Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53870 από ELECTRICALCHIEF
Λιγα τα τετραγωνικα σου και αφου εχεις τζακι πρωτα κοιτας αν σηκωνει βελτιωση. Οπως προηπαν οι συμφορουμιτες, το τζακι θα σου ειναι το ποιο απλο και γρηγορα με πολυ καλη αποδοση/ποιοτητα!
Ασε τη σομπα για αλλους.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54609 από Nomad
Απαντήθηκε από Nomad στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Γεια σας παιδια! Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα με πεθανε η xxxxxxx η γαστρεντεριτιδα.

Λοιπον δεν μπορεσα τελικα να βγω για να ρωτησω λογω του προβληματος. Απο βδομαδα θα παω. Ξεχασα να σας πω πως ο χωρος μου εκει που βρισκεται το τζακι ειναι παρα πολυ μικρος! Συγκεκριμενα το βαθος για να μπει καινουργια εστια ειναι 80 cm. Και η εστια που εχω τωρα ειναι 42εκ. βαθος, 70 εκ. μηκος και 47 υψος. Μιλαμε παντα βεβαια για την προσοψη της. Οταν πρωτοεκανα το τζακι μας ειπε ο τζακας οτι με το ζορι βρισκουμε εστια σε τετοιο μεγεθος που να καλυπτει τον χωρο μου. Αρα ή εγω εκανα μακακια ή με κοροιδεψε αυτος. Και κατι αλλο οταν λεμε αεροθερμο εννουμε να μπουν εξτρα αεραγωγοι που θα πηγαινουν προς τα δωματια?? Απο ξυλα για τι καταναλωση μιλαμε περιπου??

Βασικα θα επανελθω με πιο συγκεκριμενες προτασεις αφου κανω μια βολτα στους τζακαδες.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54617 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Περαστικά σου εύχομαι! :)

Σε παρακαλώ λίιιγο προσοχή στο λεξιλόγιο, από άποψη καλαισθησίας το λέω. ;)

Στο θέμα μας.

Αν τελικά σε δελεάζει η ιδέα του τζακιού, σου συνιστώ να διαβάσεις οπωσδήποτε:

- Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία.

- Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας.

Αυτό με τις διαστάσεις που λες, θα σε επηρεάσει πολύ αν πας για κασέτα, ειδικά με το ύψος έχεις θέμα, είναι πολύ χαμηλό και θα χρειαστεί παρέμβαση.
Αν πας για foyer, δε σε πολυνοιάζει μιας και θα γίνεις demolition man.
Πριν ρωτήσεις τι είναι αυτά, διάβασε τουλάχιστο τους τύπους των εστιών.

Θα καταλάβεις πολλά. ;)

Αυτά για να μπεις στο νόημα. Καλύτερα διάβασέ τα πριν πας σε τζακά, για να πάρεις μια ιδέα και να καταλαβαίνεις τι σου λέει.

Και αφού πάρεις μια ιδέα, η κεντρική μας συζήτηση περί ενεργειακών τζακιών, είναι στο θέμα: Τζάκια Ενεργειακά.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54623 από Nomad
Απαντήθηκε από Nomad στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Ευχαριστω GT και συγνωμη γι αυτο που εγραψα.
Εχω διαβασμα απ οτι καταλαβαινω. Θα επανελθω λοιπον στο σωστο θεμα με περισσοτερες πληροφοριες. Παντως ο,τι εχω διαβασει εδω μεσα μου ειναι υπερπολυτιμο μεχρι τωρα μιας και δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα. Καληνυχτα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54830 από ΒΑΡΔΑΣ
καλος ηρθες φιλε μου και περαστικα σου.ας πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και το σπιτι σου εχει πανω κατω την ιδια διαρυθμιση με το δικο μου.ειμαι κατοχος ενεργειακης σομπας 14kw.αγορα σομπας 1300 ευρω και μαζι με μπουρια κτλ συνολο 1600ευρω.αν το ειχα ψαξει καλυτερα ισως να αγοραζα μια κασετα σαν την selenic 700 kai θα μου κοστιζε πανω κατω τα ιδια χρηματα.οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τη σομπα (invicta και αυτη),απλα για να ζεστανω τα υπνοδωματια πρεπει να φτασω τη θερμοκρασια στο χωρο που εχω τη σομπα 27 βαθμους για να εχω στα δωματια 20-21.ενω με τη κασσετα και εναν εναλακτη θα εκαιγα(νομιζω)λιγοτερα και θα εκανα καλυτερο κουμαντο στη θερμοκρασια.το ποσο που θα μου στοιχιζε παραπανω δε νομιζω να ξεπερνουσε τα 150 ευρω.φυσικα δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος για να σου πω για τα ενεργειακα τζακια απλα λεω τη γνωμη μου.ευχαριστω για το χρονο σας

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ