Αναζήτηση φίλτρου σόμπας πριν το βάψιμο

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84269 από dora-serres

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Δουλευω σχεδον τωρα τρεις μηνες τη σομπα viviana μονο με σχεδον 1μ οριζοντιο τμημα σωληνα και μετα κατευθειαν σε αυτοσχεδιο φιλτρο νερου κατω στο μπαλκονι.Η σομπα δουλευει τελεια χωρις ποτε αλαρμ ,καθολου καπνα στο μπαλκονι κατω ,τιποτε στο ταβανι πανω,κανενα ιχνος σε μαυριλα πουθενα στους τοιχους.Η γυναικα απλωνει ρουχα στο μπαλκονι καθημερινα δεν μυριζουν το παραμικρο και δεν εχουν ιχνος καπνας.Το μπαλκονι κατω ειναι τελειως πεντακαθαρο για μηνες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα τουλαχιστον μεχρι τωρα στη σομπα.
Κοστος φιλτρου:τενεκες απο τυρι φετα 0€,μια βρυση στο κατω μερος του τενεκε για αδειασμα 5€ και ενα βαψιμο για να ειναι οπτικα στο χρωμα του τοιχου με σπρει3€.Ησυχαζεις για ολα.Βαζεις και απορρυπαντικο μεσα στο νερου ή κυβους πλυντηριου και μοσχοβολαει ο τοπος .......Συμπληρωνω μια φορα την εβδομαδα νερο με ενα μπουκαλι νερου που εχω μεσα και απορρυπαντικο ενα μπουκαλι την εβδομαδα το πολυ.
Αστε τις καμιναδες μην αχγωνεστε για ακριβα φιλτρα ,εκτος αν σας περισσευουν βαλτε τα σιγουρα ειναι καλυτερα.Με αυτο που προτεινω εγω θα γλιτωσετε και τη λερωμενη φατσα του σπιτιου και τη γκρινια της γυναικας για τις σταχτες και τα περιεργα βλεμματα των γειτονων.
Αυτο το φιλτρο δεν ατμιζει δε γουργουριζει δε λερωνει και ειναι τζαμπα.
Αφου αναγκαστηκαμε οι περισσοτεροι να διαβασουμε ξανα οπως στο πανεπιστημιο για να μαθουμε τη σομπα πελλετ(μια ηλετρονικη ξυλοσομπα)και ακουσαμε οτι μπορεις να φανταστεις γυρω απο το πελλετ και περασαμε βραδιες διαβαζοντας φορουμ και ψαχνοντας στο google ας ηρεμησουμε και ας απολαυσουμε τη γλυκεια θαλπωρη που μας προσφερει, με ευκολες δοκιμασμενες απο μελη και απλες -φθηνες λυσεις.Αρκετα πληρωσαμε για την αγορα της.Καλησπερα απο Γιαννενα.


μωρέ λες???
ΗΠΕΙΡΏΤΗ με βάζεις σε πειρασμό για πειράματα... B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84274 από love.bacardi
παντως να ξερεις οτι και εγω χωρις παροχη νερου το εχω αλλα εχω ενα μπετονακι και 2 φορες την ημερα το γεμιζω και τι εγινε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dora-serres

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84276 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

dora-serres έγραψε: το έκανα κι αυτό, πριν απο 2 μήνες αλλά η μαυρίλα δεν σταμάτησε να αυξάνεται.
Πόσα κιλά έχεις κάψει μέχρι τώρα?
Εγώ 2 τόνους.


Ουτε ενα τονο ,αλλα ειμαι σιγουρος οτι μετραει και το πελλετ που καις ,εγω καιω μονο πιστοποιημενο και αν το εκανες οπως λες(το έκανα κι αυτό, πριν απο 2 μήνες αλλά η μαυρίλα δεν σταμάτησε ) θα πρεπει το νερο του τενεκε να ειναι παντα 3ως 5εκ μονο, κατω απο τη σωληνα για να συγκρατει την καπνα οχι παραπανω γιατι η καπνα διαφευγει και δε συγκρατειται απο το νερο και το απορρυπαντικο που αφριζει ελαφρα απο τον αερα των καυσαεριων.
Υπαρχει και η αλλη λυση αν καις σαβουρο πελλετ να βαλεις στη εξοδο του σωληνα ανοιχτη γωνια στραμμενη προς το νερο αλλα θα πρεπει να δυναμωσεις τον αερα καυσαεριων για να λειτουργει τελεια η σομπα.Αν τα κανεις αυτα ,δε θα εχεις κανενα προβλημα.Αν επιμενεις οτι σου μαυριζει και παλι ,τοτε δεν εχει ρυθμιστει σωστα απο τον τεχνικο η σομπα και δεν γινεται σωστη η καυση .Επιμενω οτι ολα θα πανε καλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dora-serres

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84282 από dora-serres
ΗΠΕΙΡΩΤΗ όταν είπα το έκανα πριν 2 μήνες εννοούσα ότι κατέβασα τη καμινάδα χαμηλα και την απομάκρυνα απ το τοίχο, τη πατέντα που λες δεν την έκανα.
ο τοιχος πάνω απ το τενεκε δεν μαυρισε καθόλου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84291 από dimlyk
αμα ειναι να μου μαυρισει 3-4 μετρα μακρυα ,,,,καλυτερα να την κολλησω στον τοιχο :)
ουτε ενα μ2 δεν μαυρισε ετσι ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84298 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

dora-serres έγραψε: ΗΠΕΙΡΩΤΗ όταν είπα το έκανα πριν 2 μήνες εννοούσα ότι κατέβασα τη καμινάδα χαμηλα και την απομάκρυνα απ το τοίχο, τη πατέντα που λες δεν την έκανα.
ο τοιχος πάνω απ το τενεκε δεν μαυρισε καθόλου?


................................................................................................
Οχι ,ολα ειναι τελεια.Ψαχτηκα πολυ για φιλτρο ειδα αυτα που κυκλοφορουν στην Ελλαδα και στην Ιταλια και προσπαθησα λογο οικονομικης δυσκολιας να κανω κατι φθηνο για να γλιτωσω απο την καπνα κατω και τη μαυριλα στον τοιχο..Στην αρχη ειχα την τρυπα της σωληνας ψηλα και επαθα οτι και εσυ .Τι ταβανι επλενα νυχτα με χλωρινη δε λεγεται.Εβριζα ολους αυτους τους εμπορους που μου ελεγαν για να μου πουλησουν τη σομπα οτι δε μαυριζει δε λερωνει και ολα ειναι τελεια .Εκλεισα την πανω τρυπα εκανα νεα ,χαμηλα στο υψος της εξοδου της σωληνας καυσαεριων στους 40 ποντους περιπου ειναι και με κλιση του σωληνα καυσαεριων προς τα εξω.Δε μαυρισε τιποτε πουθενα .Ο σωληνας βγαινει εξω απο τον τοιχο στα 40εκ και εκει τοποθετηθηκε το φιλτρο μου.Η σομπα βγαζει ασπρο καπνο για λιγοτερο απο 1 λεπτο και μετα τιποτε.Ο ασπρος καπνος δε μαυριζει και ειναι ατμοι υγρασιας απο το πελλετ που καιγεται καιο αερας που υγροποιειται.Ολα θα πανε καλα και θα απαλλαχτεις για παντα.Αν το κανεις το φιλτρο στα 3-4 εκατοστα κατω απο το υψος του σωληνα, να κανεις μια τρυπα στον τενεκε για να μην υπερβαινεις το οριο υψους και η τρυπα υπερχειλισης θα σου δειχνει οτι εχεις το σωστο νερο μεσα στο δοχειο.Να μην κανεις κανενα λαθος αφηρημενη και σου παει νερο μεσα.Γιαυτο σου λεω για κλιση στη σωληνα και τρυπα υπερχειλισης στον τενεκε.Επισης στη βρυση που θα προσαρμοσεις στον τενεκε στη βαση ειναι πανευκολο και ετοιμη λυση σε μαγαζι ,για να αδειαζει η βρωμια μια φορα στις 20 μερες ,βαζεις και ενα λαστιχο και το οδηγεις στην αποχετευση του μπαλκονιου και δε λερωνεται τιποτε... Καλη επιτυχια και θα θυμηθεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dora-serres

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ