Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148854 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

giokaspart έγραψε:

niro11 έγραψε: θελω να ξερω 1ον αν με τους 130-150 βαθμούς σε κατασταση φουλ προγρματος και σε συντιριση 100-105 εχω καποιο θεμα,και παντα μιλαω για θερμοκρασια στην καμιναδα..και 2ον εμενα δουλευει μαχ 52-54 και καμια φορα στους 56,και αυτό με τον θερμοστατι στους 25 (του λεβητα) εσας σε ποση ωρα ανεβαζει 60-65 που λετε και με ποιες ρυθμισεις,εμενα σε 1 ωρα από την ωρα που θα παρει μπροστα να φτασει 50-52 και μετα κανει συντιριση γιατι εχει πιασει τους βαθους που του ζητησα,τωρα θα τον βαλω να δουλεψει σηνεχομενα 2 ωρες να δω που θα φτασει.



Το σε πόση ώρα ανεβάζει 60-65 είναι σχετικό. Εξαρτάται όπως είπα από την τρέχουσα λειτουργία δηλαδή από το ρυθμό ζήτησης της θέρμανσης. Έχω την εντύπωση κοντά στη μία ώρα περίπου, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Όταν το παρατηρήσω συγκεκριμένα θα το αναφέρω.
Δεν απάντησες όμως για το air flow.
Αυτό παίζει πολύ στη ρύθμιση της λειτουργίας της σόμπας σε σχέση με τον ελκυσμό της καμινάδας, δλδ ρυθμίζει αυτόματα τις στροφές του ανεμιστήρα ανάλογα με ελκυσμό, έτσι ώστε να μειώνει στροφές όταν η καμινάδα τραβάει και αντίστροφα.

εχει airfow και δεν είναι καθολου σχετικο φιλε το ποση ωρα κανει να ανεβασει την μαχ θερμοκρασια του λεβητα,δηλαη αν εγω ζητισω 25 βαθ. και κανει 2 ωρες να μου παει 65 βαθμούς κατι δεν παει καλα,στο μονο που είναι σχετικο η θερ.του λεβητα είναι η εξωτερικη θερ. και μονο.αν μεσα εχεις 20 και ζητήσεις 25 με εξωτερικη θερ.10 μπορει να κανει 1ωρα να στους δωσει αλλα αν εχεις 20 και ζητήσεις παλι 25 αλλα τωρα με εξωτερικη θερ. 0 θα κανει 2+ αλλα και παλι τα νερα του λεβητα πρεπει να είναι ιδια,απλως στην μια περιπτωση θα τα πιαση ποιο γρηγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148855 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

theoilia έγραψε:  Συγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά έχεις τον θερμοστάτη στους 25c;Το σπίτι τι θερμοκρασία έχει;


τον θερ. του λεβητα εχω 25 για τον λογο ότι εκει μεσα είναι αποθηκη και ζεστενεται γρηγορα,το σπιτι εχει 21-23 εκει παιζω σε θερ. χωρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148856 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: σε μια ωρα περιπου, με ανοιγμα του κυκλοφορητη στους 48 στο επιπεδο 4,
αν παω στο 5, εχω τα ιδια λιγο πιο γρηγορα.
οι θερμοστατες χωρου (αυτονομια πανω - κατω οροφου) στους 22
και ταυτοχρονα τροφοδοσια ενος μποϊλερ.
τα μπουρια μου ειναι φ100 7μ.
οι ρυθμισεις που λες δεν ξερω που ειναι, δεν εχω αλλαξει απολυτως τιποτα.
μηπως να εκανες ενα reset και να βαδιζες με οσα λεει ο κατασκευαστης ?
εμενα εχει και airflow.

αρα εσυ το εχεις αν καταλαβα καλα στο μανυαλ που εχει 12345 επίπεδα,εμενα ανοιφη ο κυκλοφοριτης στους 40 σε μια ωρα εμενα να εχει 50-52,και η ρυθμισης που λεω είναι στης ρυθμισης και στην dosol αν εχει το ιδιο λογισμικο που μαλλον το εχει,δες αν δεν σου κανει κοπο και δες επισεις και της πληροφοριες εκει τα λεει ποιο αναλυτικα.ρεσετ πως κανω και ποιος θα μου πει πωσ να την ρυθμισω??αν είναι να παρω παλη τηλ.σωθηκα.δες εσυ τι ρυθμισεις εχεις να δω αν είμαι σωστα τουλάχιστον αναλογικα,
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148859 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Από αυτά που έχω καταλάβει τόσο καιρό που διαβάζω το φόρουμ είναι πως η ιδανική λειτουργία ενός λέβητα πέλλετ είναι να λειτουργή συνεχώμενα κρατώντας μία σταθερή θερμοκρασία.Από αυτά που λες μια χαρά είναι η θερμοκρασία στο σπίτι σου οπότε τι ακριβώς είναι αυτό που σε προβληματίζει;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148860 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

giokaspart έγραψε:

niro11 έγραψε:

Still έγραψε: εγω παντως εχω να αναφερω:
σομπα ΙΟΛΗ TS27, με 7 μετρα μπουρι, με εργοστασιακες ρυθμισεις
και εχω καυσαερια μεταξυ 140 και 170 βαθμων, με καθε καιρο και νερα στους 65.

καυσιμο alfawood A2 premium


65 βαθμούς σε ποση ωρα και με τι θερμοκρασια στον θερμοστατη?7 μετρα εχω και εγω φ100 εσυ?τι ρυθμισεις εχεις στην σομπα σου,πελλετ αερα ισχιος και μεταβατικα????


Οι ρυθμίσεις των μεταβατικών του αέρα και του πέλλετ αφορούν μόνο τη μετάβαση από την έναυση στη λειτουργία ΟΝ. Οι ρυθμίσεις αέρα και πέλλετ ισχύος έχουν αν κάνουν σε ότι αφορά τον αέρα, με τον ελκυσμό της καμινάδας και του πέλλετ με το είδος του πέλλετ. Για παράδειγμα εγώ με το σβάι, επειδή έχει σε μεγάλο ποσοστό μεγάλα κομμάτια (> 30-40 mm) το έχω στο +2 και τον αέρα λόγω μεγάλου ελκυσμού στο -1.

από ότι μου ειπε ο τεχνικος,η μεταβατικες αερα πελλετ παιζουν ρολο μονο στην εναυση ενώ η ισχιος μονο στην καυση μετα την εναυση.εγω εχω αερα ισχιος και μεταβατικο στο -1 και πελετ ισχιος 0 και μεταβατικο στο+1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148862 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

giokaspart έγραψε:

theoilia έγραψε:  Συγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά έχεις τον θερμοστάτη στους 25c;Το σπίτι τι θερμοκρασία έχει;



Απ΄ότι κατάλαβα η σόμπα του niro11 δεν δουλεύει με το θερμοστάτη του χώρου αλλά με χρονοδιακόπτη, οπότε σε όποια θερμοκρασία και να είναι ο θερμοστάτης χώρου τι ρόλο να παίξει;

δουλευει με θερ. του λεβητα και όχι του χορου,αλλα όπως ειπα τα νερα πρεπει να είναι ιδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ