Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150008 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Συνοψιζοντας να δω αν καταλαβα καλά

α. Χαμηλό ανοιγμα κλείσιμο κυκλοφωρητη = λιγοτερο θερμικό σοκ και καλυτερη αποφορτιση στο συστημα
β. Ψηλό ανοιγμα κλεισημο = ταχυτερο ζέσταμα σωματων και ενδεχομένως και καλυτερη οικονομία.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150009 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: α τωρα σωθηκες... το συστημα μου εινα δισωληνιο και θερμοστατικες ή κατι αναλογο δεν εχω.
εχω αυτους τους διακοπτες (φωτο) και το συστημα μου δουλευε χρονια αψογα με το πετρελαιο.
παρακατω δεν ξερω να σου πω.

Αυτος ειναι για δισωληνιο.
Εγω καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα οταν εβαλα θερμοστατικες κεφαλες,με ανοικτο τερμα το διακοπτη του σωματος και με κλειτση τη θερμοστατικη στο κυκλωμα του σωματος ερχοταν νερο και επεστρεφε.Πρωτα αλλαξα τις βανες και ειδα οτι ειχα πολυ χαμηλη επιστροφη και τωρα αλλαζω και τα σωματα.Ηδη κερδισα 10 βαθμους στην επιστροφη με την αλλαγη.Απο 30 σε 40 βαθμους με προσαγωγη 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150026 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Fokion έγραψε: Συνοψιζοντας να δω αν καταλαβα καλά

α. Χαμηλό ανοιγμα κλείσιμο κυκλοφωρητη = λιγοτερο θερμικό σοκ και καλυτερη αποφορτιση στο συστημα
β. Ψηλό ανοιγμα κλεισημο = ταχυτερο ζέσταμα σωματων και ενδεχομένως και καλυτερη οικονομία.


α.σωστα εχεις και οικονομια γιατι ζεστενεται ομιομορφα
β.αυτο το κανεις μονο για οικονομια (σχετικα) και μονο στο μποιλερ,αλλα χανεις σε όλα τα αλλα.οικονομια εχεις όπως και να εχει,τα νερα οπου και να τα ανοίξεις δεν χανουν την θερμοκρασια τους,σε αλλα χανεις.

οσο για της θερμοστατικες καφαλες το σωστο είναι να μπαινουν η παντου η σε χορους που δεν ειμαστε πολλες ωρες κατά την διαρκια της ημερας,
πχ στα δωματια,μπανια,αποθηκες καλο είναι να μπαινουν.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150034 από Kenzo17
Απαντήθηκε από Kenzo17 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
τι σόμπα πως τι δουλεύετε ecomode, automode, fire 1,2,3
όταν τι βάζο automode το τζαμι και ο χορός καύσεις πιάνει κάτι σαν πίσσα που βγαίνει πολύ δύσκολα.
στο ecomode όλα καλά αλλα όταν σβήνει κρυώνουν θα σώματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150048 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Kenzo17 έγραψε: τι σόμπα πως τι δουλεύετε ecomode, automode, fire 1,2,3
όταν τι βάζο automode το τζαμι και ο χορός καύσεις πιάνει κάτι σαν πίσσα που βγαίνει πολύ δύσκολα.
στο ecomode όλα καλά αλλα όταν σβήνει κρυώνουν θα σώματα.

πρωτον ποια σομπα εχεις, εγω πχ εχω την ιολι 21.το σπιτι ποσα τμ2 είναι και το βασικο τι καμιναδα εχεις,εννοω τι διατομι,φ80 φ100?
αυτος που την εβαλε στην ρυθμισε η απλος την εβαλε και αντε γεια μετα.
η σομπα πρεπει να ρυθμίζεται για το κάθε σπιτι,μπορει να λεει πχ ότι είναι 21kw αλλα πρεπει να την ρυθμισεις και σωστα.
ξερεις πως να την ρυθμίζεις μονος σου?αν πιανουν τα χερια σου θα σου πω κατι ρυθμισεις που εχω κανει και εγω και ισως να σε βοιθεισουν.
αλλα να ξερεις ότι η συγκεκριμενη σομπα (ιολι) εχει πολες ρυθμισεις και πολες παραμέτρους.αυτο για καποιον που ξερει είναι καλο
για καποιον που δεν ξερει μπορει και να την ''χαλαση'' δηλαδή να την ρυθμισει λαθος και μετα να εχει αλλα προβλήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150050 από Kenzo17
Απαντήθηκε από Kenzo17 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε:

Kenzo17 έγραψε: τι σόμπα πως τι δουλεύετε ecomode, automode, fire 1,2,3
όταν τι βάζο automode το τζαμι και ο χορός καύσεις πιάνει κάτι σαν πίσσα που βγαίνει πολύ δύσκολα.
στο ecomode όλα καλά αλλα όταν σβήνει κρυώνουν θα σώματα.

πρωτον ποια σομπα εχεις, εγω πχ εχω την ιολι 21.το σπιτι ποσα τμ2 είναι και το βασικο τι καμιναδα εχεις,εννοω τι διατομι,φ80 φ100?
αυτος που την εβαλε στην ρυθμισε η απλος την εβαλε και αντε γεια μετα.
η σομπα πρεπει να ρυθμίζεται για το κάθε σπιτι,μπορει να λεει πχ ότι είναι 21kw αλλα πρεπει να την ρυθμισεις και σωστα.
ξερεις πως να την ρυθμίζεις μονος σου?αν πιανουν τα χερια σου θα σου πω κατι ρυθμισεις που εχω κανει και εγω και ισως να σε βοιθεισουν.
αλλα να ξερεις ότι η συγκεκριμενη σομπα (ιολι) εχει πολες ρυθμισεις και πολες παραμέτρους.αυτο για καποιον που ξερει είναι καλο
για καποιον που δεν ξερει μπορει και να την ''χαλαση'' δηλαδή να την ρυθμισει λαθος και μετα να εχει αλλα προβλήματα.


www.e-dimakis.gr/category.php?id_category=260
η σόμπα είναι αυτή κένζο λέγεται 17kw είναι της mytherm ίδια με τι ιόλη είναι απλός άλλο όνομα.

το σπίτι είναι 60tm2 καμινάδα φ80 έχω 2 μετρα.

να τι ρυθμίσω μπορώ αλλα η σωστή ρύθμιση πια είναι δεν ξέρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ