Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53820 από Nomad
Γεια σας! Κατ'αρχας συγχαρητηρια για το φορουμ. Πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ να μαθω ορισμενα πραγματα για τη θερμανση που μου ηταν αγνωστα!

Τωρα στα δικα μου..εχουμε το σπιτι που φαινεται στα συνημμενα. Καναμε πριν 3 χρονια ενα τζακι απλο αλλα φυσικα δεν μπορουμε να ζεσταθουμε. Σκεφτηκαμε να το κανουμε ενεργειακο αλλα δεν εχουμε δυνατοτητα να δωσουμε τοσα λεφτα. Σκεφτομαστε να αγορασουμε μια ξυλοσομπα. Το σπιτι ειναι γυρω στα 75 τ.μ. Οποτε θελω να ρωτησω:

1) Πιστευετε οτι μια απλη σομπα θα μπορεσει να ζεστανει ολο το σπιτι καθως ειναι μακροστενο με λιγο περιεργη διαρρυθμιση?? Η να παω σε σομπα-καλοριφερ??

2) Μπορω να συνδεσω την σομπα με την κεντρικη καμιναδα στην οποια ειναι συνδεδεμενο το τζακι? Θα μπορω να τα λειτουργω και τα δυο??

3) Ειμαστε στον 4ο οροφο μιας οικοδομης και απο πανω εχουμε ακομα εναν οροφο. Μπορω να βγαλω αλλη καμιναδα μεχρι την ταρατσα σε περιπτωση που δεν γινεται να συνδεθω απο το τζακι?? Μηπως να καταργησω το τζακι?? (Δεν συμφωνουμε στο σπιτι για καταργηση)

Ισως μερικα ερωτηματα μου να ειναι και χαζα αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα!! Ευχαριστω εκ των προτερων!

ΣΠΙΤΙ.png
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53829 από Asteris
Μπορείς να βάλεις τζάκι 14kW με 1000-1200€ που θα σας σκάσει. Μπορείς να βάλεις σόμπα 7-10kW με 300-400€, αλλά θα χρειαστείς και καμινάδα, άλλα 200-300€. Δεν βλέπω μεγάλη την διαφορά για να κάθεσαι να βάζεις σόμπα και να ανοίγεις φασαρίες με νέες καμινάδες. Την δε υδραυλική την ξεχνάς. Αν είναι να βάλεις σωστή, φεύγει σαν τιμή πάνω και από το τζάκι. Τις φτηνιάρες ούτε δεύτερη ματιά να τις ρίξεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53830 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Nomad καλωσήρθες στο φόρουμ!

Ελπίζω να βρεις την πιο ταιριαστή και οικονομική λύση για τα δεδομένα σου!

Η φωτογραφία πρέπει να έχει μέγεθος κάτω των 150κΒ.

Επί του θέματος τώρα, προφανώς έχεις υπολογίσει το γεγονός ότι αν πας για απεξάρτηση από το πετρέλαιο και χρήση σόμπας ή τζακιού ως κεντρικής θέρμανσης, θα χρειαστείς αρκετά ξύλα.

Αυτό θέλει χώρο αποθήκευσης, χέρια για χαμαλίκι και έγκαιρο εφοδιασμό ώστε να είναι κατά το δυνατό ξερότερα. Εκτός και αν έχεις επαρκή ποσότητα για το ανοιχτό τζάκι σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο είναι το τελικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις για συσκευή - εγκατάσταση. Γιατί για να βάλεις μια ενεργειακή εστία φυσικής ροής αέρα, τα λεφτά δεν είναι και τόσα πολλά.

Νομίζω πως απ' τη στιγμή που έχεις τζάκι, πρέπει πρώτα να εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα αναβάθμισής του και να δεις ότι για τον α ή β λόγο δεν είναι εφικτή, προτού καταφύγεις σε λύσεις τύπου σόμπας. :)


EDIT: Με πρόλαβε ο Asteris και μπήκε και στο ψητό.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53840 από Nomad
Απαντήθηκε από Nomad στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Να πω οτι ακομα δεν εχω ρωτησει σε εμπορους και τζακαδες. Σε καμια ωρα εχω ραντεβου με εναν εμπορο σομπων και μετα θα περασω απο τον τζακα. Ειχα την εντυπωση οτι τα χρηματα για να κανω το τζακι μου θα ηταν πολλα περισσοτερα μιας και θα χρειαστει αλλαγη ολης της κασετας και ουσιαστικα ενα τζακι απο την αρχη. Μια γνωστη μας που εκανε τζακι με αεραγωγους της βγηκε 3.200€. Βεβαια θα ρωτησω και για σιγουρια.

Χωρο για τα ξυλα εχω μπολικο στην πυλωτη της πολυκατοικιας..οσο για το πηγαινε ελα δεν εχω προβλημα. Λιγο τα μπουρια μας προβληματιζουν απο την αποψη οτι θα θελουν συχνο καθαρισμα αλλα δεν νομιζω να ειναι και το μειζον θεμα.

Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 1000 με 1200€ το πολυ και γι αυτο σαν πρωτη λυση νομιζω παμε σε επιλογη σομπας απο αυτα που ξερω μεχρι τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53841 από Nomad
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53844 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Να βάλω ξυλόσομπα απλή ή υδραυκιλή;
Το ποστ του Αστέρη παραπάνω δεν το διάβασες?

Με 1200€ βάζεις αερόθερμη ενεργειακή εστία φυσική ροής!

Γιατί να πας σε σόμπα?

Και νομίζω, αν και ειδικός δεν είμαι, ότι η διαρρύθμισή σου ευνοεί πολύ τη λύση αυτή.

Δες το τζάκι του Αστέρη, το έχουν βάλει πολλοί συμφορουμίτες και πλέον θεωρείται λύση αξιόπιστη, value for money και οπωσδήποτε best seller: Invicta Selenic 700


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ