Ασφαλες σβησιμο με UPS

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111266 από petroulas
Ασφαλες σβησιμο με UPS δημιουργήθηκε από petroulas
καλησπέρα σας έχω αυτό το μοντέλο αερόθερμης σόμπας pellet NP-P01 και σε μια διακοπή ρεύματος μου έβγαλε τα καυσαέρια μέσα στο σπίτι από τον κοχλία τροφοδοσίας καυσίμου μέσου του χώρου καυσίμου....Θα ήθελα να τη συνδέσω σε ένα UPS για να μπορώ να την σβήσω χωρίς να ξανά έχω αυτό το πρόβλημα .Πλήρες χρόνος σβησίματος 18λεπ
CONSUMPTION 110 WATT(έτσι λέει το ταμπελάκι από πίσω)

τι επιλογές έχω? τι χαρακτηριστικά να έχει το ups? (ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΒΗΣΩ)
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111276 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ασφαλες σβησιμο με UPS
καλησπερα
κατ αρχην δεν μπορεις ναχεις το ups μονο για το σβησιμο
βαζεις την σομπα στην πριζα του ups και την ξεχνας εκει .
αρα η ισχυς που καταναλωνει στο ξεκινημα ειναι γυρω στα 300 βατ
αρα ισχυς ups απο 600 - 1000 kva
ενα καλο ομως καθαρου ημιτονου που δεν θα εχεις σιγουρα προβλημα κανει γυρω στα 500 ευρω
απο κει και κατω το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις προβλημα αλλα δεν μπορει κανεις να στο εγγυηθει
αν κανεις μια αναξητηση στο φορουμ υπαρχουν αναφορες για καποια που δεν παρουσιασαν προβλημα και καναν γυρω στα 200 ευρω .
θα σου προτεινα παντως να δεις μηπως μπορεις να βελτιωσεις τον φυσικο ελκυσμο της καμιναδας .
και να ξεχασεις το ups και γι αλλους λογουν εφοσον φυσικα οι διακοπες στην περιοχη σου δεν ειναι συχνες.
εναλλακτικη λυση (δεν ξερω αν ειναι και φτηνοτερη) καποιους ινβερτερ που εχουν κυριως οι τζακαδες και τους συνδεεις με μπαταρια ...αν ωαξεις τετοιο προσοχη στην ισχυ τους μια και συνηθως εχουν μικρη ισχυ και δεν θα σε καλυψουν στο ξεκινημα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111326 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ασφαλες σβησιμο με UPS
Με μια καλή και σωστά τοποθετημένη καμινάδα, εντός των προδιαγραφών για σόμπα πέλλετ, τα καυσαέρια θα έφευγαν έξω.

Μην αφήνεις σε καμία περίπτωση την σόμπα αναμμένη χωρίς επιτήρηση [βράδυ-ύπνος] ιδίως μετά από τέτοια περιπέτεια που είχες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111336 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Ασφαλες σβησιμο με UPS
Πιστευω εξαρταται απο την μαρκα σομπας η δικια μου ravelli σε διακοπη εσβησε μονη της κανονικα με self cleaning χωρις παρατραγουδα

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111484 από petroulas
Απαντήθηκε από petroulas στο θέμα Ασφαλες σβησιμο με UPS
ευχαριστώ πολύ.Την σόμπα στον ύπνο την σβήνω πάντα και πριν το πάθω αυτό,άσχετα που και εμένα σβήνει σαν ασφάλεια σε ότι γίνει ακόμα και διακοπεί ρεύματος.Με την καμινάδα δεν μπορώ να κάνω πολλά γιατί δεν ξέρω από αυτά άσε που έχω κ ένα φίλτρο νερού(απλό) γι'αυτό είπα να βάλω ups κ όποτε πέσει το ρεύμα να προλαβαίνω να την κλείνω....
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by petroulas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111494 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ασφαλες σβησιμο με UPS
οχι πετρο απο τον ελκυσμο της καμιναδας εξαρταται
ο φιλος εχει βαλει το φιλτρο κι εχει σχεδον μηδενικο ελκυσμο
petroulas
εσυ θα αποφασισεις κατα πσοσο θεωρεις σοβαρο το προβλημα
εαν επιμενεις τα ups του πλαισιου και apc εχει ακουστει οτι τα καταφερνουν (με καθε επιφυλαξη απο πλευρας μου) θα προσεξεις μονο να ειναι line interactive και οχι απλα online και να εχουν 2 μπαταριες .
αυτα σαν φτηνοτερη λυση κανα 200αρι δηλ.αν θες να διαθεσεις κανα 500αρι τοτε πας στο σωστο inline καθαρου ημιτονου και δεν εχεις σιγουρα προβλημα ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ