Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140961 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
Μιχάλη σε ποιον νόμο στηρίχθηκαν οι δικηγόροι σου ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140966 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
ΧΩΡΙΣ να εχω βρει τον ΕΠΙΣΗΜΟ Νεο Οικοδομικο κανονισμό

Βρηκα εδω www.michanikos.gr/topic/3347-%CE%93%CE%9...7%CE%BF%CE%B9/page-6

Αυτο

ii. Για κεντρικές θερμάνσεις κάτω από 25 KW και για τοπικές θερμάνσεις μεμονωμένου χώρου πχ σόμπα πετρελαίου, ξύλου, pellet

Κτιριοδομικός άρθρο 27,παρ. 3.3.2 α’ εδάφιο και παρ. 2.4.2.8. : … Για την περίπτωση χρήσης μεταλλικών σωλήνων (μπουριά) για την απαγωγή των καυσαερίων, η κατασκευαστική διαμόρφωση του τελικού τμήματος της καπνοδόχου που βρίσκεται έξω από το κτίριο πρέπει να είναι τέτοια, ώστε:

….

…γ. Το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα. Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια….


Οπως καταλαβαινετε κι εσεις το θεμα ειναι φλου καθοτι

α. Τι συμβαινει αν ειναι ΠΕΡΙΣΣ¨ΟΤΕΡΟ απο 6 μετρα??? Δε μας νοιαζει????
β. Τι σημαινει "ανεκτα ορια"??? ΥΠΟΚΟΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΟ διοτι εξοσον γνωριζω δεν υπαρχει "μετρητης μυροδιας"....

Τι μου λεει εμενα το ανωτερω...
Αν ειμαι ΠΑΝΩ απο 6 μετρα αποστασηκαι ΕΙΔΙΚΑ αν εχωβαλει και φιλτρο νερου κανεις δε μπορει να πει κατι.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140969 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
οσα εγγραφα και ν ανεβασεις θαναι ασχετα με καμιναδες ...
σαφως υπαρχει και το αστικο δικαιο που υπερτερει σε καποιες περιπτωσεις αν και μπορει και να μπλεξει περισσοτερο τα πραγματα (προβλεπει και καλη γειτονία )
οταν παντως γινει καταγγελια σε πολεοδομια και υγειονομικο (σε καποιες περιπτωσεις) οι δικηγοροι μονο λεφτα θα παρουν .... οσο αφορα τις καμιναδες ο κτιριοδομικος κανονισμος ειναι σαφεστατος κι εχει ανεβει αρκετες φορες εδω και η μονη εξαιρεση που εγινε αφορα το φυσικο αεριο για ευνοητους λογους ,,, οπως παρεπιπτοντως και οι επιδοτησεις αλλαγης καυστηρα που ερχονται για οποιον ενδιαφερεται

υγ...φωκιωνα με προλαβες αν θυμαμαι καλα λεει κι αλλα ο κανονισμος οπως οτι η καμιναδα δεν επιτρεπεται ναναι στην προσοψη ...και φυσικα το φιλτρο δεν ειναι τιποτα (επισημως ειναι μη παραδεκτο σαν φιλτρο) απλα η αποληξη της καμιναδας σε μη "κανονικη" θεση ...
επιπεον κανεις δεν προκειται να ασχοληθει....μολις γινει η καταγγελια θα γινει συσταση και ακολουθουν οι ποινες,,,ειτε πραγματικα ενοχλει ειτε οχι
καλα ειναι να μην τα πολυλεμε αυτα (διαβαζουν και κακεντρεχεις :evil: ) αλλα οποιος εχει προβλημα πρεπει να ξερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140971 από george71
Απαντήθηκε από george71 στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
Μιχάλη ανέβασε τον νόμο που λες για να τον βρω και να είμαι ήσυχος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140979 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.

michalisgr έγραψε: Άρθρο 1003

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές
Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.[/b


Παιδιά το άρθρο 1003 είναι άρθρο του Αστικού Κώδικα που ισχύει παντού και πάντα. Βέβαια σε άλλο forum και σε παρόμοια περίπτωση είχαν αναφέρει και το εξής σωστό:
" Καλησπερα παιδια! Ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω κατι, γιατι δεν βρηκα αναλογη απαντηση στο υπολοιπο θεμα... Μενω στον 4ο οροφο 6οροφης οικοδομης και αγορασα προσφατα μια ψησταρια με υγραεριο απο το πρακτικερ. Δεν προλαβα να την χαρω...και βγηκε ο απο πανω μου και λεει οτι τον εχω βρωμισει με την καπνα (εκανα ψαρακι)... Εγω εψηνα στην ακρη του μπαλκονιου για να αποφυγω αυτο που εγινε, αλλα... Η ψησταρια ειναι μια κλασικη με ροδακια στο υψος της λεκανης μου, χωρις καπνοδοχους κτλ...μια απλη ψησταρια... Απαγορευεται το ψησιμο στο μπαλκονι απο τετοιες ψησταριες? Δεν μιλαω για τις χτιστες που θα ψησεις και 5-6 κιλα κρεας...αντε να ψησω 10 παντσετες και 10 σουβλακια σε τρελα κεφια.... Περιμενω νεα σας!
Έχω δώσει κάποια απάντηση παλαιότερα...προβλέπεται σχετικώς από τον Αστικό Κώδικα..:

`Αρθρο 1003 Α.Κ.

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

Το τι ακριβώς σημαίνει τώρα ''δεν παραβλάπτουν σημαντικά την χρήση του ακινήτου'', είναι θέμα εν τέλει δικαστικής αξιολόγησης..προσωπικά φρονώ ότι μία κάποια περιστασιακή χρήση δεν θα συνιστούσε σημαντική βλάβη (και με δεδομένο βεβαίως ότι έχω λάβει και κάποια απαραίτητα μέτρα προς περιορισμό του καπνού..)...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140980 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
_
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ