Έρευνα αγοράς για υδραυλική σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109721 από γιαννης-δραμα
Παντως καποιες 14αρες ειναι πιο δυνατες απο καποιες μεγαλυτερες :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109723 από mastoras

γιαννης-δραμα έγραψε: Παντως καποιες 14αρες ειναι πιο δυνατες απο καποιες μεγαλυτερες :whistle:


Πόσα ξέρεις εσύ :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109742 από kostas/88
Για αρχή θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο σας.

Λοιπόν ας αρχίσουμε να απαντάμε σε ερωτήματα :)

Με τους μαστόρους-πολίτες ήξερα ότι δεν πρόκειται να βγάλω άκρη, γιατί εκεί έξω κυκλοφορεί πολύ ασχετιλα, (όπως είμαι και εγώ άλλωστε) τους φώναξα μόνο και μόνο για να πάρω τιμές, της εργασίας τους, τα υλικά τους και να δω τι μου προτείνει η πλειοψηφία.
Το θέμα σόμπας θα το έψαχνα και μόνος μου όπως και κάνω άλλωστε για να δω ποια τελικά θα είναι η σωστή επιλογή σε μάρκας,μοντέλου και KW ώστε να σιγουρευτώ 100% ότι θα με καλύψει θερμικά.
Πολλοί από αυτούς είπαν ότι πήγαν τα σχέδια σε μηχανολόγους που συνεργάζονται για να υπολογίσουν και να μου βγάλουν τις θερμικές απώλειες, τα KW κλπ. κλπ. αλλά από ότι φαίνεται κανένας δεν έκανε τέτοια κίνηση,όλοι το πήγαν εμπειρικά γιαυτό έχω και τόσο μεγάλες απόκλισης.

Για να φανταστείτε οι δυο που στήριξαν πολύ ότι θα το πήγαιναν σε μηχανολόγο μηχανικό, μου βάλανε την μεγαλύτερη απόκλιση 14-24 και γιαυτό δεν ανέφερα καν τα μοντέλα τους.


θα σας δώσω όλες τις πληροφορίες που έχω συλλέξει από τους διάφορους που έχουν διαβεί την πόρτα του σπιτιού μου, μπας και κάποιος από σας ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποια ποιο εμπεριστατωμένη πληροφορία, γιατί από ότι έχω καταλάβει και από άλλα θέματα που έχω διαβάσει κάποιοι από σας είναι τεχνικοί ή έχουν κάποιες τεχνικές γνώσης παραπάνω από έμενα τουλάχιστον

Το θέμα της αποσύνδεσης το έχω φροντίσει ήδη (μερικώς τουλάχιστον).
Η αποσύνδεση έχει γίνει ήδη από το υπάρχον σύστημα, έχω ξηλώσει τα σώματα εδώ και δυο χρόνια, αυτό που μένει μόνο είναι να βγουν τελείως οι βάνες και να ταπωθούν οριστικά οι σωλήνες.
Τώρα επειδή το σύστημα προφανώς είναι δισωλήνιο θα πρέπει να τραβηχτούν νέες σωληνώσεις στο σπίτι, το κόστος είναι υπολογισμένο πάνω κάτω στα 2000 euro (εργασία,υλικά νέου κυκλώματος,νέα σώματα τύπου panel).

Τις σόμπες τις έχω γράψει στο αρχικό post και με ομοφωνία αποφασίστηκε ότι χρειάζομαι 18++KW για να είμαι καλυμμένος. οπότε μας μένει μόνο η μάρκα και το μοντέλο.

Τα σώματα που μου πρότειναν έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά:
33/600/1400 (4.346 kcal/h)
11/600/1000 (1.232 kcal/h)
22/600/700 (1.595 kcal/h)
33/900/600 (2.607 kcal/h
22/600/400 (911 kcal/h)
11/600/400 (493 kcal/h)

Και θα αναρτήσω και το σχέδιο του σπιτιού με την θέση τον σωμάτων και της σόμπας.
(είναι από το αρχιτεκτονικό σχέδιο οπότε αν κάποιος έχει τις γνώσης και μπορεί να υπολογίσει KW, θερμίδες κλπ. κλπ. για να καταφέρω να κάνω την σωστή επιλογή, θα του είμαι πραγματικά υπόχρεος)

Υποσημείωση πάνω από το μπάνιο υπάρχει ένα μεγάλο πατάρι από εκεί θα περάσουν οι σωλήνες.


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kostas/88.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109778 από dimlyk
μαλλον σου λειπουν κανα δυο σωματα :)
με την ισχυ που σου υπολογισαν τα σωματα τα 14 kw αρκουν
παντως εκτιμω οτι δεν αρκουν οπως πιθανοτατα δεν αρκει ενα σωμα στο μεγαλο δωματιο (εκτος κι αν εκει τοποθετηθει η σομπα)
κατι που ειναι αρκετα σημαντικο ειναι το ποσες ωρες θα δουλευεις την θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109792 από vag1234
Μπορείς να ανεβάσεις το σχέδιο σε καλύτερη ανάλυση ώστε να φαίνονται οι διαστάσεις καλύτερα??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109817 από panosf01
Γιατι δεν κοιτας και για την ιολη που παρουσιαζεται σε ενα αλλο θεμα και φιλος που την εχει βαλει απο οτι φαινεται ειναι πολυ ευχαριστημενος.Ειναι και ελληνικη.Γιατι ομως πρεπει να περασεις καινουριες σωληνωσεις στο σπιτι σου,ειχες μονοσωληνιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ