Καμινάδα για σόμπα pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137568 από vagosofron
Απαντήθηκε από vagosofron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

Fokion έγραψε: Κοιτα.
Δε μπορει να βρεθει λογικη λυση σε ενα παραλογο περιβαλλον.
Προφανως εισαι ενοικιαστης αν καταλαβα καλα...
Να σου πω να αλλαξεις σπιτι και να χτυπιουνται να βρουν ενοικιαστη???

Παντως σιγουρα να ανεβασεις δικη σου καμιναδα ( και να δουλευει ) δε σε συμφαιρει....
Απορω βεβαια πως σε αφηναν να "μπεις" στην καμιναδα του καυστηρα ( σωστο ή λαθος )

Προσωπικά θα τους ελεγα για το φιλτρο νερου που κοβει τις μυρωδιες και θα εβλεπα αντιδρασεις.... ΙΣΩΣ και να τους επειθες... ΙΣΩΣ...

Αληθεια, τζακι εσυ εχεις?


Ενοικιαστής είμαι και δεν είμαι σε θέση να ψάχνω για σπίτι ( δεν έχω κλείσει μήνα ακόμη σ'αυτο).
Ακόμη δεν με άφησαν να μπω στην καμινάδα του καυστήρα. Κανονίσαμε αυτή την Τετάρτη να έρθει ο υδραυλικός για κάτι μαστορέματα και με την ευκαιρία να τον ρωτήσουμε εάν γίνεται αυτή η κίνηση.
Τζάκι δυστυχώς δεν έχω. Για το φίλτρο νερού το έψαξα και απ'ότι κατάλαβα, κόβει μόνο τη μεγαλύτερη ποσότητα της στάχτης που βγαίνει από την καμινάδα, ενώ η μυρωδιά παραμένει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137570 από vagosofron
Απαντήθηκε από vagosofron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

dimlyk έγραψε: αυτο δεν ειναι καμιναδα ...το φιδακι ο διαμαντης ειναι :)
αν δεν βρεις αλλη θεση για την σομπα ξεχνατην αυτη που δειχνεις .....πιο παλυ φασαρια θα σε βρει


Ναι την περίμενα μια τέτοια απάντηση...
Υπάρχει και καλύτερη θέση για την σόμπα, σε σημείο που βγαίνει απευθείας έξω, αλλά η καμινάδα πάλι πρέπει να ανέβει μέχρι την ταράτσα και μάλιστα στην πρόσοψη του κτιρίου και δεν ξέρω αν θα το δεχτούν αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137575 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
και η θεση της καμιναδας εκει ειναι ?
τα πολλα οριζοντια μετρα για πολλους λογους δεν ειναι καλα ειδικα αν περνανε κι απο υπονοδωματια
και δυσκολα θα δουλεψει σωστα η σομπα και επικινδυνη μπορει αν γινει

ειλικρινα δεν ξερω τι να σου πω...υπαρχει νομοθεσια σχετικη με καμιναδες αλλακαι χωρις ναναι δικο σου το σπιτι που να μπλεκεις ....προσπαθησε να δεις τι μπορεις να πετυχεις με το καλο με τους συγκατοικους
το φιλτρο παντως δεν ειναι ακριβως οπως το λες ...τουλαχιστον τα φιλτρα καταιωνισμου νερου συγρατουν το μεγαλυτερο μερος και σωματιδιων αλλα και οσμης μια κι αυτη σωματιδια ειναι σαν τελευταια λυση στο λεω αφου ομως πρωτα εχεις ψιλοκαταφερει τους γειτονες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vagosofron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137595 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ απλα...

ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΟ

Άρθρο 1003

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

πες του οτι ΕΣΥ θα τη βαλεις τη σομπα και μετα ας κινηθει οπως νομιζει...

να φαντασεις οτι ειμαι ιδιοκτητης σε οικοδομη με δυο διαμερισματα το ενα πανω απο το αλλο. Το ενα ειναι δικο μου και το αλλο ειναι του θειου μου. Στο μπαλκονι εχω μια ψησταρια υγραεριου και το καλοκαιρι εννοειται οτι ψηνω... Οι σχεσεις μας ειναι τελειως τυπικες καλημερα καλησπερα.. μεχρι εκει.. μια μερα που λες εψηνα στο μπαλκονι και βγαινει εξω και μου λεει δυνατα για να ακουσουν και ΑΛΛΟΙ εγω ρε φιλε τι φταιω να ανεχομαι τις μυροδιες σου;; Βρωμαει!!! Την ιδια στιγμη παιρνω τηλ στο Υπουργει. Δικαιοσ. και Ανθρ. Δικαιωματων μου στελνουν με φαξ αυτο τον νομο και καλω το 100 του Λιτοχωρου να ερθει.. Τους διχνω το χαρτι με το νομο και λεω αν αυτο που κανω ειναι παρανομο κοψτε μου κλ..να παω να τη πληρωσω τωρα... αν ομως αυτα που λεει ο θειος μου ειναι παρανομα και με ενοχλει στην ιδιοκτησια μου θελω να κανω μηνυση τωρα!!! Τα εχασαν οι μπατσοι δεν ηξεραν τι να πουν και λεει βρειτα τα.. λεω ΔΕΝ εχω να βρω τιποτα... ΜΗΝΥΣΗ!!! την κανω και απο τοτε βεβαια ουτε γεια αλλα εβαλα ΚΑΙ ΤΖΑΚΙ με καμιναδα και ΗΛΙΑΚΟ που μου ελεγε οτι απαγορευται πανω στην ΣΚΕΠΗ του οπως την αποκαλει.. Εβαλα και δυο δικηγορους να του γραψουν ενα ωραιο γραμματακι με το τι υποχρεωσεις εχει και τι δικαιουμαι να κανω και το εχει βουλωσει!!! Συν το οτι τον εχω στα χερακια που μιας και το σπιτι του ΔΕΝ ειναι ΚΑΝ τακτοποιημενο..!!
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137598 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet

michalisgr έγραψε: τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ απλα...

ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΟ

Άρθρο 1003

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

πες του οτι ΕΣΥ θα τη βαλεις τη σομπα και μετα ας κινηθει οπως νομιζει...

να φαντασεις οτι ειμαι ιδιοκτητης σε οικοδομη με δυο διαμερισματα το ενα πανω απο το αλλο. Το ενα ειναι δικο μου και το αλλο ειναι του θειου μου. Στο μπαλκονι εχω μια ψησταρια υγραεριου και το καλοκαιρι εννοειται οτι ψηνω... Οι σχεσεις μας ειναι τελειως τυπικες καλημερα καλησπερα.. μεχρι εκει.. μια μερα που λες εψηνα στο μπαλκονι και βγαινει εξω και μου λεει δυνατα για να ακουσουν και ΑΛΛΟΙ εγω ρε φιλε τι φταιω να ανεχομαι τις μυροδιες σου;; Βρωμαει!!! Την ιδια στιγμη παιρνω τηλ στο Υπουργει. Δικαιοσ. και Ανθρ. Δικαιωματων μου στελνουν με φαξ αυτο τον νομο και καλω το 100 του Λιτοχωρου να ερθει.. Τους διχνω το χαρτι με το νομο και λεω αν αυτο που κανω ειναι παρανομο κοψτε μου κλ..να παω να τη πληρωσω τωρα... αν ομως αυτα που λεει ο θειος μου ειναι παρανομα και με ενοχλει στην ιδιοκτησια μου θελω να κανω μηνυση τωρα!!! Τα εχασαν οι μπατσοι δεν ηξεραν τι να πουν και λεει βρειτα τα.. λεω ΔΕΝ εχω να βρω τιποτα... ΜΗΝΥΣΗ!!! την κανω και απο τοτε βεβαια ουτε γεια αλλα εβαλα ΚΑΙ ΤΖΑΚΙ με καμιναδα και ΗΛΙΑΚΟ που μου ελεγε οτι απαγορευται πανω στην ΣΚΕΠΗ του οπως την αποκαλει.. Εβαλα και δυο δικηγορους να του γραψουν ενα ωραιο γραμματακι με το τι υποχρεωσεις εχει και τι δικαιουμαι να κανω και το εχει βουλωσει!!! Συν το οτι τον εχω στα χερακια που μιας και το σπιτι του ΔΕΝ ειναι ΚΑΝ τακτοποιημενο..!!


Τι σχέση έχει τώρα αυτό που λες με την περίπτωση μας?

Τα των κτηριακών εγκαταστάσεων ρυθμίζονται απο τον κτιριοδομικό κανονισμό (για τεχνικά θέματα) και εν μέρη και απο τον ΝΟΚ 2012 (για αρχιτεκτονικούς περιορισμούς).

Κτιριοδομικός. Άρθρο 27, §2
2.4.2.8. Για λέβητες θερμικής ισχύος κάτω των 25 KW, όταν τοποθετούνται μέσα στις κατοικίες, εφαρμόζονται οι διατάξεις της ΤΟΤΕΕ 2421/86 μέρος 2ο.
Για την περίπτωση χρήσης μεταλλικών σωλήνων (μπουριά) για την απαγωγή των καυσαερίων, η κατασκευαστική διαμόρφωση του τελικού τμήματος της καπνοδόχου που βρίσκεται έξω από το κτίριο πρέπει να είναι τέτοια, ώστε:
α. Να υπάρχει κατάλληλη υψομετρική διαφορά για να εξασφαλίζεται ο απαιτούμενος ελκυσμός (ελάχιστη απόσταση του σημείου εξόδου των καυσαερίων από το λέβητα 1,5 m).
β. Το εξωτερικό οριζόντιο τμήμα έχει το κατά το δυνατό ελάχιστο μήκος και σταματά από εξωτερικό τοίχο σε απόσταση μικρότερη από το τριπλάσιο της διαμέτρου του σωλήνα.
γ. Το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα.
Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137600 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Αυτα τα νομικά ειναι χρησιμα σε αντιδικια ιδιοκτητων.
Ο φιλος μας ειναι ενοικιαστης και η αντιδικια ειναι με τον ιδιοκτητη του ακινητου του..
Λετε να εχει ορεξη να μπλεκει με δικαστηρια????

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ