Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148863 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

theoilia έγραψε: Από αυτά που έχω καταλάβει τόσο καιρό που διαβάζω το φόρουμ είναι πως η ιδανική λειτουργία ενός λέβητα πέλλετ είναι να λειτουργή συνεχώμενα κρατώντας μία σταθερή θερμοκρασία.Από αυτά που λες μια χαρά είναι η θερμοκρασία στο σπίτι σου οπότε τι ακριβώς είναι αυτό που σε προβληματίζει;

αυτό που με προβληματιζει είναι αν τοσο καιρο η σομπα μου καει τζαμπα και δεν ξερω τι φταει,απο ότι καταλαβα μαλλον η καμιναδα δεν φταει η ετσι πιστευω,γιατι αν φταει η καμιναδα ολη η ζεστη η η μιση παει στον αερα,και το άλλο είναι ότι αργη να φτασει τα νερα στην μαχ θερ. και ότι πρεπει να περασει πολλη ωρα για να φτασει 60+,τωρα που κανω το τεστ σε μια ωρα τα νερα μου είναι στους 54 να δω που θα είναι στης 2 ωρες.1:30 και η θερ. νερου είναι 58 και αναμενω,κατι άλλο εσεις ποσο πελλετ καψατε περσι και παντα βαση τα τμ του σπιτιου εγω εκαψα πανω από 2 τονους αλλα περσι επεζα και με της ρυθμισης ηταν και χαλια η καμιναδα και πολλα αλλα,εσεις?φετος πειρα 2 τονους αμεγο και περιμενω να μου φτασουν σαν ποιο καλο πελλετ,για να δουμε.
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148868 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΦΙΛΕ ΔΙΑΒΑΖΩ αυτα που γραφεις και ταλαιπωριεσαι! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: γιατι δεν φωναζεις ενα τεχνικο να σου λυσει τις αποριες και να την ρυθμισει αν χρειαζεται χωρις να παιδευεσαι???????απο εκει που την πηρες μονο να πουλανε ξερουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148869 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε: αρα εσυ το εχεις αν καταλαβα καλα στο μανυαλ που εχει 12345 επίπεδα,εμενα ανοιφη ο κυκλοφοριτης στους 40 σε μια ωρα εμενα να εχει 50-52,και η ρυθμισης που λεω είναι στης ρυθμισης και στην dosol αν εχει το ιδιο λογισμικο που μαλλον το εχει,δες αν δεν σου κανει κοπο και δες επισεις και της πληροφοριες εκει τα λεει ποιο αναλυτικα.ρεσετ πως κανω και ποιος θα μου πει πωσ να την ρυθμισω??αν είναι να παρω παλη τηλ.σωθηκα.δες εσυ τι ρυθμισεις εχεις να δω αν είμαι σωστα τουλάχιστον αναλογικα,


RESET:
ΜΕΝΟΥ - ΜΕΝΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ - ΓΕΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ - ΤΥΠΟΣ ΣΟΜΠΑΣ
και αλλαζουμε το TS27 σε κατι αλλο (TS2).
το προγραμμα επανεκκινει και επανερχεται σε κατασταση off.
Ξαναμπαινουμε στην ιδια ρυθμιση και επαναφερουμε τη σομπα σε TS27.
εχει γινει reset και εχουν χαθει ολες οι ρυθμισεις χρηστη.
ολα εχουν γυρισει σε εργοστασιακη κατασταση.

ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΟΥ:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ 154
ΧΡΟΝΟΣ ΤΡΟΦΟΔ. ΚΟΧΛΙΑ 4.25
ΜΕΝΟΥ ΚΟΧΛΙΑ
ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ OFF
ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ 2.00
ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ 6.50
ΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ
ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΟΝ
ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΡΟΦΩΝ ΟΝ
ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΣ ΕΛΑΧ. ΣΤΡΟΦΩΝ OFF
ΠΑΡΟΧΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΧ.ΙΣΧΥ 260
ΠΑΡΟΧΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥ 280
ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΑΧ.1850
ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ 2350
ΤΥΠΟΣ ΜΟΤΕΡ 3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148871 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Φίλε μου αφού το σπίτι σου είναι ζεστό τι σε νοιάζει για το πόσο είναι τα νερά του κυκλώματος;Το σπίτι σου θέλεις να ζεστάνεις όχι τα νερά του κυκλώματος.Να σου για την περίπτωση που ξέρω (την σόμπα του πατέρα μου).Τα νερά ποτέ δεν περάσανε τους 60c με θερμοκρασία χώρου 21-22c συνεχώς.Η σόμπα έσβηνε για 2 ωρες περίπου την ημέρα για να την καθαρίση και έκαψε περίπου 5 τόνους πέλλετ για ένα σπίτι 100τμ ανοιχτό από παντού στην Βέροια.Αν είσαι βόρεια Ελλάδα πόσο παρακάτω από 2 τόνους θέλεις να κάψεις;Μια χαρά είσαι

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148872 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε:

theoilia έγραψε: Από αυτά που έχω καταλάβει τόσο καιρό που διαβάζω το φόρουμ είναι πως η ιδανική λειτουργία ενός λέβητα πέλλετ είναι να λειτουργή συνεχώμενα κρατώντας μία σταθερή θερμοκρασία.Από αυτά που λες μια χαρά είναι η θερμοκρασία στο σπίτι σου οπότε τι ακριβώς είναι αυτό που σε προβληματίζει;

αυτό που με προβληματιζει είναι αν τοσο καιρο η σομπα μου καει τζαμπα και δεν ξερω τι φταει,απο ότι καταλαβα μαλλον η καμιναδα δεν φταει η ετσι πιστευω,γιατι αν φταει η καμιναδα ολη η ζεστη η η μιση παει στον αερα,και το άλλο είναι ότι αργη να φτασει τα νερα στην μαχ θερ. και ότι πρεπει να περασει πολλη ωρα για να φτασει 60+,τωρα που κανω το τεστ σε μια ωρα τα νερα μου είναι στους 54 να δω που θα είναι στης 2 ωρες.1:30 και η θερ. νερου είναι 58 και αναμενω,κατι άλλο εσεις ποσο πελλετ καψατε περσι και παντα βαση τα τμ του σπιτιου εγω εκαψα πανω από 2 τονους αλλα περσι επεζα και με της ρυθμισης ηταν και χαλια η καμιναδα και πολλα αλλα,εσεις?φετος πειρα 2 τονους αμεγο και περιμενω να μου φτασουν σαν ποιο καλο πελλετ,για να δουμε.



Περίοδος: 2-10-2014 μέχρι 15-5-2015 έκαψα 3.075 kg σε 1599 ώρες λειτουργίας.
Λέβητας: Thalia 21 kw
Πέλλετ: Σβάι
Ελάχιστη θερμοκρασία χώρου: 23 οC
Τετραγωνικά: 100 με μπόιλερ 80 λιτ.
Διαμέρισμα 2ου ορόφου εκτεθειμένο Β-Δ-Ν.
Μόνωση: πολύ καλή.
Περιοχή: Κιλκίς
Σχετική κατανάλωση με 2013-2014 : 10% κάτω κατανάλωση το σβάι σε σχέση με ένα βουλγάρικο χωρίς πιστοποίηση και σχεδόν ίδια τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148873 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΦΙΛΕ ΔΙΑΒΑΖΩ αυτα που γραφεις και ταλαιπωριεσαι! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: γιατι δεν φωναζεις ενα τεχνικο να σου λυσει τις αποριες και να την ρυθμισει αν χρειαζεται χωρις να παιδευεσαι???????απο εκει που την πηρες μονο να πουλανε ξερουν?

στο τελος αυτό θα κανω,αλλα δεν ξερω αν θα ερθει από την θεσσ. αλεξ/πολη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ