Έρευνα αγοράς για υδραυλική σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109643 από kostas/88
Καλησπέρα για άλλη μια φορά και από μένα.

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνομαι για κάποια σόμπα Pellet για το σπίτι μου,μιας και με το πρόγραμμα εργασίας μου και το ωράριο που άνοιγε η κεντρική θερμανσνη τα 2 χρόνια τώρα παγώνουμε στο σπίτι,μετά από αρκετές επίσκεψης μαστόρων για προσφορές μέτρησης κλπ. κλπ. καταλήξαμε ότι θα χρειαστώ μια σόμπα 14 με 23KW για να ζεστάνω το διαμέρισμα 100ΤΜ στον 4 και τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας μου χωρίς κάποια μόνωση (όχι ακόμα τουλάχιστον ;) ) μόνο με μπαλκονόπορτες αλουμινίου με διπλά τζάμια .
ξέρω ότι η διαφορά στο KW είναι μεγάλη αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον από όλους μπορώ να εμπιστευτώ για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Ας μπω όμως στο θέμα γιατί έχω ήδη μακρηγορήσει.
Θέλω να μου πείτε γνώμες για τις εταιρίες-μοντέλα που μου πρότειναν οι μάστορες.
(για να περιορίσω την διαφήμιση θα Postάρω τα link κατευθείαν από το skroutz)
Οι σόμπες που μου πρότειναν είναι οι παρακάτω,είναι από διάφορες χώρες όπως Ιταλία,Ελλάδα και μια Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία.

Mytherm Ioli TS 18 (Ελλάδα)

Eco Spar Auriga 23 kw (Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία)

COLA Termo Power 23.52Kw (Ιταλική)

La Nordica Melinda Idro 14kw (Ιταλική)

Red PRIMULA HYDRO 21,5 kw (Ιταλική)

Oι τιμές ποικίλλουν τα ερωτήματα υπάρχουν και είναι πάρα πολλά αλλά για αρχή πρέπει να κατασταλάξω στην "αξιόπιστη" εταιρία γιαυτό ζητάω την γνώμη σας την συμβουλή σας και την εμπειρία σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109668 από mastoras
Μετά από τόσες επισκέψεις "μαστορών" και συλλογή προσφορών, λογικό είναι να μην ξέρετε ποιόν να εμπιστευθείτε....
Καταλήξατε επίσης ότι θα χρειαστείτε σόμπα από 14kw έως 23kw.......Δυστυχώς δεν κάνατε καλή δουλειά, γιατί το 14 με το 23 απέχει πολύ, όπως και εσείς σωστά διαπιστώσατε.

Ενημερωτικά σαν μάστορας, σας αναφέρω ότι από τους "μαστόρους" περιμένουμε μια σωστή και επιμελημένη τεχνική εργασία, και όχι μια ακριβείς [εάν αυτό επιθυμείτε] μελέτη μηχανολόγου, που αυτός θα σας πει ποιες είναι οι ανάγκες θέρμανσης [kw] της κατοικίας σας.

Τώρα στο θέμα επιλογής της σόμπας. Εδώ όντως τα πράγματα δυσκολεύουν, όταν υπάρχει οικονομική άνεση. Ωραία επώνυμα και ακριβά προϊόντα....ποιο να επιλέξω. :huh:

Εγώ θα σας έλεγε να βάλετε ένα όριο, και από εκεί να ξεκινήσετε να κάνετε την έρευνα αγοράς, και εν συνεχεία να βοηθήσουμε και εμείς όσο μπορούμε.

Επίσης ¨αξιόπιστη εταιρία" εννοούμε το εργοστάσιο κατασκευής, η την εταιρία που θα μας πουλήσει την σόμπα και θα αναλάβει την υποστήριξη του προϊόντος.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι εννοείται την κατασκευάστρια εταιρία, αλλά είναι περισσότερο σημαντικό να βρείτε το κατάλληλο εμπορικό-τεχνικό κατάστημα που θα σας προτείνει και θα αναλάβει την πώληση....και φυσικά μετέπειτα την πολύ σημαντική υποστήριξη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109676 από vag1234

kostas/88 έγραψε: Καλησπέρα για άλλη μια φορά και από μένα.

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνομαι για κάποια σόμπα Pellet για το σπίτι μου,μιας και με το πρόγραμμα εργασίας μου και το ωράριο που άνοιγε η κεντρική θερμανσνη τα 2 χρόνια τώρα παγώνουμε στο σπίτι,μετά από αρκετές επίσκεψης μαστόρων για προσφορές μέτρησης κλπ. κλπ. καταλήξαμε ότι θα χρειαστώ μια σόμπα 14 με 23KW για να ζεστάνω το διαμέρισμα 100ΤΜ στον 4 και τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας μου χωρίς κάποια μόνωση (όχι ακόμα τουλάχιστον ;) ) μόνο με μπαλκονόπορτες αλουμινίου με διπλά τζάμια .
ξέρω ότι η διαφορά στο KW είναι μεγάλη αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον από όλους μπορώ να εμπιστευτώ για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Ας μπω όμως στο θέμα γιατί έχω ήδη μακρηγορήσει.
Θέλω να μου πείτε γνώμες για τις εταιρίες-μοντέλα που μου πρότειναν οι μάστορες.
(για να περιορίσω την διαφήμιση θα Postάρω τα link κατευθείαν από το skroutz)
Οι σόμπες που μου πρότειναν είναι οι παρακάτω,είναι από διάφορες χώρες όπως Ιταλία,Ελλάδα και μια Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία.

Mytherm Ioli TS 18 (Ελλάδα)

Eco Spar Auriga 23 kw (Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία)

COLA Termo Power 23.52Kw (Ιταλική)

La Nordica Melinda Idro 14kw (Ιταλική)

Red PRIMULA HYDRO 21,5 kw (Ιταλική)

Oι τιμές ποικίλλουν τα ερωτήματα υπάρχουν και είναι πάρα πολλά αλλά για αρχή πρέπει να κατασταλάξω στην "αξιόπιστη" εταιρία γιαυτό ζητάω την γνώμη σας την συμβουλή σας και την εμπειρία σας.


Εάν σε βοηθάω στο διαμέρισμα της μητέρας μου που είναι αντίστοιχο με το δικό σου στην Αθήνα (Γαλάτσι) (100 τ.μ., χωρίς μόνωση, ρετιρέ, αλουμίνια με διπλά τζάμια) με σύνδεση της σόμπας και σε boiler για ζεστό νερό τριπλής ενεργείας 120 lt εγκαταστήσαμε σόμπα πέλλετ νερού 20 kw. Συγκεκριμένα την παρακάτω:

www.skroutz.gr/s/2177288/Ambiente-Calore-Idro-1.html

3000€ μαζί με την εργασία και το ΦΠΑ

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109682 από Panos
καλημέρα kostas/88
εγώ έχω μια σόμπα - λεβητα 14kw, η οποία με καλύπτει οριακά για διαμέρισμα 1 ορόφου 80 τμ.
άρα εσύ θα πρέπει να πας εξαρχής σε λύση με μεγαλύτερη σόμπα (περισσότερα kw)
θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρέπει να διαλέξεις μια σόμπα από ένα κατάστημα που να μπορεί να σου παρέχει υποστήριξη και μετά την πώληση.
Και μην ξεχνάς ότι ψάχνεις κάτι για να σου κάνει οικονομία

kostas/88 έγραψε: Καλησπέρα για άλλη μια φορά και από μένα.

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνομαι για κάποια σόμπα Pellet για το σπίτι μου,μιας και με το πρόγραμμα εργασίας μου και το ωράριο που άνοιγε η κεντρική θερμανσνη τα 2 χρόνια τώρα παγώνουμε στο σπίτι,μετά από αρκετές επίσκεψης μαστόρων για προσφορές μέτρησης κλπ. κλπ. καταλήξαμε ότι θα χρειαστώ μια σόμπα 14 με 23KW για να ζεστάνω το διαμέρισμα 100ΤΜ στον 4 και τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας μου χωρίς κάποια μόνωση (όχι ακόμα τουλάχιστον ;) ) μόνο με μπαλκονόπορτες αλουμινίου με διπλά τζάμια .
ξέρω ότι η διαφορά στο KW είναι μεγάλη αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιον από όλους μπορώ να εμπιστευτώ για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Ας μπω όμως στο θέμα γιατί έχω ήδη μακρηγορήσει.
Θέλω να μου πείτε γνώμες για τις εταιρίες-μοντέλα που μου πρότειναν οι μάστορες.
(για να περιορίσω την διαφήμιση θα Postάρω τα link κατευθείαν από το skroutz)
Οι σόμπες που μου πρότειναν είναι οι παρακάτω,είναι από διάφορες χώρες όπως Ιταλία,Ελλάδα και μια Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία.

Mytherm Ioli TS 18 (Ελλάδα)

Eco Spar Auriga 23 kw (Ιταλική μια που έχει συναρμολόγηση στην Σερβία)

COLA Termo Power 23.52Kw (Ιταλική)

La Nordica Melinda Idro 14kw (Ιταλική)

Red PRIMULA HYDRO 21,5 kw (Ιταλική)

Oι τιμές ποικίλλουν τα ερωτήματα υπάρχουν και είναι πάρα πολλά αλλά για αρχή πρέπει να κατασταλάξω στην "αξιόπιστη" εταιρία γιαυτό ζητάω την γνώμη σας την συμβουλή σας και την εμπειρία σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109686 από dimlyk
θα συμφωνησω κι εγω οτι θα χρειαστεις απο 18kw και πανω
εναλλακτικα μπορεις να μετρησεις την αποδοση των σωματων σου
(μπορεις ευκολα να βρεις πινακες στο ιντερνετ)
βαζεις και μια μικρη προσαυξηση αν θες για να ζεσταινει γρηγορα στην αρχη αν δεν αναβει συνεχως
και βρικεις την ισχυ .
οσο για τις μαρκες ... θα συμφωνησω με τον μαστορα οτι θελει ψαξιμο
η λα νορντικα ειναι καλη αλλα οι τιμες ειναι φιξ και δυσκολα θα βρεις κατι σε προσφορα
βασικα χρειαζεσαι πολυ ψαξιμο ...γιατι οι τιμες μπορει να παιζουν αρκετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109705 από trelos_panos
παιδιά καλά τα λέτε με τις σόμπες....εγώ θέλω να κάνω άλλη ερώτηση;;Από τη στιγμή που είναι κεντρική η θέρμανση...και όχι αυτόνομη....σκέφτηκε κανένας την διαδικασία για να απομονωθεί ο υποψήφιος πελάτης από το κύκλωμα της πολυκατοικίας;;Από εκεί ξεκινάμε και μετά τα υπόλοιπα....επίσης,ναι,το 14 με το 23 δεν έχουν μεγάλη διαφορά....αλλά τεράστια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ