Σόμπα pellet ή ξύλου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76501 από tas
Σόμπα pellet ή ξύλου; δημιουργήθηκε από tas
Μια δύσκολη απόφαση, που γίνεται ακόμη δυσκολότερη αν δεν γνωρίζεις τα υπέρ και κατά κάθε τύπου σόμπας. Πέλλετ ή ξύλου; Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα καθεμιάς;
Αφορμή, ένα από τα θέματα που μονοπωλούν το ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό, σχετικά με το πέλλετ που επέλεξε καθένας, την ποιότητα, τις πιστοποιήσεις που υπάρχουν ή δεν υπάρχουν κλπ. Η επιλογή κάθε άλλο παρά εύκολη είναι και - σύμφωνα με αυτά που γράφονται - χρειάζεται αρκετή έρευνα.
Τι να επιλέξει ο νέος αγοραστής; Τι πρέπει να προσέξει; Τι τον συμφέρει;
Ασφαλώς, η κάθε περίπτωση έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες. Σε κάποιες κατοικίες μπορεί να τοποθετηθεί σόμπα πέλλετ, σε άλλες όχι. Το ίδιο ισχύει και για τις ξυλόσομπες.

Σόμπα πέλλετ μπορείς να βάλεις με μεγαλύτερη ευκολία σε ένα διαμέρισμα, αφού οι πιθανότητες να ενοχληθούν οι γείτονες σου είναι σαφώς λιγότερες. Τι γίνεται όμως με την καύσιμη ύλη; Διαβάζοντας τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν από κακό πέλλετ (πιστοποιημένο ή όχι), εξετάζεις και το ενδεχόμενο της ξυλόσομπας.

Η οποία ξυλόσομπα έχει και αυτή τα δικά της μειονεκτήματα. Δυσκολότερο κουβάλημα, περισσότερη βρωμιά, ανάγκη για μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης. Στο ξύλο, όμως, το μοναδικό χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξεις (και το οποίο ελέγχεται εύκολα) είναι η υγρασία του.

Ποιες άλλες είναι οι διαφορές ανάμεσα στους δυο τύπους σόμπας; Με ποια ζεσταίνεται πιο οικονομικά και με τα λιγότερα προβλήματα;

Σ' αυτό το σταυροδρόμι, πώς μπορεί να βοηθηθεί ο υποψήφιος αγοραστής για να κάνει την πιο σωστή επιλογή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76505 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σόμπα pellet ή ξύλου;
Άλλο ένα συν της ξυλόσομπας είναι ότι δεν έχει ανάγκη ηλεκτρικό ρεύμα για να δουλέψει.Τουλάχιστων αυτές που ξέρω εγώ.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76507 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπα πέλλετ ή ξύλου;
Πήγε ένας ηλικιωμένος αγρότης στην agrotica. Έπεσε σε μεγάλη μάζεμα κόσμου, στη παρουσιάση της νέας υπερσύγχρονης θεριζ/νιστικής μηχανής. Ο υπερήφανος πωλητής έδειχνε πως, το καινούργιο μηχάνημα θέριζε μπροστά κι έβγαζε ψημένο ψωμί πίσω υπεραυτόματα!!!! :evil:
Αφού τελειώσε κι έφυγε ο κόσμος, εμεινε αυτός και το χάζευε. Τον πλησίασε όλο κομπασμό ο πωλητής και τον ρώτησε...
απίστευτο μηχάνημα, σας άρεσε???
μμμμμ.. καλούτσκο είναι... απάντησε ο αγρότης.
τη ψώνισε ο πωλητής... τι καλούτσικο κύριε???? τα κάνει όλα μόνο του!!!!
...... πί@ες καν???? ρώτησε ο αγρότης....
χαχαχαχα... ελάτε κύριε... εδώ μιλάμε για το απώγειο της τεχνολογίας...
βρε αγόριμ.. πι@πες καν??? ξαναρώτησε ο αγρότης σοβαρά...
Αγρίεψε για την αγένεια ο πωλητής και του λέει...
εεεεεεε όχι κύριε.. πί@ες δεν κάνει.....
εεεεεεεεε. αγοριμ... άλλ χαρ οι εργάτριες!!!!!!!! :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76578 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Σόμπα pellet ή ξύλου;

theoilia έγραψε: Άλλο ένα συν της ξυλόσομπας είναι ότι δεν έχει ανάγκη ηλεκτρικό ρεύμα για να δουλέψει.Τουλάχιστων αυτές που ξέρω εγώ.



Τώρα που το λες, θυμήθηκα (και γελάω, αλλά τότε "σκότωνα" άνθρωπο) τι είχα πάθει πριν έξι χρόνια. Γύρω στις 10 το βράδυ κόβεται το ρεύμα. Εξω είχε -7, -8, ένα από τα πιο κρύα βράδια εκείνου του χειμώνα. Χιόνιζε συνεχώς. Παίρνω τηλ. τη ΔΕΗ, αφού πρώτα έχω βγει στο μπαλκόνι και τσέκαρα ότι κόπηκε ένα καλώδιο σε κολώνα. Γινόταν ψιλοχαμός εκείνο το βράδυ και ήρθαν κατά τις 2. Μόνο που ήρθαν με ένα τζιπάκι, γιατί η κυρία που καθόταν αναπαυτικά σε ένα γραφείο, στη ζεστούλα, είχε ξεχάσει να τους ενημερώσει ότι η βλάβη ήταν ψηλά στην κολώνα. Κι αρχίζουμε να βρίζουμε όλοι μαζί, οι ΔΕΗτζήδες κι εγώ...
Φεύγουν οι άνθρωποι με τα χίλια ζόρια, γιατί το είχε στρώσει για τα καλά και επιστρέφουν γύρω στις 5 με γερανοφόρο. Αλλη μια-μιάμιση ωρίτσα που χρειάστηκαν για να αποκαταστήσουν τη βλάβη και ξημερώσαμε...
Περιττό να πω ότι μέσα στο σπίτι που έμενα τότε, η θερμοκρασία είχε πέσει στους 14-15. Η μικρή ήταν δεν ήταν δυο μηνών...
Από τότε, είπα μέσα μου ότι δεν πρόκειται να μείνω ξανά σε σπίτι που θερμαίνεται με τη χρήση ηλεκτρικής ενέργειας (είτε πάνελ, που τότε δεν υπήρχαν φυσικά, είτε καυστήρα πετρελαίου), χωρίς να έχω εναλλακτική...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76583 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet ή ξύλου;
υπαρχουν και τα τζακια αιθανολης ...ουτε ρευμα ουτε μπουρια ...μονο χρημα :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76605 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Σόμπα pellet ή ξύλου;
Τα πράγματα οπουδήποτε εκτός Αθήνας - Θεσσαλονίκης είναι απλά.
Αν θέλεις ευκολία χρήσης και έχεις χρήμα (και για αγορά και για λειτουργία) βάζεις πέλλετ.
Αν ψάχνεις την οικονομία βάζεις ξύλο. Και αποθηκευτικό χώρο θα βρείς και το κουβάλημα θα το συνηθίσεις και την στάχτη θα μάθεις να την σκορπάς έξω από το σπίτι και όχι μέσα.

Μέσα στις μεγαλουπόλεις αλλάζουν τα δεδομένα κυρίως γιατί ούτε χώροι αποθηκευτικοί υπάρχουν (για διαμένοντες σε διαμερίσματα) ούτε φθηνά ξύλα βρίσκονται.

Οπότε η λήψη απόφασης βασίζεται σε 3 ερωτήσεις.
1) Εχω αποθήκη για τα ξύλα μίας σεζόν? (αν η απάντηση είναι όχι τότε αποκλείεται το ξύλο. Αν είναι ναι συνεχίζουμε παρακάτω)
2) Τι τιμές βρίσκω τα ξύλα και τι τα πέλλετ? (αν τα ξερά ξύλα έχουν τιμή όσο τα 3/5 των πέλλετ ή και πιο πολύ τότε αποκλείουμε το ξύλο. Αν είναι πιο φθηνά από τα 3/5 της τιμής των πέλλετ τότε πάμε παρακάτω)
3) Θέλω την ευκολία ή την οικονομία?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ