Thermorossi 5000 9kW με κανάλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106040 από Kardas
Thermorossi 5000 9kW με κανάλια δημιουργήθηκε από Kardas
θελω να ρωτησω..εχει καινεις αγοράσει την συγκεκριμένη σόμπα?
κανένα παράπονο?καποια σχόλια γιατι εχω κατάλήξει και μάλλον παω για αγορά.Το σπιτι μου ειναι 75 τμ 2006 με τζακι αλλα δεν ζεσταθηκα πισω στα δωματια και λεω να την βαλω στο διαδρομο ωστε να φυσαει μπροστα και με 2 καναλια μεσω του διαδρομου να δωσω στα 2 δωματια.Περιοχη Θεσσαλονικης με οχι βαρυ χειμωνα φετος εκαψα 1200ε σε θερμανση (ρευμα ξυλα και πετρελαιο)αλλα αν παγωσα εγω η γυναικα και τα παιδια με φαγανε.οποτε λεω να τα σκασω γιατι παλι φετος τα ιδια θα εχω.
Το ενα δωματιο αν και νοτια οπως ειναι (και τα 2)αλλα απο κατω εχω αποθηκη σαν πυλωτη και ειναι παγωμενα.στων παιδιων ολλη μερα καλοριφερακι ,στο δικο μας τιποτα ,οσο παει απο το τζακι.στο σαλονι 22-21β.(λογω τζακιου).
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Kardas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106206 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Thermorossi 5000 9kW με κανάλια
σκεφτομαι να βαλω αυτην στην σομπα.τι πιστευει κανεις θα κανει δουλεια σε 80τμ.????
Η να δω για την ραβελι φλαβια,ειναι λιγο ποιο ακριβη αλλα ειναι πιο ονομα πχ.?
τι λετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106210 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Thermorossi 5000 9kW με κανάλια
Δυστυχώς δεν ξέρω από σόμπες να σε βοηθήσω, αλλά μια χαρά φαίνεται στο δικό μου μάτι. Είναι και ιταλικής κατασκευής, οπότε είναι ένα +.

Τώρα για τα 9kW, μόνα τους χωρίς βοήθεια για να ζεσταθεί όλο το σπίτι μπορεί να μη φτάνουν στα μεγάλα κρύα. Αλλά μήπως να την εγκαταστήσεις κάπου που περνάτε τον περισσότερο χρόνο ως οικογένεια και με κανάλια να την πας και στα δωμάτια; Δε μου φαίνεται σωστό να μπει σε ένα διάδρομο με ρεύματα κλπ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106211 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Thermorossi 5000 9kW με κανάλια
Πριν αποφασίσεις να δώσεις 2.000+ ευρώ για σόμπα, δε μας λες και τι τζάκι έχεις; Γιατί με τον χειμώνα που έκανε φέτος, 75 τμ. λογικά θα έπρεπε να τα ζεστάνεις (πόσο μάλλον όταν λες ότι χρησιμοποίησες και ρεύμα, πετρέλαιο). Ρωτάω, μήπως και χωράει κάποια βελτίωση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106212 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Thermorossi 5000 9kW με κανάλια
Επειδη ειχα την flavia για δυο χειμωνες θα σου πω οτι αν δεν εχεις καλες μονωσεις στα μεγαλα κρυα δεν θα σε καλυψει πληρως,την πρωτη χρονια χειμωνα 2011-2012 οταν η θερμοκρασια επεφτε κατω απο τους 0 βαθμους(Δραμα)αναγκαζομουν να κλεινω το ενα δωματιο η να χρησιμοποιω εναν θερμοπομπο για να ανεβει η θερμοκρασια 21.5,βεβαια στον ενιαιο χωρο που την ειχα τοποθετηση δεν ειχα προβλημα αλλα στο τελευταιο δωματιο δυσκολευοταν να φτασει(το καναλι το ειχα σε αλλο δωματιο).
Το σπιτι ειναι 80-85τμ και τοτε δεν ειχα μονωση(τωρα εγινε μονωση και μπηκε και η Holly 12kw με δυο καναλια).
Τον χειμωνα που μας περασε δεν ειχα κανενα σχεδον προβλημα απο αποψη ζεστης λογο οτι δεν εκανε σχεδον ποτε κρυο!Αν η θερμοκρασιες στην περιοχη σου δεν ειναι πολυ χαμηλες και εχεις σχετικα καλη μονωση θα εισαι μια χαρα με τις 9αρες και ισως και καλυτερα με την Thermorosi γιατι εχει δυο καναλια οπως λες(δεν την γνωριζω),παντως η flavia ειναι πανεμορφη αισθητικα(τωρα ειναι στο σαλονι της πεθερας μου).Αν παλι σου αρεσει η ζεστη να κοιταξεις να παρεις μεγαλυτερη ;)
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106213 από Kardas
Απαντήθηκε από Kardas στο θέμα Thermorossi 5000 9kW με κανάλια
βασικα το τζακι ειναι απλο ειναι στο σαλονι αλλα για να παω καναλια στα δωματια θελει να περασω απο 2 μπαλκονοπορτες με κουρτινες και 1 δοκαρι.οποτε ειναι ανεφικτο.ερκοντισιον ισως αλλα εχω 1 δωδεκαρι που τρωει πολλα και ειναι μονο για σαλονι..
ο διαδρομος οπως ειναι εχει φατσα στο σαλονι,πλαγια ειναι μπαλκονι για εξοδο και πλατη εχει τα 2 δωματια.μου φαινεται καλο σημειο για σομπα στην ουσια θα ειναι φατσα σαλονι .λεω να βαραει μπροστα οταν θα ειμαστε εκει και μετα στον 1 αγωγο αμα πανε τα παιδια για υπνο και μετα στον αλλον,φανταζομαι με λιγο κλειστη την πορτα θα καουμε ξερω και γω τι ναπω.
Παντως το τζακυ δε φτανει την ζεστη του μεχρι κατω διαγωνια με τα δωματια.ειναι δοκιμασμενο.
φανταστητε το σχεδιο σπιτιου οπως τα Ζ του τετρις (οπου το καθετο να ειναι ο διαδρομος και τα οριζοντια σαλονι και δωματια.που να φτασει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ