Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140920 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
Και εγώ ησύχασα με τους γείτονες από όταν έβγαλα την καμινάδα πάνω από την στέγη, προσθέτοντας 6,5 μέτρα διπλή inox καμινάδα.Με το θέμα του καπνού και της μυρωδιάς επίσης υπάρχει πρόβλημα αν η καμινάδα είναι στο μπαλκόνι.Μπορεί να μην βγαίνει καπνός(παρά μόνο στο άναμμα) αλλά βγαίνει μια πολύ ψιλή μαύρη σκόνη που λερώνει και μαυρίζει τον τοίχο και το μπαλκόνι όσο καλά ρυθμισμένη και να είναι η σόμπα.Και εγώ στην αρχή(πριν τρία χρόνια) είχα την καμινάδα στο μπαλκόνι αλλά σε 3 μόλις ημέρες άρχισε να μαυρίζει ο τοίχος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140924 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.

thegoul έγραψε: Και εγώ ησύχασα με τους γείτονες από όταν έβγαλα την καμινάδα πάνω από την στέγη, προσθέτοντας 6,5 μέτρα διπλή inox καμινάδα.


Ποσο στοιχισε??

thegoul έγραψε: Με το θέμα του καπνού και της μυρωδιάς επίσης υπάρχει πρόβλημα αν η καμινάδα είναι στο μπαλκόνι.Μπορεί να μην βγαίνει καπνός(παρά μόνο στο άναμμα) αλλά βγαίνει μια πολύ ψιλή μαύρη σκόνη που λερώνει και μαυρίζει τον τοίχο και το μπαλκόνι όσο καλά ρυθμισμένη και να είναι η σόμπα.Και εγώ στην αρχή(πριν τρία χρόνια) είχα την καμινάδα στο μπαλκόνι αλλά σε 3 μόλις ημέρες άρχισε να μαυρίζει ο τοίχος.


Με ή χωρις φιλτρο νερου??

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140938 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
φωκιωνα δεν εχει σημασια ...υπαρχει η ουσια και το τυπικο ...κι αν το πραγμα φτασει στι τυπικο αντε βγαλε ακρη

η ουσια μπορει λιγο να διαφερει κατα περιπτωση αλλου μπορει μια καμιναδα λογω μικροκλιματοσ να μην ενοχλει εστω κι αν δεν τηρει αποστασεις κι αλλου ,,,πχ απνοια και μεγαλη υγρασια να ειναι ενοχλητικη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140940 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
γεια χαρα σε ολους... Ο νασικας γνωριζει οτι ειχα το ιδιο προβλημα με τη σομπα και την καμιναδα...Οπως ειπε ο μαστορας το πρωτο χρονο που ακομη δεν γνωριζει τι καπνο βγαζει κλπ ειχα βγαλει τη καμιναδα χημα στο μπαλκονι καπου εδω στο φορουμ πρεπει να υπαρχουν φωτογραφιες της καμιναδας μου..Ειμαι ιδιοκτητης του σπιτιου μου και απο πανω μου μενει ο θειος μου σε παρανομο σπιτι βεβαια χωρις να το εχει κανει νομιμοποιηση αλλα εχουμε διαφορα προβληματα..οπως π.χ. οτι ειναι ο μονος στη περιοχη που ενοχλειται οταν εγω ψηνω στο μπαλκονι με την ψησταρια υγραεριου μου αλλα και αυτο τοχω κανει τακτοποιηση με δικηγορο ο οποιος μου ειπε τον εξης νομο.. Άρθρο 1003

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές
Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.


Οσο για την υγραεριου πλεον το καλοκαιρι την αναβω ΚΑΘΕ μερα για σπασιμο ειδικα οταν ερχεται αυτος και ψηνω με την ησυχια μου.. Του ειπα απλα... "Για μη σου ανεβασω και καμινδα απο τη ψησταρια μου πανω απο το σπιτι σου μη μου τα πρηζεις"... Απο τοτε τα εχει κοψει τους τσαμπουκαδες.. Μαγκιες αλλου..!!
Οσο για τους γειτονες ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε ποτε κατι ακομη και για τη καμιναδα που ηταν τη πρωτη χρονια χυμα..!! Αν βεβαια μου ελεγαν κατι εγω θα ξεκινουσα τις καταγγελιες.. Για ολους θα βρεις κατι να πεις που ειναι παρανομο... Δοκιμασα πολλα το μονο που πραγματικα θα σε σωσει επειδη ΔΕΝ καπνιζει καθολου ΜΟΝΟ τα πρωτα 2-3 λεπτα στην αναφλεξη ειναι το φιλτρο του ΜΟΣΧΑΛΗ.. Τοχω τωρα 3ο χειμωνα χωρις κανενα προβλημα... τα σπαει... Ασε που δε μπορει να σου κουνηθει κανεις, ειδικα αν εχουν και τζακια κλπ.. Εσυ τουλαχιστον βγαζεις καθαρο αερα ΥΔΡΑΤΜΟΥΣ δηλαδη.. αυτοι βρωμιζουν ολη τη γειτονια... Οποτε μη μασας..και αν χρειαστεις και βοηθεια εδω ειμαστε... ΜΗ ρωτας κανεναν βαλε τη σομπα και αν σου τη πουνε βαζεις φιλτρο... ΑΠΛΑ κοιτα το πελλετ να ειναι καλο οχι κανα καταμαυρο σκουρο να σε ντουμανιαζει, τοτε το φιλτρο δε κανει τιποτα...

Ιδιοκτητης δεν εισαι;;; ΓΡΑΨΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ!! :whistle: :whistle:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140947 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
δεν ισχυουν αυτα που γραφεις μιχαλη,,,,,δεν ψηνουμε μπριζολακια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140957 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Καμινάδα πέλλετ σε βεράντα.
φιλε μου..μη με κανεις τωρα να ανεβαζω εγγραφα δικηγορων εδω μεσα που απλα να πιστοποιουν τα λεγομενα μου.. Μη κανετε οτι τα γνωριζετε ολα χωρις να σας εχεις ενημερωσει ενας η παραπανω δικηγοροι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ