Σόμπα pellet καναλάτη και κάλυψη χώρου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64498 από tdm900twin
Σε διαμέρισμα 85 τμ στα Γιάννενα, στον τρίτο-τελευταίο όροφο πολυκατοικίας με αμόνωτη ταράτσα, σκέφτομαι να τοποθετήσω μια αερόθερμη καναλάτη σόμπα. Σε ερώτηση που έκανα όμως για την κάλυψη του χώρου (δείχνοντας το σχέδιο που έχω ετοιμάσει) οι απαντήσεις που πήρα από μερικούς έμπορους ήταν ότι αν τοποθετηθεί στο σαλόνι δεν θα καλύψει το τελευταίο δωμάτιο (υπάρχει και το θέμα του οριζόντιου τοιχίου ανάμεσα στα 2 υπνοδωμάτια, με αποτέλεσμα να πρέπει το κανάλι να κατέβει περίπου 40εκ και να συνεχίσει πάλι για το τελευταίο δωμάτιο). Σκέφτηκα και το τζάκι (συγκεκριμένα αυτό ήθελα πάντα να φτιάξω) αλλά θέματα όπως η καμινάδα μάλλον δεν μου το επιτρέπουν, αφού τα κουφώματα είναι συρόμενα και δεν βλέπω τρόπο να περάσει στο μπαλκόνι (τρύπημα καμινάδας κάθετα στην ταράτσα πάλι δεν βλέπω να γίνεται λόγω ενστάσεων από άλλους ιδιοκτήτες).
Κάθε πρόταση πάντως θα βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64504 από dimlyk
φιλε μου καλημερα
η αμονωτη ταρατσα ειναι το βασικο προβλημα
καλοριφερ δεν υπαρχει ?
το τζακι δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρουν ...ενας μηχανικος στην τελικη θα μπορουσε να τους πεισει(αν το προβλημα τους ειναι η στατικη επαρκεια)
προυποθεση να μην υπαρχουν πιο ψηλα διπλανα κτιρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64515 από tdm900twin

dimlyk έγραψε: φιλε μου καλημερα
η αμονωτη ταρατσα ειναι το βασικο προβλημα
καλοριφερ δεν υπαρχει ?
το τζακι δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρουν ...ενας μηχανικος στην τελικη θα μπορουσε να τους πεισει(αν το προβλημα τους ειναι η στατικη επαρκεια)
προυποθεση να μην υπαρχουν πιο ψηλα διπλανα κτιρια


Όντως η ταράτσα είναι θέμα γι αυτό και εγώ φοβάμαι για την κάλυψη, καλοριφέρ υπάρχουν αλλά με κεντρική θέρμανση η οποία δουλεύει με προβλήματα (δεν το βλέπω να συνεχίζει για πολύ καιρό με αυτές τις τιμές στο πετρέλαιο). Για τρύπημα κάθετα στην ταράτσα είναι δύσκολο να τους πείσω... Όσο για το ύψος η διπλανή πολυκατοικία (αυτή που φαίνεται στο σχέδιο ως άλλη οικοδομή είναι εφαπτόμενη και περίπου 2 μέτρα πιο ψηλή, αυτό θα είναι πρόβλημα?)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64522 από Fokion
Πρωτη σκεψη.

αν εχεις αυτονομια στα καλοριφερ, μηπως σε συφαιρει να βαλεις μια "υδραυλική" και να χρησιμοποιησεις τα σωματα που ηδη εχεις???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64526 από dimlyk

Fokion έγραψε: Πρωτη σκεψη.

αν εχεις αυτονομια στα καλοριφερ, μηπως σε συφαιρει να βαλεις μια "υδραυλική" και να χρησιμοποιησεις τα σωματα που ηδη εχεις???


ακριβως σ αυτο αποσκοπουσε η ερωτηση μου
για την διπλα πολυκατοικια θα πρεπει να σηκωθει η καμιναδα (τζακι) πιο πανω
για το τρυπημα μπορεις να πεις (αλλα και να το κανεις) οτι θα χρησιμοποιησεις αδιαταρακτη κοπη (οι τζακαδες κατα κανονα ξερουν ) απο κει και περα αν και με την φιλικη συμβουλη καποιου μηχανικου δνε τους πεισεις ...και πρεπει να πας σε νομιμες διαδικασιες...ανεβαινουν κι τα κοστολογια και δεν νομιζω να συμφερει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64531 από tdm900twin

Fokion έγραψε: Πρωτη σκεψη.

αν εχεις αυτονομια στα καλοριφερ, μηπως σε συφαιρει να βαλεις μια "υδραυλική" και να χρησιμοποιησεις τα σωματα που ηδη εχεις???


Αυτό είχα κατά νου αρχικά αλλά ο τρόπος σύνδεσης των σωμάτων (από σώμα σε σώμα κάθετα κατά όροφο) δεν με αφήνει να το κάνω, ο υδραυλικός μου είπε ότι πρέπει να τα συνδέσω με εσωτερικό δίκτυο μέσα στο σπίτι οπότε και το κόστος φεύγει πολύ αλλά και πολύ μπελαλίδικο και άσχημο θα είναι...

Σε περίπτωση εγκατάστασης ενεργειακού τζακιού και έξοδο της καμινάδας μέσω τοίχου στο μπαλκόνι και στη συνέχεια κάθετα τρύπημα στην ταράτσα (εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα από τους άλλους) θα δουλέυει καλά ή θα έχω προβλήματα? (το θέμα του τοίχου το λύνω με αλλαγή στο κούφωμα του σαλονιού από συρόμενο σε ανοιγόμενο)... Τουλάχιστον όλοι μου είπαν ότι με τζάκι καναλάτο θα καλύψω άνετα όλο το σπίτι αφού έχει μεγαλύτερη απόδοση σε ζεστό αέρα, μεγαλύτερους σωλήνες και πιο δυνατούς ανεμιστήρες...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tdm900twin.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ