Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42411 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
πως μπορω να τα υπολογισω με βαση τα κυβικα του σπιτιου, τα σωματα, κτλ? ο λεβητας που εχω ειναι για περισσοτερα απο 7 σωματα. νομιζω υπολογιστηκε για πανω απο 15. 2 πατωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42520 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

Sp4wN έγραψε: Τα KW που χρειάζεσαι για το σπίτι είναι standard. Θα σου τα βγάλει ένας μηχανολόγος με μια απλή μελέτη θερμικών απωλειών.Υπολογίζει έτσι τι απώλειες έχει το σπίτι σου .Τώρα αυτό που παίζει είναι η απόδοση της κάθε σόμπας ξύλου για 2 λόγους. 1ον γιατί ο κάθε έμπορος και ειδικά στις σόμπες βάζει συνήθως πόσα KW θά θελε να είναι και 2ον γιατί το ξύλο δεν έχει μια δεδομένη θερμιδική αξία.Άλλες θερμίδες έχει ένα ξύλο ξερό με 10% υγρασία και άλλες ένα με 35% για να μήν αναφέρω και πως από οξιά σε δρύ και σε πουρνάρι οι θερμίδες που παράγονται αλλάζουν και κείνες.Με λίγα λόγια ... Βρες πόσα KW χρειάζεσαι ,άν δε διαθέτεις χρήματα (περίπου 100-200 ευρώ) μπορείς να το υπολογίσεις χονδρικά από την προηγούμενη κατανάλωση πετρελαίου που είχες με ότι συνεπάγεται αυτό βέβαια .Για να φανταστείς και στο λέω από προσωπική εμπειρία 67KW λέβητα πετρελαίου είχα το υπολόγισα χοντρικά μόνος μου γύρω στα 30KW το σπίτι και ο μηχανολόγος μου έκανε μελέτη και έβγαλε 20KW :whistle:


Το έχω απορία , σου έβγαλε 20kw για ποια θερμοκρασία ; στους -5 ; η εξωτερική θερμοκρασία επηρεάζει την εξίσωση για τις θερμικές απώλειες ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42523 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
κι εγω το εχω απορια.
ας μας πει καποιος την "εξισωση"...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42666 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Οι απώλειες είναι γραμμική συνάρτηση της εξωτερικής θερμοκρασίας και βγαίνουν για την ελάχιστη θερμοκρασία που συνήθως πιάνει η περιοχή που βρίσκεται το σπίτι. Αν πχ ένα σπίτι έχει 20kW απώλειες στους μηδέν βαθμούς, αν βγάλει πόδια και πάει στην Κρήτη που έχει 10 βαθμούς, θα έχει 10kW απώλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42682 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
και πως υπολογιζονται αυτες με βαση τα τετραγωνικα (ή κυβικα) του σπιτιου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42740 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Με βάση αυτό,
www.gusgas.gr/sites/default/files/imce/p...SMOS%2520APOLION.pdf

Υπολόγισα για 90τμ (3.5μ ύψος) = 315 ~=320m3 x 50 = 16.000 kcal/h (Μονόροφα κτίρια χωρίς μόνωση οροφής πάνω από πυλωτή) και (Δωμάτια με 2 εξωτερικούς τοίχους) [Χονδρικά!] Λογικά βρίσκομαι σε αυτή την περίπτωση καθώς το σπίτι είναι εκτεθειμένο πάνω και κατώ.
Άρα υπάρχουν απώλειες 18,5kW

Άρα πόσα kW σόμπα νερού χρειάζομαι για όλο το σπίτι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ