Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42283 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
τελικα με ποσα kw ειμαι καλυμενος για 90-100τμ?
για 7 σωματα, και δεδομενου οτι η σομπα θα ζεσταινει και τον χωρο
θα καινε λιγοτερα σωματα! θα ημουν ικανοποιημενος αν
ζεσταινα 3 δωματια + τον χωρο που θα βρισκεται η σομπα (σαλονι-κουζινα).
επισης τι συνδεση ειναι προτιμοτερη-αποδοτικοτερη ?
ανοιχτου κυκλωματος η κλειστου? ξερω πως ανοιχτου ειναι περισσοτερο ασφαλες αλλα κ του κλειστου αν συνδεθει καλα δεν θα εχω προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42292 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
καλημερα φιλε μου.
www.car.gr/xyma/view/3010724/

και παλι την καλημερα μου δεν ειναι δικες μου οι σομπες μην παρεξηγηθουμε αλλα λεω και εγω να παρω μια πελλετ νερου απο αυτον στα 1650ευρααααααα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42332 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Τα KW που χρειάζεσαι για το σπίτι είναι standard. Θα σου τα βγάλει ένας μηχανολόγος με μια απλή μελέτη θερμικών απωλειών.Υπολογίζει έτσι τι απώλειες έχει το σπίτι σου .Τώρα αυτό που παίζει είναι η απόδοση της κάθε σόμπας ξύλου για 2 λόγους. 1ον γιατί ο κάθε έμπορος και ειδικά στις σόμπες βάζει συνήθως πόσα KW θά θελε να είναι και 2ον γιατί το ξύλο δεν έχει μια δεδομένη θερμιδική αξία.Άλλες θερμίδες έχει ένα ξύλο ξερό με 10% υγρασία και άλλες ένα με 35% για να μήν αναφέρω και πως από οξιά σε δρύ και σε πουρνάρι οι θερμίδες που παράγονται αλλάζουν και κείνες.Με λίγα λόγια ... Βρες πόσα KW χρειάζεσαι ,άν δε διαθέτεις χρήματα (περίπου 100-200 ευρώ) μπορείς να το υπολογίσεις χονδρικά από την προηγούμενη κατανάλωση πετρελαίου που είχες με ότι συνεπάγεται αυτό βέβαια .Για να φανταστείς και στο λέω από προσωπική εμπειρία 67KW λέβητα πετρελαίου είχα το υπολόγισα χοντρικά μόνος μου γύρω στα 30KW το σπίτι και ο μηχανολόγος μου έκανε μελέτη και έβγαλε 20KW :whistle:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42411 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
πως μπορω να τα υπολογισω με βαση τα κυβικα του σπιτιου, τα σωματα, κτλ? ο λεβητας που εχω ειναι για περισσοτερα απο 7 σωματα. νομιζω υπολογιστηκε για πανω απο 15. 2 πατωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42520 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

Sp4wN έγραψε: Τα KW που χρειάζεσαι για το σπίτι είναι standard. Θα σου τα βγάλει ένας μηχανολόγος με μια απλή μελέτη θερμικών απωλειών.Υπολογίζει έτσι τι απώλειες έχει το σπίτι σου .Τώρα αυτό που παίζει είναι η απόδοση της κάθε σόμπας ξύλου για 2 λόγους. 1ον γιατί ο κάθε έμπορος και ειδικά στις σόμπες βάζει συνήθως πόσα KW θά θελε να είναι και 2ον γιατί το ξύλο δεν έχει μια δεδομένη θερμιδική αξία.Άλλες θερμίδες έχει ένα ξύλο ξερό με 10% υγρασία και άλλες ένα με 35% για να μήν αναφέρω και πως από οξιά σε δρύ και σε πουρνάρι οι θερμίδες που παράγονται αλλάζουν και κείνες.Με λίγα λόγια ... Βρες πόσα KW χρειάζεσαι ,άν δε διαθέτεις χρήματα (περίπου 100-200 ευρώ) μπορείς να το υπολογίσεις χονδρικά από την προηγούμενη κατανάλωση πετρελαίου που είχες με ότι συνεπάγεται αυτό βέβαια .Για να φανταστείς και στο λέω από προσωπική εμπειρία 67KW λέβητα πετρελαίου είχα το υπολόγισα χοντρικά μόνος μου γύρω στα 30KW το σπίτι και ο μηχανολόγος μου έκανε μελέτη και έβγαλε 20KW :whistle:


Το έχω απορία , σου έβγαλε 20kw για ποια θερμοκρασία ; στους -5 ; η εξωτερική θερμοκρασία επηρεάζει την εξίσωση για τις θερμικές απώλειες ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42523 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
κι εγω το εχω απορια.
ας μας πει καποιος την "εξισωση"...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ