Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150003 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στο ερωτημα μου.
θα ηθελα να πω ομως οτι ολα αυτα (τα εκτος θεματος) δε χρειαζονται
πολυ απλα επειδη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κακη μερα ή εχουμε παρεξηγησει το γραπτο λογο του αλλου.
ολοι τραβαμε το ιδιο λουκι και δεν αξιζει καμια διαφωνια ... μονο η υγεια μας παιδες.

εντος θεματος τωρα.
δοκιμασα προς το παρον μονο τη λυση του Χρηστου (63-59) και μπορω να πω οτι ειχα καλυτερα αποτελεσματα
απο οτι ειχα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
βεβαια, η πραγματικη εικονα θα δωθει με χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες, αρα λιγο πιο μετα
οταν ο χειμωνας θυμηθει να μας ερθει.
μεχρι τοτε, τα νερα επιστροφης παραμενουν αρκετα ψηλα (ο σωληνας επιστροφης ζεματαει),
πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα δεν υπαρχουν ακομη οι προϋποθεσεις εκεινες που κανουν τα νερα να παγωνουν και φυσικα, μιλαμε παντα με δεδομενο οτι τροφοδοτω τα 10 σωματα μου + το μποϊλερ
τοσο καλα που αποδιδουν πολυ καλη θερμανση στο χωρο.

να πω την αληθεια, δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου, το γιατι επιλεγουμε τη μια τιμη και οχι την αλλη
στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι αν κρατας τα νερα ζεστα μεσα στο λεβητα
και δεν τα κυκλοφορεις απο πολυ νωρις, τοτε εχεις πιο αμμεση αποδοση, οταν τα ελευθερωσεις
και δεν τους αφηνεις περιθωριο να επιστρεψουν πολυ κρυα, επειδη ακριβως τα ξεκινας απο ψηλα ηδη.

ε δεν ειμαι και ειδικος, ουτε ειχα ποτε σχεση με το αντικειμενο, αλλα ετσι μου φαινεται
σωστο - λαθος ... θα δειξει ;)

Εισαι λαθος.
Τα νερα επιστρεφουν ζεστα,ωραια,πιασε τα σωματα χαμηλα και δες αν ειναι ζεστα.
Τα νερα μπορει να επιστρεφουν ζεστα γιατι μπορει σε δυσωληνιο συστημα καλοριφερ να εχουν βαλει διακοπτες για μονοσωληνιο (για ομορφια,ειμαι παθων).Εκτος αν τα σωματα ειναι μικρα,σπανιο πραγμα στην Ελλαδα.Εγω εχω σωματα 25kW και το σπιτι θελει 8Kw,τωρα τα αλλαζω για να ανεβασω την θερμοκρασια επιστροφης των νερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150005 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
α τωρα σωθηκες... το συστημα μου εινα δισωληνιο και θερμοστατικες ή κατι αναλογο δεν εχω.
εχω αυτους τους διακοπτες (φωτο) και το συστημα μου δουλευε χρονια αψογα με το πετρελαιο.
παρακατω δεν ξερω να σου πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150006 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στο ερωτημα μου.
θα ηθελα να πω ομως οτι ολα αυτα (τα εκτος θεματος) δε χρειαζονται
πολυ απλα επειδη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κακη μερα ή εχουμε παρεξηγησει το γραπτο λογο του αλλου.
ολοι τραβαμε το ιδιο λουκι και δεν αξιζει καμια διαφωνια ... μονο η υγεια μας παιδες.

εντος θεματος τωρα.
δοκιμασα προς το παρον μονο τη λυση του Χρηστου (63-59) και μπορω να πω οτι ειχα καλυτερα αποτελεσματα
απο οτι ειχα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
βεβαια, η πραγματικη εικονα θα δωθει με χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες, αρα λιγο πιο μετα
οταν ο χειμωνας θυμηθει να μας ερθει.
μεχρι τοτε, τα νερα επιστροφης παραμενουν αρκετα ψηλα (ο σωληνας επιστροφης ζεματαει),
πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα δεν υπαρχουν ακομη οι προϋποθεσεις εκεινες που κανουν τα νερα να παγωνουν και φυσικα, μιλαμε παντα με δεδομενο οτι τροφοδοτω τα 10 σωματα μου + το μποϊλερ
τοσο καλα που αποδιδουν πολυ καλη θερμανση στο χωρο.

να πω την αληθεια, δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου, το γιατι επιλεγουμε τη μια τιμη και οχι την αλλη
στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι αν κρατας τα νερα ζεστα μεσα στο λεβητα
και δεν τα κυκλοφορεις απο πολυ νωρις, τοτε εχεις πιο αμμεση αποδοση, οταν τα ελευθερωσεις
και δεν τους αφηνεις περιθωριο να επιστρεψουν πολυ κρυα, επειδη ακριβως τα ξεκινας απο ψηλα ηδη.

ε δεν ειμαι και ειδικος, ουτε ειχα ποτε σχεση με το αντικειμενο, αλλα ετσι μου φαινεται
σωστο - λαθος ... θα δειξει ;)


εκτος θεματος,δεν ανεχομαι να μου μηλανε υποτιμητικα και με το στιλακη του ξερολα σαν να με γνωριζουν χρονια,και ποσο μαλλον όταν γνωριζω και δινω συμβουλες πανω σε συγκεκριμενα ζητιματα.
ναι δεν μου ζητισε κανεις την συμβουλη μου αλλα εγω θεωρισα να πω τι γνωμη μου και να πω αυτό που ξερω,
δεν πιεσα κανεναν να κανει αυτά που ειπα,οποτε τελος με αυτό.
εντος θεματος αγαπητε φιλε,σηγουρα όπως ειπα μπορεις να εχεις καποια σχετικη οικονομια στο μποιλερ και μονο αν τα νερα σου κλεινουν πανω από τους 50 αλλα μονο στο μποιλερ γιατι δεν αφηνει να ''κρυοσουν'' τα νερα.αλλα αυτό εχει σχεση με το κλησιμο του κυκλοφοριτη και όχι στο ανοιγμα.
δηλαδή αν ανοιγη στους 40-45 και κλεινη στους 50-60 ναι θα εχεις περισοτερο ζεστο στο μποιλερ αλλα χανεις θερμοκρασια στα σωματα γιατι κρατας 50+ νερο στον λεβητα.οποτε κερδίζεις στο μποιλερ και χανεις στο νερο τον σωματον.δεν κερδίζεις πουθενα αλλου.
τελος αυτό το θεμα.
όπως ειπα και ποιο πανω,το να κλεινεις τα νερα του λεβητα σε υψηλες θερμοκρασίες εχει 1-2 καλα αλλα εχει και τα κακα του,
τα ειπα ποιο πανω δεν υπαρχει λογος να τα ξαναγραψω,αν εχεις κατι να ρωρησεις ευχάριστος να σου απαντισω.εδω μεσα αρκετα παιδια με βοιθεισαν με την σομπα μου δηνοντας μου ιδεες ευχάριστος να βοιθεισω και εγω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150008 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Συνοψιζοντας να δω αν καταλαβα καλά

α. Χαμηλό ανοιγμα κλείσιμο κυκλοφωρητη = λιγοτερο θερμικό σοκ και καλυτερη αποφορτιση στο συστημα
β. Ψηλό ανοιγμα κλεισημο = ταχυτερο ζέσταμα σωματων και ενδεχομένως και καλυτερη οικονομία.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150009 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: α τωρα σωθηκες... το συστημα μου εινα δισωληνιο και θερμοστατικες ή κατι αναλογο δεν εχω.
εχω αυτους τους διακοπτες (φωτο) και το συστημα μου δουλευε χρονια αψογα με το πετρελαιο.
παρακατω δεν ξερω να σου πω.

Αυτος ειναι για δισωληνιο.
Εγω καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα οταν εβαλα θερμοστατικες κεφαλες,με ανοικτο τερμα το διακοπτη του σωματος και με κλειτση τη θερμοστατικη στο κυκλωμα του σωματος ερχοταν νερο και επεστρεφε.Πρωτα αλλαξα τις βανες και ειδα οτι ειχα πολυ χαμηλη επιστροφη και τωρα αλλαζω και τα σωματα.Ηδη κερδισα 10 βαθμους στην επιστροφη με την αλλαγη.Απο 30 σε 40 βαθμους με προσαγωγη 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150026 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Fokion έγραψε: Συνοψιζοντας να δω αν καταλαβα καλά

α. Χαμηλό ανοιγμα κλείσιμο κυκλοφωρητη = λιγοτερο θερμικό σοκ και καλυτερη αποφορτιση στο συστημα
β. Ψηλό ανοιγμα κλεισημο = ταχυτερο ζέσταμα σωματων και ενδεχομένως και καλυτερη οικονομία.


α.σωστα εχεις και οικονομια γιατι ζεστενεται ομιομορφα
β.αυτο το κανεις μονο για οικονομια (σχετικα) και μονο στο μποιλερ,αλλα χανεις σε όλα τα αλλα.οικονομια εχεις όπως και να εχει,τα νερα οπου και να τα ανοίξεις δεν χανουν την θερμοκρασια τους,σε αλλα χανεις.

οσο για της θερμοστατικες καφαλες το σωστο είναι να μπαινουν η παντου η σε χορους που δεν ειμαστε πολλες ωρες κατά την διαρκια της ημερας,
πχ στα δωματια,μπανια,αποθηκες καλο είναι να μπαινουν.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ