Σόμπα Thermorossi

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153486 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Σόμπα Thermorossi
γεια κ χαρά.
Εχεις καποιες πιο ωριμες απόψεις πλέον για την thermorossi?
Εγώ εχω καποια πρόβληματάκια, κ κυρίως υποστήριξης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153568 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Σόμπα Thermorossi
Ελα ρε σειρα χαθηκες.τι επαθες.Εδω στη θεσσαλονικη απο τι ξερω η θερμοροσσι εκλεισε το μαγαζι της λαι τωρα βγαινει ενας στο τηλ αλλα εγω νομιζω ξερω ποιο πολλα απο αυτον,
Εχεις προβλημα?
Εγω κατι εχω με τον αερα ..ανεβωκατεβαινει η φλογα καποιες φορες και δε ξερω γιατι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153593 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Σόμπα Thermorossi
χαχα! σειρούλα δεν εχω πάθει τιποτα σπουδαίο αλλά με τα ψιλοπροβληματακια που ασχολούμαι δεν έχω καταφέρει να τα λύσω. Η thermorossi δεν ξέρω τι έκανε σε σας αλλά εδώ δεν υπάρχει. Υποστήριξη γιοκ! Με όλους έχω μιλήσει, κανένας δεν δίνει λύση. Μέχρι κ στον κατασκευαστή έστειλα μειλ! και απάντησε! Αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να επιβεβαιώσω ότι δεν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Κ μετά σε θυμήθηκα... Μήπως βγάλω ακρη;
Ακου τώρα να δεις (!)
1. το βασικότερο όλων: Ο λεβιές που καθαρίζει τις εσωτερικές σωληνώσεις, την ώρα που τον σηκώνω βγάζει στάχτη και την ρίχνει μέσα στους αεραγωγούς!


Στην αρχή που δεν χρησιμοποιούσα τους αεραγωγούς έβλεπα στάχτες γύρω από την σόμπα και νόμιζα ότι ήταν από απρόσεχτο καθάρισμα. Όταν όμως έβαλα κ τους αεραγωγούς κ εμφανίστηκε η στάχτη μέσα στα δωμάτια εντόπισα το πρόβλημα. Προσωρινά έχω βάλει μια πυράντοχη σιλικόνη. Αλλά δεν ειναι αυτή η λύση... Οσοι την ειδαν ειπαν οτι θα το ερευνήσουν αλλά έχουν εξαφανιστεί. Ο κατασκευαστής μου είπε να του στείλω την σόμπα!!! αι στα δια!!
2. το πρόβλημα με την μαυρίλα στο τζάμι παραμένει...
3. με τους αεραγωγούς έκανα μ@λ@κια@ κ έβαλα μονού τοιχώματος με αποτέλεσμα να χάνεται η θερμοκρασία στην διαδρομή. Σκεφτομαι να κάνω δοκαράκι γυψοσανίδας με μόνωση πετροβάμβακα ή κεραμοβάμβακα.
4. Κάηκε η αντίσταση ανάφλεξης κ φώναξα έναν τύπο να την αλλάξει από τοπικό κατάστημα δεν βρήκε το μοντέλο της και έβαλε μια πιο λεπτή. Την προσάρμοσε, έκανε ένα καθάρισμα της κακιάς ώρας, μου αποσύνδεσε την παροχή εξωτερικού αερα (!), άναψε, πληρώθηκε κ έφυγε. Ανάβει κανονικά αλλά από την συστολοδιαστολή, και τα χτυπηματάκια που δέχεται η άκρη της κατά το καθάρισμα, χαλάρωσε κ φεύγει από την θέση της. Κάθε φορά που πάω να ανάψω πρέπει να την επαναφέρω στην θέση της με μία λάμα. Το μόνο που έμαθα από τον τύπο ήταν οτι για το καθάρισμα σε δύσκολα σημεία προσαρμόζει ένα σωληνάκι από λάστιχο ποτίσματος 1/2'. καλή πατέντα. Δεν μπορώ να πω! Καθαρίζω πιο εύκολα το βεντιλατέρ της εξαγωγής.
5. θέλω μια σκούπα...
6. έχω βαρεθεί να καθαρίζω...
7. από πέλλετ έκαψα οτι να'ναι πέρσι.
αυτά!
Εσύ;
τα παιδιά καλά; χαχα!

τώρα που ξαναδιαβάζω το ποστ σου...
η φλόγα ειναι φυσιολογικό να κάνει μικρά σκαμπανεβασματα... την ώρα που πέφτουν τα πέλλετ, σκεπάζουν την φλόγα για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να αρχίσουν να καίγονται κ αυτά.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153671 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Σόμπα Thermorossi
αν εξαιρεσεις το προβλημα με την φλογα και οτι το τζαμακι δεν εχω κατι αλλο.φετος που δεν ειχαμε τα πολλα κρυα εκαψα οτι και περσι.Αν δεν ειχα την φλογα θα ειχα ομως λιγοτερα διοτι την βαζω στο 2-3 ποιο πολλες ωρες.
Το τζαμακι μαλλον μαυριζει ποιο γρηγορα διοτι θα χρειαζεται κορδονι γυρω γυρω.απλα δεν ξερω αν περνει αερα απο κει και μου ριχνει την φλογα.Οταν κανει εκκινηση ειναι μια χαρα,μολις αναψει κανει τα πανω κατω οχι μονο οταν πεφτει πελλετ αλλα και μετα.σαν να μην τραβαει αερα μπουκωνει και μαλακωνει η φλογα λες και παει να σβησει.θα τραβηξω βιντεο οταν..την εχω κανει λαμπικο ποσες φορες μεσα εξω αφου ελυσα βιντιλατερ κοχλια ολλα σου λεω.Μεχρι και λαστιχο εβαλα στη σκουπα να φτασω απο μεσα πανω με καθρεφτακι .αλλα το προβλημα συναιχιζεται και ετσι ο ζεστος αερας δεν ειναι συναιχιζομενος.Εστειλα μαιλ στην Ιταλια χθες και απο δυτερα αρχιζω τα τηλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153690 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Σόμπα Thermorossi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.182 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ