Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37855 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
απλα η πιστοποιηση στοιχιζει και πολλα... και δεν φτανει μονο μια !

την ιδια σχεδον πιθανοτητα θα ειχες και με τον λεβητα καλοριφερ..αλλα καθε καινουριο φοβιζει
οσο για τα 20 ..kcal h απλα θερμιδες ειναι το ιδιο με τα 24 kw και λογικα σου αρκουν
αν και την σομπα δεν την ξερω ...αναρωτιεμαι ομως γιατι δεν αλλαζεις λεβητα η αν εχεις χωρο δεν τοποθετεις και εναν με πελετ πχ παραλληλα με τον πετρελαιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37856 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Αλλο το ξυλο κ αλλο το πελλετ στην καυση.
Στο πελλετ σε περιπτωση διακοπης ρευματος σταματα κ η παροχη πελλετ οποτε θα καει η μικρη ποσοτητα που εχει στο ποτηρακι χωρις κινδυνο υπερθερμανσης.
Οσον αφορα την πιστοποιηση που αναφερεις ειναι ενα θεμα.
Η σομπα ειναι Ελληνικης κατασκευης απο οσο ξερω.
Κανενας Ελληνας κατασκευαστης λογω μικρης παραγωγης δεν εχει πιστοποιηση γιατι απαιτουνται αρκετα χρηματα.
Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο.
Ομως οπως ειπε κ ο Χρηστος η εγγυηση παιζει μεγαλο ρολο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37858 από fani
Απαντήθηκε από fani στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Γιατι ειναι πιο ακριβοι και γιατι με τη σομπα εξοικονομω κ αλλο θερμοκρασια στον χωρο που θα βγαζει η ιδια! Και μου ειπαν οτι η σομπα εχει πολυ λιγοτερη σπαταλη στο πελλετ!!! Ειναι οικονομικοτερη στο καυσιμο απ τον λεβητα! Αααα επισης μου ειπε γνωστος μου μηχανολογος "μακρυα απο ελληνικο"....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37860 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

fani έγραψε: Γιατι ειναι πιο ακριβοι και γιατι με τη σομπα εξοικονομω κ αλλο θερμοκρασια στον χωρο που θα βγαζει η ιδια! Και μου ειπαν οτι η σομπα εχει πολυ λιγοτερη σπαταλη στο πελλετ!!! Ειναι οικονομικοτερη στο καυσιμο απ τον λεβητα! Αααα επισης μου ειπε γνωστος μου μηχανολογος "μακρυα απο ελληνικο"....


Nα πεις του φιλου σου του μηχανολογου "μακρια απο Ελληνα μηχανολογο"!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37863 από fani
Απαντήθηκε από fani στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
Στεργιοοοοοο χαααααχαχαχαχαχα. :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37868 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
1kw=860kcal οποτε 24kw=20640kcal,θεωριτικα αυτη η ενεργεια φτανει για να ζεστανει τα 114τ.μ.
Παιζει ρολο η τοποθεσια του σπιτιου,το κρυο της περιοχης,η μονωση.
Ο λεβητας σου πιθανον ειναι μεγαλυτερος απο οτι χρειαζοσουν,αν ομως ειναι σωστος τοτε με την σομπα θα κρυωσεις γιατι ειναι κατα 6kw μικροτερης ισχυς.
Η αναγκες σε kwh ειναι ιδιες ειτε καις ρευμα,ειτε πετρελαιο,ειτε πελετ,ειτα ξυλο,δηλαδη αυτο που σου ειπαν αλλο πελλετ και αλλο πετρελαιο ειναι βλακωδες.
Αν το σπιτι σου χρειαζετε 30KW τοτε τοσες πρεπει να βαλεις.
Για να βρεις ποσες kwh χρειαζετε το σπιτι σου πρεπει να γινει μελετη απο μηχανικο,οτιδηποτε αλλο ειναι μπακαλιστικο,και αν το πετυχεις απλα τυχερο.
Αν βαλεις μεγαλυτερο θα ξοδευεις περισοτερα,αν βαλεις μικροτερο καποια στιγμη(στα πολλα κρυα) θα κρυωσεις.
Υπαρχουν πολλοι μπακαλιστικοι τροποι υπολογισμου,εμενα η 30kw για 114τ.μ. μου φαινονται παρα πολλες.
Που μενεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ