Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56160 από daimont
Απαντήθηκε από daimont στο θέμα Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;

dimlyk έγραψε: daimon
σιγουρα ειναι πολυ πιο οικονομικη η μονωση απο μεσα 50% τουλαχιστον ...φροντισε ομως να κανεις και μια σκετη υγρομονωση στην ταρατσα .
το νερο δεν θα τ ανεβασει ο λεβητας αλλα ο κυκλοφορητης ... δηλ οι πολυκατοικιες πως ζεσταινονται ???


Δημητρη σιγουρα θα το ανεβασει ο κυκλοφορητης απλα αναρωτιεμαι αν το φτασει σε ικανοποιητικη θερμοκρασια σε ολα τα σωματα χωρις πολλες απωλειες.
Αυτο με την υγρομονωση που προτεινεις σιγουρα θα το κανω.
Οσο για λεβητα απο την ερευνα που εκανα στο φορουμ εχω καταληξει στον ελληνικο πιστευω να ειναι καλη επιλογη. :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56164 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;
η θερμοκρασια εξαρταται απο την ισχυ του λεβητα
ο κυκλοφορητης θα μεταφερει οτι του δωσουν :)

σε ποιον ελληνικο εχεις καταληξει ?
κι αν θες πες μας και τα κριτηρια .... πολλοι ψαχνουν
βοηθας κι αλλους ετσι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daimont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56191 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;

daimont έγραψε: Θοδωρη η αγορα της σομπας βγηκε (2700)γιατι την εκανε αυτος εισαγωγη αλλα τους πηρε για την συνδεση (900) μου φαινονται πολλα και το προσπεκτους ειναι μονο στα ιταλικα. Εσενα ποσο σε πηρε για την συνδεση της σομπας? ειναι ιδια με αυτη εδω COLA TERMO FOCUS HR 17,4 Kw Σόμπα λέβητας PELLET.Δεν ξερω αν επιτρεπετε να ποσταρω συγκεκριμενο μαγαζι αν δεν επιτρεπετε ας το σβησει καποιος διαχειριστης του φορουμ


Αυτή είναι και η δική μου σόμπα και μου βγήκε μαζί με την σύνδεση 3200€.Το μανουαλ το έχω και στα αγγλικά αν χρειαστεί

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": daimont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57985 από daimont
Απαντήθηκε από daimont στο θέμα Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;
Καλησπερα Δημητρη και Θοδωρη ο λεβητας που θα παρω ειναι ο Pelletech 25kw και ο λογος ειναι γιατι ειναι ελληνικος και φαινεται να σαν κατασκευη προσεχτικη,καιρος ειναι να υποστηριξουμε λιγο τους δικους μας.Τον εχω δει και στην περιοχη μου με τιμη στις 3000e και συν τα περαστικα 500e το συνολο 3500e.Δημητρη ενα ακομη ηθελα να ρωτησω,πως μετραμε τις θερμιδες ενος σωματος και σε αντιστοιχια ποσα kw ειναι οι 20000 θερμιδες γιατι εχω διαβασει στο φορουμ οτι το 1kw αντιστοιχει σε λιγοτερο απο 1000 θερμιδες αλλα ποσο δεν γνωριζω www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...mid=53&limitstart=45 Ενα ακομη που δεν ξερω ειναι αν η διατομη της καμιναδας του λεβητα πετρελαιου που εχω κανει για τον λεβητα Pelletech 25kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57988 από daimont
Απαντήθηκε από daimont στο θέμα Σόμπα pellet: αερόθερμη ή υδραυλική;

theoilia έγραψε:

daimont έγραψε: Θοδωρη η αγορα της σομπας βγηκε (2700)γιατι την εκανε αυτος εισαγωγη αλλα τους πηρε για την συνδεση (900) μου φαινονται πολλα και το προσπεκτους ειναι μονο στα ιταλικα. Εσενα ποσο σε πηρε για την συνδεση της σομπας? ειναι ιδια με αυτη εδω COLA TERMO FOCUS HR 17,4 Kw Σόμπα λέβητας PELLET.Δεν ξερω αν επιτρεπετε να ποσταρω συγκεκριμενο μαγαζι αν δεν επιτρεπετε ας το σβησει καποιος διαχειριστης του φορουμ


Αυτή είναι και η δική μου σόμπα και μου βγήκε μαζί με την σύνδεση 3200€.Το μανουαλ το έχω και στα αγγλικά αν χρειαστεί


Θοδωρη σε ευχαριστω πολυ εαν χρειαστει θα σου αφησω μηνυμα στο προφιλ σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ