Αγορά σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54200 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
Μια γρηγορη και θεωρω αρκετα αξιοπιστη αρχη ειναι να παε εκει που ο καθενας μας παρουσιαζει το τι εχει ειτε λεβητα ειτε σομπα.

ειναι ισως οσο πιο αξιοπιστη γινεται η κριτική...
οποτε ετσι εξασφαλιζεις αν μη τι αλλο το μηχανημα οτι ειναι καλό.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Αντρέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54479 από tdm900m
Απαντήθηκε από tdm900m στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
Το σπιτι εχει εναν ενιαιο χωρο περιπου 40 τ.μ, χωλακι και στη μεση το μπανιο και δεξια αριστερα απο ενα δωματιο.Στην αθηνα που να παω να κοιταξω για σομπες πελλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54769 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Αγορά σόμπας pellet

Αντρέας έγραψε: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Φωκίωνα έχεις δίκιο, δεν είπα για ισχύ, λογικά θέλω γύρω στα 15Kw μιας και το σπίτι είναι 110μ μονοκατοικία σε χωριό, ανοιχτό γύρω γύρω χωράφια, το δέρνουν οι βοριάδες...
Άσχετα από την ισχύ όμως, αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι να μην αγοράσω ένα μοντέλο που θα μου παρουσιάσει εδώ ο έμπορος ως ...θαύμα τέχνης και τεχνολογίας ενώ δεν είναι αποδοτικό στην καύση - αλλά πιθανά είναι αποδοτικό στην ...τσέπη του! ;)
Δυό τρείς εμπόρους που ρώτησα εδώ (στα Χανιά) μου είπαν τι ίδιο πράγμα: Οι δικές του σόμπες είναι οι καλύτερες, ΚΑΙ οι άλλες, των άλλων εμπόρων, είναι όλο ...κουσούρια... Καταλαβαίνετε... Για αντικειμενική πληροφόρηση, μόνο σ εσάς ελπίζω :)

Γι αυτό και ρωτάω εσάς. ΑΝ για παράδειγμα υπάρχουν κάπου συγκριτικοί πίνακες. Αν υπάρχουν κάπου λίστες με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά, με τις θερμικές τους αποδόσεις. Κάνετε πολύ καλά αν απαγορεύετε τη διαφήμιση, το καταλαβαίνω. Δε ζητώ κι εγώ ...διαφήμιση :) Συγκριτικά στοιχεία από πιστοποιημένα μοντέλα αν υπάρχουν, θα είναι χρήσιμα σε κάθε αγοραστή!
Ρωτάω δε, και για την περίπτωση που είναι ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΕΣ διεθνώς και πέραν αμφιβολίας κάποιες μάρκες για τη σχεδίασή τους. Πώς λέμε πχ οτι είναι καταξιωμένη μάρκα αυτοκινήτων τα τογιότα, με καλή σχέση τιμής, απόδοσης και αξιοπιστίας. Μια οποιαδήποτε τέτοιου είδους πληροφορία, ή ένα συγκριτικό τέστ, ένασ συγκεντρωτικός πίνακας, οτιδήποτε, οποιαδήποτε πληροφορία, για μένα, που ΔΕΝ είμαι γνώστης του χώρου, είναι πολύτιμη.


εαν ζεσταινόσουν με λέβητα πετρελαίου , ρίξε μια ματιά τι ισχύ έχει ο καυστήρας του ! Ετσι θα εκτιμήσεις καλύτερα ... μπορεί με τα 15kw να πέσεις πολύ έξω ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54774 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά σόμπας pellet

tdm900m έγραψε: Το σπιτι εχει εναν ενιαιο χωρο περιπου 40 τ.μ, χωλακι και στη μεση το μπανιο και δεξια αριστερα απο ενα δωματιο.Στην αθηνα που να παω να κοιταξω για σομπες πελλετ;


ξεκινα απο το ιντερνετ ... η μαραθωνος ειναι γεματη ...ν φιλαδελφεια ..αχαρνες εχει αρκετα ... οσοι ασχολουνται με ειδη θερμανσης ...οι περισσοτεροι μαλλον εχουν ...το ιδιο και οι τζακαδες ...
μην ξητας να σου πουμε πηγαινε στον ταδε και παρε :)

η καλυτερη λυση ειναι να ξεκινησεις απ το ιντερνετ ...κι αφου καταληξεις σε 2-3 αρχιζεις και ψαχνεις ποιος τα πουλαει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.275 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ