια να με ενημερωσει ποια θεωρει ποιο αξιοπιστη και πιο καλη.
Για την Edicamin διαβαζα σε καποιο τοπικ για παραδειγμα οτι καποιος ειχε προβλημα και δεν απο την αντιπροσωπεια δεν του σηκωνανε το τηλ.
Παντως με τοσες σομπες στο εμποριο και με τοση παραπληροφορηση δεν ξερεις τι πραγματικα πρεπει να πιστεψεις.


Επισης και κατι αλλο ειδα οτι οι περισσοτερες παιρνουν 80αρα εξαγωγη. Σε εμενα θα ερθει να αντικαταστησει μια ξυλοσομπα που εχει 150αρα. Μπορω να την συνδεσω σε αυτη την καμιναδα με καποιον μετατροπεα ή θα χρειαστει να βαλω καινουργια καμιναδα??

Στο κομματι εγγυηση και σερβις τι ακριβως παιζει??

Αν και πολλες οι απορειες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την φιλοξενεια και για οποιαδηποτε πληροφορια..
Last edit: 8 Χρόνια 8 Μήνες πριν by MANT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 8 Μήνες πριν #147685 από MANT
Απαντήθηκε από MANT στο θέμα Σχετικα με σομπα Πελλετ
Επισης να προσθεσω οτι δεν θα ζεστανω καποιο αλλο δωματιο περα απο τον ενιαιο χωρο οποτε δεν θα χρησιμοποιησω καποιο καναλι αν ειναι διαθεσιμο στην σομπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147691 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Σχετικα με σομπα Πελλετ
Κατ αρχήν θα υπολογισεις ότι οποία σόμπα κι αν διαλέξεις η ισχύς που σου δίνει είναι 20% μικρότερη απ αυτές που αναφερεις
2ο το θεμα σερβίς είναι πονεμένη και ακριβή ιστορία οπότε καλό θα είναι στις παραμέτρους που βάζεις να προσθέσεις τον αντιπρόσωπο και να κανείς και μια επιτόπου έρευνα πέρα απ το ίντερνετ
Ή Μελίνα που αναφερεις είναι υδραυλική αλλά υπάρχει και αεροθερμη στα12
Σαν εταιρία έχει αντιπροσώπους παντού και είναι αξιόπιστη η δική μου Μελίνα 3 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό αλλά δεν τα στην πρότεινα για λόγους ρυθμίσεων και μόνο
Κάτι ακόμα ότι και ν σγορασεις ζητά από πριν τις κρυφές ρυθμίσεις κωδικούς κλπ ... Ίσως να υπάρχουν κι εδώ αλλά αλλάζει ή βερσιόν του λογισμικού εννιοτε
Για καμινάδα καλό θα ήταν να βάλεις 80 ανοξειδωτη μπορείς πάντως να δοκιμασίες κι αυτή που έχεις πριν και βλέποντας
Προσοχή όμως στην ισχύ που εξαρτάται απ το χώρο σου και τις ώρες που θα δουλεύει την σομπα

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147693 από MANT
Απαντήθηκε από MANT στο θέμα Σχετικα με σομπα Πελλετ
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.
Οταν λες για τις ρυθμισεις τι εννοεις??Ειναι δυσκολη στην λειτουργια ή εχει πολλες ρυθμισεις με αποτελεσμα να μην ειναι λειτουργικη?

Για την καμιναδα μου εχουν πει αλλοι 2 που ρωτησα οτι θα δουλεψει χωρις κανενα προβλημα απλα εγω φοβαμαι οτι λογω μεγαλυτερου μεγεθους δεν θα υπαρχει η αναλογη πιεση για να βγαινει ο καπνος εξω με αποτελεσμα να μπουκωνει πιο ευκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147698 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Σχετικα με σομπα Πελλετ
Εγώ έχω την Emma plus σε σπίτι 100 τετραγωνικά μεζονέτα και ειμαι πλήρως ικανοποιημενος
Είναι εύκολη στη συντήρηση και γενικά υπάρχουν άνθρωποι που την αντιπροσωπευουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147717 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Σχετικα με σομπα Πελλετ
Εννοω οτι ο τροπος ρυθμισησ της ειναι τετοιος που δεν ρυθμιζεται σωστα σε ολες τις σκαλες ταυτοχρονα ειδικα τις χαμηλες ...πιθανοτατα απ οσο εχω ακουσει δεν συμβαινει σε ολες τιςμελιντα αυτο αλλα εγω αναφερω την εμπειρια μου .
Οσο αφορα την μεγαλυτερη καμιναδα συμβαινει το αντιθετο απ αυτο που αναφερεις ..-- μεγαλυτερος ελκυσμος ταχυτερη καυση δυσκολοτερη ρυθμιση ομως επειδη ο ελκυσμος εξαρταται απο αρκετους παραγοντες μπορειςνα δοκιμασεις μ αυτη που εχεις ... Αν και θα προτεινα αν γινεται να βαλεις στην αρχη κανα μετρο 80 αρα πριν συνδεθεις στην υπαρχουσα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ