Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149826 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Για να σας βοηθησω λιγο θα σας πω το εξης...
Ενας απο τους πιο πετυχημενους λεβητες της αγορας (εμπορικα και τεχνικα σε αξιοπιστια)...δεν εχει σημασια ποιος...
εχει προρυθμισμενο εργοστασιακα το ανοιξε - κλεισε του κυκλοφορητη στο 63 - 59...μονιμα.
Σε δεκαδες λεβητες που εβαλα ποτε δεν το αλλαζουμε
Κανονας στα στερεα καυσιμα ειναι οσο πιο ψηλα το ανοιξε - κλεισε του κυκλοφορητη τοσο καλυτερα.
Εχουμε πει εκατονταδες φορες το γιατι...
Οικονομια σε βαρος της ποιοτητας θερμανσης και της ποσοτητας του ζεστου νερου δεν ειναι οικονομια...
Ειναι λαθος χρηση συσκευης...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149829 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Χρηστο, να'σαι καλα.
θα δοκιμαστει και αυτη η εκδοχη, την οποια δεν ειχα σκεφτει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149830 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Μια λύση που το εχω εγω ειναι, ηλεκτροβανα στο βοιλερ με θερμοστάτη ψηφιακό με 18 βαθμούς διαφορικό, 63 - 45 οποτε δουλευει κανονικα η θέρμανση για το σπιτι και οταν παει 45 το μποιλερ ανοίγει η ηλεκτροβανα και δινει εντολη στον κυκλοφορητη,

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149834 από Kenzo17
Απαντήθηκε από Kenzo17 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

χρηστος8 έγραψε: Για να σας βοηθησω λιγο θα σας πω το εξης...
Ενας απο τους πιο πετυχημενους λεβητες της αγορας (εμπορικα και τεχνικα σε αξιοπιστια)...δεν εχει σημασια ποιος...
εχει προρυθμισμενο εργοστασιακα το ανοιξε - κλεισε του κυκλοφορητη στο 63 - 59...μονιμα.
Σε δεκαδες λεβητες που εβαλα ποτε δεν το αλλαζουμε
Κανονας στα στερεα καυσιμα ειναι οσο πιο ψηλα το ανοιξε - κλεισε του κυκλοφορητη τοσο καλυτερα.
Εχουμε πει εκατονταδες φορες το γιατι...
Οικονομια σε βαρος της ποιοτητας θερμανσης και της ποσοτητας του ζεστου νερου δεν ειναι οικονομια...
Ειναι λαθος χρηση συσκευης...


το ""εκομοδε"" που δουλεύω εγώ τι σόμπα μου αν το βάλω 63-59 το πρώτο δωμάτιο μέτο τελευταίο δωμάτιο θα έχουνε 2 βαθμούς διαφορα.
αυτή η ρύθμιση νομίζω θα είναι καλά σε σόμπες που δουλεύουνε συνεχεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149837 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Kenzo17 έγραψε:
το ""εκομοδε"" που δουλεύω εγώ τι σόμπα μου αν το βάλω 63-59 το πρώτο δωμάτιο μέτο τελευταίο δωμάτιο θα έχουνε 2 βαθμούς διαφορα.
αυτή η ρύθμιση νομίζω θα είναι καλά σε σόμπες που δουλεύουνε συνεχεια[/quote


Αν γνωριζεις απο θερμανση μια χαρα λυση ειναι το 63 - 59...
Οι θερμοστατικοι διακοπτες γι αυτο υπαρχουν...για να διατηρουν σταθερη θερμοκρασια σε παρομοιες περιπτωσεις σαν τη δικη σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149944 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
αν και το ειδα λιγο αργα το θεμα εχω να σου πω ότι κανονικα ο κυκλοφοριτης πρεπει να ανοιγει 35-40 και να κληνει στους ιδιους βαθμούς για τον λογο να μην εχουν πολύ μεγαλη διαφορα τα νερα της επιστροφης με τα νερα της εισαγωγης,μιλαω για λέβητες πετρελαιου αλλα και για την σομπα πελλετ και γενικα σε ολες της εγκαταστασης θερμανσης ,στην δικια μας επηδει μπορεις να ρυθμησεις ακριβος το ποσο να ανοιγει και να κλεινη εγω προσοπικα τον εχω να ανοιγει 40 και να κληνει 45.
και επηδει τωρα διαβασα όλα τα μυνηματα εχω να πω ότι μπορει να εχεις οικονομια στο μποιλερ με το ανοιγει ο κυκλοφοριτης στους 50-60 και με το κλεισημο στους ιδιους βαθμούς αλλα κανεις εδώ μεσα δεν θα ηθελε να τρυπιση η να σπασει ο λέβητας σε 2-3 χρωνια από θερμικο πληγμα.βαζουμε τον κυκλοφοριτη να ανοιγει 35-40 αντε 45 για να μην τρυπιση η σπαση ο λέβητας από μεγαλη διαφορα θερμοκρασίας τον νερον,δηλαδη όταν εσυ τον ανοίγεις (τον κλυφοροριτη) στους 50-60 και τα νερα στα σωματα είναι 30 όταν κανει σχετικα ζεστη,εχεις περιπου 30 βαθμούς διαφορα αλλα όταν εχει κρυο τα νερα στα σωματα μπορει να είναι και 20 η και ποιο χαμηλα εκει εχεις 40+ διαφορα από τα νερα του λεβητα.και για να κανω ακομα ποιο λιανα παρε ένα παγακι και βαλτο σε χλιαρο νερο,θα σπασει αμεσος,κατι παρομιο θα γινει και με τον λεβιτα σε βαθος χρονου.τραβιγμενο παραδιγμα αλλα ετσι είναι.
κανεις δεν περνει λεβητα και τον αλαζει σε 2-3 χρονια.μου εχει τυχει αρκετες φορες να σπασει λέβητας και να ψαχνει ο ιδιοκτητης γιατι εσπασε.ενας βασικος λογος είναι ότι τα νερα του λεβητα ειχαν μεγαλη διαφορα με τα νερα τον σωματον.ευχομαι σε κανεναν να μην συμβει γιατι η σομπες μας δεν κανουν 1000-1200 ευρο κανουν πολύ παραπανω οποτε ας προσεχουμε και παραπανω.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ