Επιλογή ξυλόσομπας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111044 από RoadRunner
Επιλογή ξυλόσομπας δημιουργήθηκε από RoadRunner
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι στο στάδιο της αναζήτησης ενεργειακής ξυλόσομπας για να ζεστάνω το καινούργιο μου σπίτι, το οποίο είναι 120τ.μ., αρκετά καλά μονωμένο, και η σόμπα θα μπει στον ενιαίο χώρο σαλονιού-τραπεζαρίας-κουζίνας, ο οποίος είναι περίπου 60τ.μ. Δεν έχω την απαίτηση να ζεστάνω και τα 120τ.μ., το ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο με μια αερόθερμη ξυλόσομπα, απλά να σπάει το κρύο στα υπνοδωμάτια, να φτάνει δηλαδή 18-20 βαθμούς εκεί. Δεν έχουμε τοσο βαρύ χειμώνα εδώ, είμαι απο Πρέβεζα, σπάνια να πέσει η θερμοκρασία κάτω από το μηδέν. Έχω σχεδόν καταλήξει στις εξής:1) ABX TARTU 7 και 2) THORMA FALUN . Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η abx, αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχει εξωτερική παροχή αέρα και φοβάμαι μήπως καπνίζει ή δεν αποδίδει καλά ή μήπως χρειάζεται να αφήνω κάποιο παράθυρο ανοικτό, δεδομένου ότι τα κουφώματα σφραγίζουν τέλεια το σπίτι. Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111293 από RoadRunner
Απαντήθηκε από RoadRunner στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας
Καμιά βοήθεια ρε παιδιά! Ο βασικός μου προβληματισμός είναι αν λόγω του ότι η abx δεν έχει εξωτερική παροχή αέρα δεν δουλεύει καλά. Κάποιος που έχει ξυλόσομπα έχει αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111316 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας
δεν χρειαζεται ναχει κανεις ξυλοσομπα για να σου πει οτι ναι μεν η σομπα θα δουλευει μια και θα καιει τον εσωτερικο αερα ...με καποιο τροπο ομως αυτος πρεπει να αναπληξρωνετε
κανονικα απο διαφορες χαραμαδες στο σπιτι μπαινει καποια ποσοτητα
το σωστο ομως ειναι κοντα στην σομπα να υπαρχει μια εισοδος αερα με μμια ρυθμιζομενη περσιδα .
δεν χρειαζεται σωνει και καλα να παιρνει αερα απ ευθειας απ εξω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111386 από RoadRunner
Απαντήθηκε από RoadRunner στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια καλύτερη σόμπα σε αυτά τα λεφτά, δηλαδή περίπου στα 800 ευρώ, από αυτές τις δύο που έχω ξεχωρίσει, σε αυτό το στυλ. Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111402 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας
Εαν μιλάμε για στιλ και φινέτσα, αλλά θέλουμε και κάτι παραπάνω πχ αυτοματισμούς στον έλεγχο καύσης, στην περισυλλογή στάχτης κτλ, Mastora.................





Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111409 από RoadRunner
Απαντήθηκε από RoadRunner στο θέμα Επιλογή ξυλόσομπας
Αναμφισβήτητα, πολύ ωραίες σόμπες και αρκετά ποιοτικές από ότι φαίνονται στις φωτογραφίες. Αν δεν κάνω λάθος, είναι της Skladova Tehnika. Με φοβίζει το γεγονός όμως, ότι είναι βουλγάρικες και δεν ξέρω αν είναι τόσο ποιοτικές όσο η abx και η thorma.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ