Skladova Tehnika Sahara ή κάτι αντίστοιχο (οικονομικό)

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129292 από xort
Γεια σας,
Είμαι νέο μέλος στο forum αλλά έχω διαβάσει ήδη πολλά ενδιαφέροντα και χρήσιμα πράγματα.
Διαβάζοντας λοιπόν τα διάφορα θέματα και μιας και μένω σε νοικιασμένο σπίτι η λύση της εγκατάστασης ενός ενεργειακού τζακιού, σαν αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος, νομίζω ότι είναι η καλύτερη. Το σπίτι είναι 87 τ.μ. και χωρίζει στη μέση με συρόμενη πόρτα οπότε ο χώρος που θέλω να καλύψω με το τζάκι είναι περίπου ο μισός (~40 τ.μ.). Το υπάρχον τζάκι είναι μια πολύ απλή κατασκευή και μου γυρίζει και μερικές φορές καπνό μέσα (συνήθως όταν φυσάει νοτιάς).
Αυτό που σκέφτομαι είναι να εγκαταστήσω κάτι σαν την Skladova Tehnika Sahara (βουλγαρικής κατασκευής) το οποίο από ότι βλέπω ξεκινάει από 267 € και ζυγίζει μόλις 72 κιλά. Έτσι θεωρώ (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι με αυτήν την κασέτα (ή κάποια αντίστοιχη) θα μετατρέψω, κατά κάποιο τρόπο, το τζάκι σε ξυλόσομπα. Επίσης όταν φύγω από αυτό το σπίτι θα μπορώ να την πάρω μαζί μου.

Έχει δοκιμάσει κανείς την παραπάνω κασέτα τζακιού?
Θα έχει απόδοση ανάλογη με αυτή μιας μεσαίας ξυλόσομπας?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xort.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129297 από Fokion
κανω τωρα το δικηγόρο του διαβόλου ετσι? μη με παρεξηγησεις...

κατ' αρχην "που" εισαι????
χωρο αποθηκευσης εχεις για ικανη ποσοτητα???? γιατι αν το δεις ως κανονική θερμαση κι οχι για "χαζη" θες ποσοτητα.... την οποια πρεπει να περνεις νωρις για να ειναι και οικονομική και.... ξερη!!!
ειναι τι??? διαμεριμα σε πολυκατοικια???

απο οσο εχω δει πως γινονται οι εγκατατσασεις μου κανει καπως δυσκολο να το αφαιρεσεις ΧΩΡΙΣ να αφησεις σημαδια.....
ισως να τα βρεις με την εγγυηση πχ....


αλλη βοηθεια περαν του να σκεφτεις τα ανωτερω δεν εχω τις γνωσεις.....

μια αντιστοιχη ξυλοσομπα παντως, "φευγει" πιο ευκολα....
πχ
www.skroutz.gr/s/4152312/Skladova-Tehnika-Amore.html

και η καμιναδα μεσα απο την καμιναδα του τζακιου

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129378 από xort
Fokion, προφανώς και δεν σε παρεξηγώ και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Παρόλο που είμαι από τον Βορά η ζωή με έχει φέρει στην όμορφη Μυτιλήνη όπου ο καιρός είναι σχετικά "μαλακός". Το σπίτι είναι στον δεύτερο όροφο, δυόροφου συγκροτήματος. Αποθηκευτικός χώρος υπάρχει και τα ξύλα τα αγοράζω 100€ τον τόνο (λέμε τώρα).
Για την ώρα, και μιας και έχουμε τον 10 μηνών μικρούλη μας, χρησιμοποιούμε έναν συνδυασμό πετρελαίου (αυτόνομη θέρμανση αλλά κακός σχεδιασμός και εφόσον δεν το καίνε οι υπόλοιποι στο συγκρότημα αρκετά ασύμφορο), κλιματιστικού (2 μικρά και όχι inverter) και θερμοπομπού (www.skroutz.gr/s/324602/Atlantic-Odyssee-2000W.html). Μέχρι και τον προηγούμενο χειμώνα καίγαμε και το τζάκι αλλά φέτος λόγο του μικρού το έχω κλείσει με χοντρό νάιλον και χαρτόνι. Απώλειες λόγω κουφωμάτων έχω αρκετές μιας και είναι αλουμινένια εικοσαετίας. Τις έχω περιορίσει αρκετά με αεροστόπ όπως προτείνετε και στο forum.
Ερώτηση: αν πάρω μια μικρή ξυλόσομπα πχ www.skroutz.gr/s/3802628/Skladova-Tehnika-Cube.html ή καλύτερα κάποια με αντίστοιχες διαστάσεις αερόθερμη (ξέρετε καμία με αυτά τα χαρακτηριστικά?) την βάλω μέσα στο τζάκι και τραβήξω μπουρί ευθεία επάνω μέχρι την έξοδο της καμινάδας και στην κορυφή βάλω ένα ήτα (Η) θα είναι οκ? Θα πρέπει να κλείσω και το κενό μεταξύ καμινάδας – μπουριών?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xort.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129386 από Fokion
Ειναι μια ιδεα αν χωραει.
Πολλοι εχουν "ενωσει" το μπουρι της σομπας με αυτο της καμιναδας με διαφορους τροπους.. απο σφηνωτο μεχρι οτιδηποτε.

βεβαια "θαβοντας" τη σομπα μεσα στο τζακι περιοριζεις την αποδοση της μια που εκπαιμπει θερμοτητα απο παντου
οι "βαντιλατερατες" απο την αλληεχουν κοστος τετοιο που μαζι με την ευκολια αρχιζεις να γλυλοκοιτας τις πελλετοσομπες...
Κι αν παρεις και πελλετ πλωμαριου.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129423 από xort
Από το Πλωμάρι άλλα προϊόντα προτιμώ τα οποία και αυτά ζεσταίνουν αλλά όχι όλη την οικογένεια B) .
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο πέλετ! Το ψάχνω από εδώ το ψάχνω από εκεί… στο τέλος όλα εκεί καταλήγουν.
Ας εξετάσουμε και αυτή τη λύση. Ποια πελετόσομπα?
Έτσι όπως είναι η διαρρύθμιση του σπιτιού (όπως είπα και παραπάνω χωρίζεται στη μέση με συρόμενη πόρτα που οδηγεί σε διάδρομο και έπειτα στα δωμάτια και την τουαλέτα) μια εστία θερμότητας από ότι και αν προέρχεται μάλλον είναι δύσκολο να ζεστάνει όλο το σπίτι. Ωστόσο θα μπορούσε να ζεσταίνει τον κυρίως χώρο και να "σπάει" λίγο το κρύο στα δωμάτια. Το μόνο βολικό μέρος για εγκατάσταση σόμπας είναι το σαλόνι από την πλευρά του μπαλκονιού (δίπλα στο τζάκι). Αν βάλω μια σχετικά μεγάλη πελετόσομπα (>10kW) από ότι έχω δει από σπίτια φίλων το σαλόνι θα είναι φούρνος. Αν πάλι βάλω μια μικρή όπως την Laminox Primula Air (7kW) θεωρώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και το κόστος μικρότερο.
Τα λέω καλά? Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω?
Την Laminox Primula Air (www.skroutz.gr/s/2249948/Laminox-Primula-Air.html)την έχει δουλέψει κανείς? Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη με παρόμοια χαρακτηριστικά?

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129428 από Fokion

xort έγραψε: Από το Πλωμάρι άλλα προϊόντα προτιμώ τα οποία και αυτά ζεσταίνουν αλλά όχι όλη την οικογένεια B) .
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο πέλετ! Το ψάχνω από εδώ το ψάχνω από εκεί… στο τέλος όλα εκεί καταλήγουν.
Ας εξετάσουμε και αυτή τη λύση. Ποια πελετόσομπα?


Κοιτα. καλως ή κακως την ευκολια του παταω ενα κουμπι κι αναβει καμια ξυλοσομπα ή τζακι δεν εχει. Οπως βεβαια και η πελετοσομπα δεν εχει το "χάζι" του τζακιου...
Παρε την οικονομικότερη που εχει τον πιο γνωστη αντιπροσωπο στην περιοχη σου. Η μαρκα ειναι δευτερευον που λεει ο λογος...

xort έγραψε: Έτσι όπως είναι η διαρρύθμιση του σπιτιού (όπως είπα και παραπάνω χωρίζεται στη μέση με συρόμενη πόρτα που οδηγεί σε διάδρομο και έπειτα στα δωμάτια και την τουαλέτα) μια εστία θερμότητας από ότι και αν προέρχεται μάλλον είναι δύσκολο να ζεστάνει όλο το σπίτι. Ωστόσο θα μπορούσε να ζεσταίνει τον κυρίως χώρο και να "σπάει" λίγο το κρύο στα δωμάτια. Το μόνο βολικό μέρος για εγκατάσταση σόμπας είναι το σαλόνι από την πλευρά του μπαλκονιού (δίπλα στο τζάκι). Αν βάλω μια σχετικά μεγάλη πελετόσομπα (>10kW) από ότι έχω δει από σπίτια φίλων το σαλόνι θα είναι φούρνος. Αν πάλι βάλω μια μικρή όπως την Laminox Primula Air (7kW) θεωρώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και το κόστος μικρότερο.
Τα λέω καλά? Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω?


Λυσεις υπαρχουν αλλα απο την στιγμή που εισαι σε νοικι δεν εχει νοημα να τις συζηταμε - δε μπορεις να κανεις τις μετατροπές που απαιτουνται θα σε καρυδωσει ο ιδιοκτήτης...
το 7 ή 10 ειναι σχετικό...... η 10 μπορει να καψει σαν 7 η 7 δε μπορει να αποδοσει σα 10.... εξαρταται καθαρα απο το χωρο την ποιοτητα μονοσης κ.λ.π. κ.λ.π.

xort έγραψε: Την Laminox Primula Air (www.skroutz.gr/s/2249948/Laminox-Primula-Air.html)την έχει δουλέψει κανείς? Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη με παρόμοια χαρακτηριστικά?

Ευχαριστώ!


εγω οχι. εχω 2 κινεζικες. ο αντιπροσωπος τους στην περιοχη σου "τι λεει"??? ( Ξαναγυρναμε στο αρχικό οπως καταλαβες....)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ