Καμινάδα για σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119962 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Η διέλευση μέσω παλιάς καμινάδας ήταν στις αρχικές μου σκέψεις αλλά δεν ταίριαξε. Είναι παντως μια καλή ιδέα και νομίζω πως πολλές παλιές πολυκατοικίες κρύβουν τέτοιες εξόδους. Εμπειρικά παρατήρησα πως η σόμπσ πέλλετ (αν κρίνω και απ τη δική μου) αφήνει στην ατμόσφαιρα μια μυρωδιά κάπως "γλυκιά", που έχει βέβαια την αίσθηση του καμένου ξύλου, ή καλύτερα του φουρνισμένου. Τα τζάκια και η απ ευθείας καύση ξύλων γενικά βγάζουν καπνό που δεν διαλύεται και μυρίζει πολύ εντονότερα και διαπεραστικά. Στη Θεσσαλονίκη που μένω παρατήρησα τις τελευταίες μέρες τους εμπόρους χριστουγεννιάτικων ελάτων (φυσικών) που ανάβουν κάτι βαρέλια και βρωμάει το σύμπαν. Αυτούς μάλλον δεν τους πιάνει το τζακόμετρο αλλά επιβαρύνουν τόσο που μυρίζει όλη η γειτονιά, μην πω η συνοικία. Επίσης κάτι Ρομά - σιδεροχαλκοσυλλέκτες που καίνε σκουπίδια-παντζούρια-καλώδια κλπ, σιγοντάρουν το φαινόμενο κάτι μέρες με άπνοια και υγρασία. Αυτό το διαπίστωσα ο ίδιος, στο Carrefour Μακεδονία όπου έχουν στήσει απέναντι τα παραπήγματά τους, εκεί κάτω απ το ΜΑΚΡΟ. ΟΚ βγήκα εκτός θέματος μα είπα τις παρατηρήσεις μου για ένα θέμα που όπως είπε κι ο φίλος απο πάνω "άντε να το ψάξουν"..

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120083 από Flow
Απαντήθηκε από Flow στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Ερώτηση : Τι είναι προτιμότερο 1.Καμινάδα ως την ταράτσα ή 2.Φίλτρο (με ψεκασμό νερού ) στο μπαλκόνι?
Το νερό του φίλτρου ( που έχει συγκρατήσει τα σωματίδια ) είναι σωστό να καταλήγει στην αποχέτευση. Ο βιολογικός καθαρίζει τέτοιου είδους ρύπους? Φαντάζομαι ότι από το μπαλκόνι είναι πιθανόν πολοί να το αποχετεύουν στην αποχέτευση ομβρίων. Υπάρχει λέτε πρόβλημα σε αυτό? (μόλυνση υδροφόρου ορίζοντα.πχ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120086 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Καμινάδα ως την ταράτσα.Για το νερό δεν ξέρω να σου πω.Δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120087 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
αν καταλαβα καλα το ερωτημα σου ειναι ,,,τι ειναι προτιμοτερο να μολυνουμε τον αερα η το νερο ? :)
με οποιοδηποτε τροπο παντως στο νερο καταληγουν ...οποτε απο οικολογικη αποψη καλυτερα να τα στελνουμε κατ ευθειαν εκει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120116 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Απο ποτε η σταχτη του ξυλου μολυνει οτιδηποτε και περισοτερο σαυτην την μορφη(νερο+σταχτη)?
Το εχω ξαναπει,εκει που καταληγει το νερο του φιλτρου απο τα λουκια της πολυκατοικιας μου πριν φτασει στα φρεατια περναει απο την ακρη του δρομου που εχει λιγο χωμα,εκει λοιπον απο τοτε που πεφτουν αυτα τα νερα μαζι με την σταχτη εχει τρελαθει να βγαζει πρασιναδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137503 από vagosofron
Απαντήθηκε από vagosofron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Δυστυχώς έκανα την ίδια ερώτηση και σε άλλο θέμα, πριν βρω αυτό εδώ.
Θέλω να τοποθετήσω αερόθερμη σόμπα πελλετ στο διαμέρισμα 1ου ορόφου όπου μένω, αλλά ο ιδιοκτήτης ( ο οποίος μένει στον 3ο) έμαθε ότι θα μυρίζει η καύση. Δεν μπορώ να διαφωνήσω γιατί κάτι τέτοιο ισχύει.
Η ερώτηση μου είναι η εξής,
Μιας και ο κεντρικός λέβητας δεν χρησιμοποιείται από κανέναν, εάν η καμινάδα του περνάει σε βολικό σημείο ( πχ εξω από το μπαλκόνι μου), μπορώ να ενώσω εκεί το σωλήνα της εξαγωγής για να στέλνω τα καυσαέρια της σόμπας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ