Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37536 από fani
Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ'' δημιουργήθηκε από fani
Καλησπερα σε ολα τα καλα παιδια που δινουν λυσεις στα αλλα παιδια που δεν γνωριζουν το αντικειμενο.
Ειμαι ετοιμη να αγορασω την σομπα καλοριφερ πελλετ ''ιολι'' 24kw...
Εχω ψαξει σε καταστηματα,εχω παρει αποψεις, λυσεις, προσφορες, κτλ κτλ αλλα θελω να ειμαι οσο πιο σιγουρη γινεται,γι αυτο και θα ρωτησω και εδω....

1)Το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια και ολοι μου οι τοιχοι ειναι εκτεθειμενοι.Εχω 3 οροφους απο 38 τμ ο καθενας (συνολο 114τμ).Εχω στεγη με πανελ πολυουρεθανανης και ενδιαμεσα στα πανελ και στη πλακα εβαλα 10αρι fibran. Οι τοιχοι ομως ειναι αμονωτοι στους δυο οροφους.Στον τριτο οροφο εχω τελεια μονωση.Σε ολο το σπιτι εχω κουφωματα αλουμινιου διπλα παραθυρα.Το προιον γραφει οτι κανει μεχρι και για 150τμ.... και δινει ισχυ 24kw αλλα 20649 kcal/h.... Εδω μπερδευομαι!!!! Τα σωματα μου(16000 θερμιδες ) και το μποιλερ μου (200 λιτρα-8000 θερμιδες) βγαζουν,πανω κατω κοντα στις 24000 θερμιδες.Τελικα τι να δωσω σημασια;Τα kw που ειναι λιγοτερα απο αυτα του πετρελαιου που εχω τωρα (εχω 30kw λεβητα πετρελαιου)και τα kcal τα οποια βλεπω οτι ειναι λιγοτερα απο οσα χρειαζομαι;
Φτανουν αυτα τα kw και τα kcal τελικα για μενα;Μου ειπαν οτι φτανουν και οτι δεν ειναι το ιδιο με του πετρελαιου! :dry:

2)υπαρχει κινδυνος της σομπας για κατι; εκρηξη μηπως; :evil:

3)το οτι δεν υπαρχει πιστοποιηση της σομπας αυτης να με κανει να ανησυχω; η δε παιζει ρολο; :whistle: βλεπω οτι πολλες δεν εχουν βασικα... αλλα κ αυτες που εχουν αποκλειεται να παιχτει κατι κακο;

4)μου ειπαν για εργατικα και εξτρα οτι μπορει να δωσω και 400-500 ευρω!!!!! :sick:

5)απο μονη της βγαζει καθολου ζεστη απο μπροστα,στον χωρο; η μπα;

:sick: αχ βοηθειστε μεεεεεεεε :blink:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37540 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

fani έγραψε: Καλησπερα σε ολα τα καλα παιδια που δινουν λυσεις στα αλλα παιδια που δεν γνωριζουν το αντικειμενο.
Ειμαι ετοιμη να αγορασω την σομπα καλοριφερ πελλετ ''ιολι'' 24kw...
Εχω ψαξει σε καταστηματα,εχω παρει αποψεις, λυσεις, προσφορες, κτλ κτλ αλλα θελω να ειμαι οσο πιο σιγουρη γινεται,γι αυτο και θα ρωτησω και εδω....

1)Το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια και ολοι μου οι τοιχοι ειναι εκτεθειμενοι.Εχω 3 οροφους απο 38 τμ ο καθενας (συνολο 114τμ).Εχω στεγη με πανελ πολυουρεθανανης και ενδιαμεσα στα πανελ και στη πλακα εβαλα 10αρι fibran. Οι τοιχοι ομως ειναι αμονωτοι στους δυο οροφους.Στον τριτο οροφο εχω τελεια μονωση.Σε ολο το σπιτι εχω κουφωματα αλουμινιου διπλα παραθυρα.Το προιον γραφει οτι κανει μεχρι και για 150τμ.... και δινει ισχυ 24kw αλλα 20649 kcal/h.... Εδω μπερδευομαι!!!! Τα σωματα μου(16000 θερμιδες ) και το μποιλερ μου (200 λιτρα-8000 θερμιδες) βγαζουν,πανω κατω κοντα στις 24000 θερμιδες.Τελικα τι να δωσω σημασια;Τα kw που ειναι λιγοτερα απο αυτα του πετρελαιου που εχω τωρα (εχω 30kw λεβητα πετρελαιου)και τα kcal τα οποια βλεπω οτι ειναι λιγοτερα απο οσα χρειαζομαι;
Φτανουν αυτα τα kw και τα kcal τελικα για μενα;Μου ειπαν οτι φτανουν και οτι δεν ειναι το ιδιο με του πετρελαιου! :dry:

2)υπαρχει κινδυνος της σομπας για κατι; εκρηξη μηπως; :evil:

3)το οτι δεν υπαρχει πιστοποιηση της σομπας αυτης να με κανει να ανησυχω; η δε παιζει ρολο; :whistle: βλεπω οτι πολλες δεν εχουν βασικα... αλλα κ αυτες που εχουν αποκλειεται να παιχτει κατι κακο;

4)μου ειπαν για εργατικα και εξτρα οτι μπορει να δωσω και 400-500 ευρω!!!!! :sick:

5)απο μονη της βγαζει καθολου ζεστη απο μπροστα,στον χωρο; η μπα;

:sick: αχ βοηθειστε μεεεεεεεε :blink:




fani κατ αρχην καλωσηρθες...θα σου απαντησω σε ολα.

1...θα καλυψει τον χωρο σου και η 20 αρα σομπα αλλα και η 24 αρα.
Το λεω με βεβαιοτητα γιατι τοποθετησα την 24 αρα σε τριωροφη μεζονετα 160m2 περιπου...ζεστανε ταυτοχρονα και τους τρεις οροφους ανετοτατα.

2...οχι δεν υπαρχει κινδυνος εκρηξης σε καμια περιπτωση.

3...η πιστοποιηση ειναι κατι που θα ηθελα σε καθε τι που αγοραζω...αν δεν εχει ομως κοιταζω την εγγυηση. Αν εχει πχ 5 χρονια δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα...

4...εργατικα και υλικα αυτην που εβαλα εγω στοιχισαν σχεδον 500 ευρω.

5...ζεστη βγαζει στον χωρο που θα την τοποθετησεις σιγουρα...εκτιμω οτι ενα η δυο σωματα στο χωρο της σομπας θα τα κλεισεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΆνναΧριστοφη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37844 από fani
Απαντήθηκε από fani στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Ναι χρηστο μου δινει 5 χρονια εγγυηση ο συγκεκριμενος αλλα αυτο δε λεει κατι. Δινει εγγυση αν κατι δε δουλευει σωστα. Αν ανατιναχτει ομως τι να την κανω την εγγυηση και πεταξω μαζι της;;;;Πολυ το φοβαμαι αυτο εκτος αν ειναι τεχνικα αδυνατον! Και γιατι να μην εχει πιστοποιηση;; Δεν ειναι υποπτο αυτο;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37849 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Να ανατιναχτει γιατι?
Αν σου ειναι ευκολο βαλε καποιο link με την σομπα να την δουμε κι εμεις. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37852 από fani
Απαντήθηκε από fani στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
mikeurope.com/heating_pellet_unit_ioli.html

Αυτη ειναι παιδια μου. Τωρα για το ανατιναγμα ουτε εγω ξερω... Εχει διαφορα με την σομπα καλοριφερ ξυλου; Γιατι εκει μου παν οτι αν δε γινει καλη συνδεση ειναι πιθανο! Στις πελλετ ειναι αδθνατο να γινει; Αν κοπει το ρευμα; Δε ξερω βρε παιδια οτι μου λεει ο καθενας το ακουω... Γιατι δεν εχει πιστοποιηση; Τι μπορει να παιζει;Δεν ειναι θεμα αυτο;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fani.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37854 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

fani έγραψε: mikeurope.com/heating_pellet_unit_ioli.html

Αυτη ειναι παιδια μου. Τωρα για το ανατιναγμα ουτε εγω ξερω... Εχει διαφορα με την σομπα καλοριφερ ξυλου; Γιατι εκει μου παν οτι αν δε γινει καλη συνδεση ειναι πιθανο! Στις πελλετ ειναι αδθνατο να γινει; Αν κοπει το ρευμα; Δε ξερω βρε παιδια οτι μου λεει ο καθενας το ακουω... Γιατι δεν εχει πιστοποιηση; Τι μπορει να παιζει;Δεν ειναι θεμα αυτο;



fani ειναι πολυ απλο...σε μια συκευη που καιει ξυλα, πχ ξυλοσομπα σε μια διακοπη ρευματος τα ξυλα συνεχιζουν να καινε με αποτελεσμα αυξηση θερμοκρασιας. Ισως αν ολα πανε στραβα και την εκρηξη δεν την αποκλειουμε...πολυ σπανιο βεβαια αυτο μια και υπαρχουν ασφαλιστικες δικλειδες.

Σε μια σομπα πελλετ σαν αυτη που συζηταμε, σε μια διακοπη ρευματος η καυση πελλετ σταματαει σε δευτερολεπτα γιατι εξαρταται απο βεντιλατερ, κοχλια κτλ που απαιτουν ρευμα για να την κανουν να συνεχισει να δουλευει.

Οτι συνεβαινε με τον λεβητα πετρελαιου σε μια διακοπη ρευματος, αυτο βλεπεις και σε μια σομπα πελλετ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ