Πολυ μπέρδεμα τελικά...

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119752 από Georgeba
Πολυ μπέρδεμα τελικά... δημιουργήθηκε από Georgeba
Καλησπέρα σας και ευχαριστω εκ των προτέρων για την βοήθεια. Λοιπον έχω ενα σπίτι τού 2003 ,65 τ.μ , 6 οροφος στα Σεπολια. Κλασσικα έχουμε τα γνωστα , δεν ανάβουμε καλοριφέρ στην πολυκατοικια και μέχρι χθες ήμουν έτοιμος να βάλω ενεργειακό τζάκι. Κάτι όμως το κόστος, κάτι οι παρανομίες για να το φτιάξεις ανευ αδείας, κάτι ότι το σπίτι είναι μικρο και ίσως σε κάποια χρόνια το εγκαταλείψουμε μου μπήκε η ιδέα για σόμπα pellet ή βιομαζας ( αν ειναι το ιδιο γραψτε λάθος ) ή λέβητα βιομάζας κάπου την πήρε το μάτι μου αλλα δεν έχω ιδεα τι είναι, που ειναι και ''φορητες'' και θυμιζουν τζακι.
α)Καταρχήν θα ζεσταινουν το σπίτι αν τις τοποθετήσω εκεί (γιατί πιστέψτε με δεν έχει και αλλού χώρο) επιψυναπτω σχεδιο .)?
β)Τιμες που κυμαίνονται περιπου και τι κοστίζει η τοποθέτηση?
γ)Συμφωνειται ότι είναι καλύτερο απο ενεργειακο τζακι τουλάχιστον για την περιπτωσή μου και ποια προτιματε. Υπαρχει κατι αλλο που δεν γνωρίζω.
δ)Μπορείται να με κατευθεινεται σε μοντελα, καταστηματα και τιμές που μέσα απο την εμπειρια σας μείνατε ευχαριστημενοι απο αποψη , θορυβου, εγγυησης και γενικοτερης λειτουργιας. Ισχύει οτι της βιομαζας εχουν λιγοτερα προβληματα?
Τέλος κατι χαζο αλλα για να καταλαβω....καινε και ρευμα ή χρησιμοποιει ρεύμα μόνο για ενεργοποίηση???
Αυτα....ελπιζω να βοηθησετε ρε παιδια παγωσαμε και φετος....
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Georgeba.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119756 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πολυ μπέρδεμα τελικά...
Η πηγες σε παπατζα μαγαζι και δε στα εξηγησαν ή πρεπει να ριξεις ΠΟΛΥ διαβασμα γιατι τα εχεις ΠΟΛΥ συγκεχυμένα στο μυαλο σου.

Τζακι ενεργειακο.
Για να βαλεις θα "πρεπει" εστω να υπαρχει κανονικό γιατι αλλιως μιλαμε για ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κόστος.

Πελετ - βιομαζα.
Για τα δικά σου δεδομενα ειναι το ιδιο.

Λεβητα????
ΛΕΒΗΤΑ σε αυτο το διαμερισματακι???? Υδραυλική σομπα πελλετ και πολυ παει...

Ερωτησεις σου
α. Ναι. θα το ζεστανει. ισως να την ηθελα να κοιταει προς την πορτα του δωματιου αλλα οκ.. αφου δε μπορεις να την βαλεις κι αλλου θα βολευτεις ετσι
β. Στο λερου οι κινεζικες αεροθερμες σομπες πελλετ των 6 KW ξεκινανε απο τα 750 αν δεν κανω λαθος + κανα 100αρικο σετ καμιναδας 850. Αν εσενα ή καποιοι φιλου "πιανουν τα χερια σου" δε χρειάζεσαι κατι αλλο
γ. ειδικά αν δεν υπαρχει ηδη τζακι το ενεργειακό δε συμφέρει με την καμια
δ. Εγω οχι καθοτι ΟΛΑ οσα ζητας στο "δ" ειναι υποκειμενικά - θόρυβος κ.λ.π.

και η τελευταία σου ερώτηση ναι καίνε ρεύμα και πέραν την εναφσης. Τα μοτέρ πως δουλεύουν.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119766 από giorgos.lito
Απαντήθηκε από giorgos.lito στο θέμα Πολυ μπέρδεμα τελικά...

Georgeba έγραψε: Τέλος κατι χαζο αλλα για να καταλαβω....καινε και ρευμα ή χρησιμοποιει ρεύμα μόνο για ενεργοποίηση???
Αυτα....ελπιζω να βοηθησετε ρε παιδια παγωσαμε και φετος....


Το ρεύμα που καίνε κατά την λειτουργία είναι πολύ λίγο. Όσο μια λάμπα πυρακτώσεως..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119788 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πολυ μπέρδεμα τελικά...
Ξεκινάς από τα βασικά.
α) πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις
β) πόσο ζέστη θες (πχ είσαι μόνος? έχεις μωρό στο σπίτι?)
γ) πόσες ώρες τη μέρα
δ) τι τιμές βρίσκεις το ξύλο, το πέλλετ, την βιομάζα (μάλλον απίθανο το κόβω να βρίσκεις βιομάζα στην περιοχή σου αλλά βιομάζα εννοούμε οτιδήποτε εμπορεύεται ή παράγεται και δεν είναι ξύλο ή πέλλετ και μπορεί να καεί σε μία συσκευή όπως πυρήνας, αγριαγκινάρα, πριονίδια κλπ)
ε) πόσο μπορείς να ασχολείσαι (πχ το πελλετ είναι αυτόματο μεν αλλά έχει την καθαριότητά του, το τζάκι θέλει πιο πολύ κουβάλημα, μία σόμπα ξύλου θέλει "τάισμα" κάθε ώρα)
στ) τετραγωνικά και μόνωση. Γράφεις 65 τετραγωνικά του 2003 κατασκευή. Αρα θές μία συσκευή γύρω στα 6 με 10 kw αναλόγως μάρκας - απόδοσης της συσκευής και αναγκών θέρμανσης του σπιτιού σου. Λέβητες είναι για πάνω από 15 kw ανάγκες.

Στην περίπτωσή σου (όπως το σκέφτομαι εγώ) κάνουν είτε σόμπα ξύλου, είτε σόμπα πέλλετ είτε κλιματιστικό αναλόγως των απαντήσεών σου στα ανωτέρο.

-Τζάκι δε σου γράφω όχι γιατι θα σου κοστίσει πολλά (και ειδικά εσύ που δεν έχεις εργασίες κατεδάφισης). Το κόστος αγοράς ενός μικρού ενεργειακού τζακιού (που ουσιαστικά είναι μία σόμπα) μαζί με καμινάδα και θερμοθάλαμο θα σου βγεί στα ίδια με το κόστος αγοράς αερόθερμης πέλλετ μαζί με μπουριά και φίλτρο καμινάδας. Απλά οπτικά ένα τζάκι κάθεται "βαρυ" ενώ μία σόμπα νομίζω κάθεται οπτικά καλύτερα σε 65 τετραγωνικά χώρο. Τώρα βεβαια αν εσύ θέλεις τζάκι το ξανασυζητάμε.
(@Stavrax, γιατί το βλέπεις τόσο μεγάλο το κόστος για μία μικρή εστία με έναν θερμοθάλαμο σωστά φτιαγμένο? Ειδικά αν η έξοδος για την καμινάδα είναι κάτι εύκολο?)

-Στην σόμπα ξύλου έχεις να σκεφτείς που θα βγεί η καμινάδα.

-Στην σόμπα πέλλετ έχεις να υπολογίσεις και το κόστος ενός φίλτρου νερού για την καμινάδα. Κάτι που ίσως δε γνωρίζεις είναι ότι και οι σόμπες πέλλετ θέλουν μεν καμινάδα αλλά αυτή μπορεί να είναι στο μπαλκόνι σου. Δεν χρειάζεται να πάει στην ταράτσα. Αλλά και στο μπαλκόνι σου θα καπνίζει. Γιαυτό σου λέω θες και φίλτρο νερού.

-Στο κλιματιστικό ψάχνεις για καλό συντελεστή απόδοσης. Πάνω από 3 cop συμφέρει οικονομικά περισσότερο η λειτουργία του από ότι το πέλλετ. Δεν ξέρω γιατί δεν το σκέφτεσαι.

Τόσο στην σόμπα ξύλου όσο και στο πέλλετ μπορείς να κοιτάξεις είτε για υδραυλικά (αν το αντέχεις οικονομικά) δλδ να συνδέονται στα καλοριφέρ και στο μπόιλέρ σου ώστε να έχεις την ίδια μορφής ζέστης που ηξερες με τα καλοριφέρ είτε σε αερόθερμα (που είναι πιο φθηνά) και ζεσταίνουν τον χώρο με ακτινοβολία η/και με ζεστό αέρα.

Για τιμές ξεκίνα από το scroutz.gr και το justshop.gr και θα οδηγηθείς που θέλεις να φτάσεις.

Αν θες κάποιες προτάσεις πρέπει να απαντήσεις σε αυτά που σου γράφω όπως και να δώσεις ότι άλλες πληροφορίες νομίζεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119851 από Georgeba
Απαντήθηκε από Georgeba στο θέμα Πολυ μπέρδεμα τελικά...
Κατ αρχην με κατατοπισατε αρκετα σε πρώτο στάδιο. Ο λόγο που έλεγα τζάκι ήταν ότι θα ομόρφαινε και ο χώρος. Ομως βλέποντας και τις σόμπες είναι καλές.

α)λεφτα όσο λιγοτερο τόσο καλυτερα φυσικα, σεπολια μενουμε...
Γενικοτερα ειμαι τελευταιο οροφο και η καμιναδα μπορει να βγει απο το μπαλκονι καθως απο πισω ειναι βεραντα. Αλλα δεν εχω και πολυ καλη σχεση με τους γειτονες να γνωριζεται....Το μπανιο λέτε θα ζεσετνεται καθόλου?
Κάποια προταση απο κάποια στα μετρα μου και αισθητικα ωραια? μου αρεσουν με μεγαλα τζαμαι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ