Ο γειτονας μου με εχει καπνισει με την καμιναδα του. Τι να κάνω?

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141202 από john67
Καλημερα παιδες,
Ειπα να μην ανοίγω νεο θεμα αφου το προβλημα μου ειναι αρκετα κοντα με την συζητηση.
Στην δική μας τριώροφη πολυκατοικια στην οποια εγω μενω στον 3ο οροφο, ο γειτονας του 2ου εγκατέστησε απο περισυ ξυλοσομπα. Σημειωτέον η σχέση μας ειναι σχετικά καλή με ρωτησε αρχικα για την προθεση του και εγω του απαντησα θετικα με ολη την διαθεση καλης γειτονιας. Στην ταρατσα εχω δωμα στο οποιο εργαζομαι. Το μπουρί της ξυλοσομπας λοιπον ανεβηκε ψηλά στην ταρατσα σε υψος περιπου 3 μετρ και δεν εχει καποιου τυπου φιλτρο. Ομως ρε παιδια οσο καλη διαθεση και να εχεις η κάπνα ειναι απιστευτη. Υπάρχουν μερες που βγαινω στην ταρατσα και ειναι λες και εχει χιονίσει μαυρο καρβουνο. Το ιδιο και στα μπαλκόνια μας από κάτω, τα μαρμαρα μαυρα, σκουπιζουμε καθε μερα την καπνα, μπαινει μεσα στο σπιτι και οπου μεινει το καρβουνο γινεται χαμος. Εχουμε κάνει συστάσεις και ο ανθρωπος υποτιθεται κανει σερβις καθαρισμο κλπ αλλα τιποτα....
Τι προτεινεται?? τι χειρισμό θα κανατε? δεν θελω να παω στα σκληρά αλλα και οι ανοχες - αντοχες εχουν ορια.
ευχαριστώ

Γιαννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141205 από dimlyk

john67 έγραψε: Καλημερα παιδες,
Ειπα να μην ανοίγω νεο θεμα αφου το προβλημα μου ειναι αρκετα κοντα με την συζητηση.
Στην δική μας τριώροφη πολυκατοικια στην οποια εγω μενω στον 3ο οροφο, ο γειτονας του 2ου εγκατέστησε απο περισυ ξυλοσομπα. Σημειωτέον η σχέση μας ειναι σχετικά καλή με ρωτησε αρχικα για την προθεση του και εγω του απαντησα θετικα με ολη την διαθεση καλης γειτονιας. Στην ταρατσα εχω δωμα στο οποιο εργαζομαι. Το μπουρί της ξυλοσομπας λοιπον ανεβηκε ψηλά στην ταρατσα σε υψος περιπου 3 μετρ και δεν εχει καποιου τυπου φιλτρο. Ομως ρε παιδια οσο καλη διαθεση και να εχεις η κάπνα ειναι απιστευτη. Υπάρχουν μερες που βγαινω στην ταρατσα και ειναι λες και εχει χιονίσει μαυρο καρβουνο. Το ιδιο και στα μπαλκόνια μας από κάτω, τα μαρμαρα μαυρα, σκουπιζουμε καθε μερα την καπνα, μπαινει μεσα στο σπιτι και οπου μεινει το καρβουνο γινεται χαμος. Εχουμε κάνει συστάσεις και ο ανθρωπος υποτιθεται κανει σερβις καθαρισμο κλπ αλλα τιποτα....
Τι προτεινεται?? τι χειρισμό θα κανατε? δεν θελω να παω στα σκληρά αλλα και οι ανοχες - αντοχες εχουν ορια.
ευχαριστώ

Γιαννης


το μπουρι ειναι πιο ψηλα απο το δωμα ? ... δυστυχως φιλτρο δεν μπαινει στην ξυλοσομπα (πιο πανω μιλαμε για πελλετ ) το βασικο προβλημα στην καυση ειναι ο καπνος ...αν αυτος δεν μπαινει σπιτι τα αλλα με καλη θεληση βρισκονται ... η σκονη που λες υπαρχει αλλα...μηπως βρισκονται κι αλλα τζακια τριγυρω? ετσι οπως τα γραφεις ειναι λιγο απιθανο μια ζυλοσομπα να γεμιζει ταρατσες και μπαλκονια
μπορεις να του προτεινεις να δοκιμασει μπριγκετες (ειδικα αν μενετε αθηνα μπορει να τον συμφερει κιολας )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141206 από john67
Απαντήθηκε από john67 στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
dimlyk ευχαριστω για την απαντηση.
Το μπουρι ειναι πιο ψηλα απο το δωμα. Αλλα τζακια δεν υπαρχουν. Δεν μιλάω για τον καπνό, δεν ειναι αυτό το προβλημα. Μιλαω για στερεο υπόλειμμα καυσης, καρβουνο, αυτό γεμιζει την ταρατσα την δική μας και οχι γενικως ταρατσες, και το μπαλκονι απο κάτω. Καλη διαθεση να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει καταλαβαινω το οικονομικο προβλημα του διπλα μου , αλλωστε δεν ειμαστε πλουσιοι ουτε μενουμε στην Εκαλη , για την Νικαια μιλαμε που το ενα σπιτι ειναι κολλητά στο αλλο. Ομως οση ανοχη και να εχεις αν βλεπεις το σπιτι σου να λερωνεται καθημερινα , αν ξεχαστεις και βγεις στο μπαλκονι με τις παντοφλες παει το χαλι γινεται μαυρο , κατι πρεπει να γινει...
Το ερωτημα μου επειδη δεν ξερω ειναι, όλες οι ξυλοσομπες εχουν τετοια ποιοτητα καυσης? τι πρεπει να κανω για να αντιμετωπισω το προβλημα , στα πλαισια της καλής γειτονιας αλλα και της προστασιας του δικου μου σπιτιου ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141207 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
το ξυλο σε οποια μορφη και να το καιμε αφηνει καταλοιπα ....λιγοτερα η περισσοτερα
οποτε εσυ που δειθχνεις και καλη θεληση θα πρεπει να κανεις υπομονη τον χειμωνα...ο γειτονας ...θα πρεπει να μαθει να διαλεγει ξυλα (οσο πιο ξερα ) η να δοκιμασει μπριγκετες (μπορει να φαινονται ακριβες αλλα στην τελικη μπορει να του βγουν φθηνοτερες αν δεν διαλεξει πανακριβες) ετσι θα εχει καλυτερη καυση και λιγοτερα καταλοιπα
οι περισσοτεροι τωρα μαθαινουμε τι ειναι το ξυλο σαν καυσιμο ισως κι ο γειτονας σου να αγνοει ακομα πολλα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141223 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
Επειδη μπηκε θεμα ξυλοσομπας να διευκρινισω οτι οι αποψεις μου αφορουν

αυτο που ξερω δηλ ΠελλετοΣΟΜΠΕΣ
ουτε τζακια ουτε ξυλο/πελλετολεβητες
ουτε ξυλοσομπες.

Για Ολα τα ανωτερω εχω μαυρα μεσανυχτα και φρονιζω να μην ανακατευομαι

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141232 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.

john67 έγραψε: Καλημερα παιδες,
Ειπα να μην ανοίγω νεο θεμα αφου το προβλημα μου ειναι αρκετα κοντα με την συζητηση.
Στην δική μας τριώροφη πολυκατοικια στην οποια εγω μενω στον 3ο οροφο, ο γειτονας του 2ου εγκατέστησε απο περισυ ξυλοσομπα. Σημειωτέον η σχέση μας ειναι σχετικά καλή με ρωτησε αρχικα για την προθεση του και εγω του απαντησα θετικα με ολη την διαθεση καλης γειτονιας. Στην ταρατσα εχω δωμα στο οποιο εργαζομαι. Το μπουρί της ξυλοσομπας λοιπον ανεβηκε ψηλά στην ταρατσα σε υψος περιπου 3 μετρ και δεν εχει καποιου τυπου φιλτρο. Ομως ρε παιδια οσο καλη διαθεση και να εχεις η κάπνα ειναι απιστευτη. Υπάρχουν μερες που βγαινω στην ταρατσα και ειναι λες και εχει χιονίσει μαυρο καρβουνο. Το ιδιο και στα μπαλκόνια μας από κάτω, τα μαρμαρα μαυρα, σκουπιζουμε καθε μερα την καπνα, μπαινει μεσα στο σπιτι και οπου μεινει το καρβουνο γινεται χαμος. Εχουμε κάνει συστάσεις και ο ανθρωπος υποτιθεται κανει σερβις καθαρισμο κλπ αλλα τιποτα....
Τι προτεινεται?? τι χειρισμό θα κανατε? δεν θελω να παω στα σκληρά αλλα και οι ανοχες - αντοχες εχουν ορια.
ευχαριστώ

Γιαννης

Δυστυχως φιλε μου η καυση του ξυλου τα εχει αυτα,ειναι και μεγαλη η καμιναδα του με ολα αυτα τα αποτελεσματα.Η μοναδικη λυση ειναι πιστευω να μονωσει την καμιναδα του και να αλλαξει καπελο ωστε να περιοριστει οσο ειναι δυνατον η διασπορα της τεφρας.Η μυρωδια ειναι θεμα καυσιμου.Η μπρικετα που αναφεραν οι φιλοι πιο πανω ισως ειναι μια λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ