Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149979 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

niro11 έγραψε: αν και το ειδα λιγο αργα το θεμα εχω να σου πω ότι κανονικα ο κυκλοφοριτης πρεπει να ανοιγει 35-40 και να κληνει στους ιδιους βαθμούς για τον λογο να μην εχουν πολύ μεγαλη διαφορα τα νερα της επιστροφης με τα νερα της εισαγωγης,μιλαω για λέβητες πετρελαιου αλλα και για την σομπα πελλετ και γενικα σε ολες της εγκαταστασης θερμανσης ,στην δικια μας επηδει μπορεις να ρυθμησεις ακριβος το ποσο να ανοιγει και να κλεινη εγω προσοπικα τον εχω να ανοιγει 40 και να κληνει 45.
και επηδει τωρα διαβασα όλα τα μυνηματα εχω να πω ότι μπορει να εχεις οικονομια στο μποιλερ με το ανοιγει ο κυκλοφοριτης στους 50-60 και με το κλεισημο στους ιδιους βαθμούς αλλα κανεις εδώ μεσα δεν θα ηθελε να τρυπιση η να σπασει ο λέβητας σε 2-3 χρωνια από θερμικο πληγμα.βαζουμε τον κυκλοφοριτη να ανοιγει 35-40 αντε 45 για να μην τρυπιση η σπαση ο λέβητας από μεγαλη διαφορα θερμοκρασίας τον νερον,δηλαδη όταν εσυ τον ανοίγεις (τον κλυφοροριτη) στους 50-60 και τα νερα στα σωματα είναι 30 όταν κανει σχετικα ζεστη,εχεις περιπου 30 βαθμούς διαφορα αλλα όταν εχει κρυο τα νερα στα σωματα μπορει να είναι και 20 η και ποιο χαμηλα εκει εχεις 40+ διαφορα από τα νερα του λεβητα.και για να κανω ακομα ποιο λιανα παρε ένα παγακι και βαλτο σε χλιαρο νερο,θα σπασει αμεσος,κατι παρομιο θα γινει και με τον λεβιτα σε βαθος χρονου.τραβιγμενο παραδιγμα αλλα ετσι είναι.
κανεις δεν περνει λεβητα και τον αλαζει σε 2-3 χρονια.μου εχει τυχει αρκετες φορες να σπασει λέβητας και να ψαχνει ο ιδιοκτητης γιατι εσπασε.ενας βασικος λογος είναι ότι τα νερα του λεβητα ειχαν μεγαλη διαφορα με τα νερα τον σωματον.ευχομαι σε κανεναν να μην συμβει γιατι η σομπες μας δεν κανουν 1000-1200 ευρο κανουν πολύ παραπανω οποτε ας προσεχουμε και παραπανω.



Διαβασε πρωτα τι εγραψα ανθρωπε του Θεου και μετα απαντησε...τοσο δυσκολο ειναι;;;
Τι μας τσαμπουνας για 40 και 30 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας νερων αφου δεν ξερεις...
Αν εχεις αγνοια ρωτησε για να μαθεις δεν ειναι κακο...
Λοιπον ανοιξε τα ματια σου και διαβασε...
Ανοιγμα κυκλοφορητη στους 63 και κλεισιμο στους 59 εγραψα
Αν δεν γνωριζεις αριθμητικη αυτο ειναι 4 βαθμοι διαφορας θερμοκρασιας...
Μολις ο κυκλοφορητης δωσει νερα στο σπιτι 63 βαθμων κρυωνοντας τα νερα του λεβητα 4 βαθμους δηλαδη στους 59 τελος η θερμανση...τελος ο κυκλοφορητης... και τελος το κρυωμα περαιτερω του λεβητα...
Καταλαβες η να στο ξαναπω;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149988 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
εποιδη βλεπω ότι μαλλον επεσα σε ξερολα η παντογνωστη,δεν καταλαβα ακριβος τι σε πηραξε από αυτά που ειπα και μηλας σαν να με ξερεις και από εχτες,ξερεις ανθρωπε μου τι δουλεια κανω και μηλας σαν με ξερεις χρονια,ξερεις γιατι μηλισα ακριβος και λες της παπαρολογιες σου η μηπος εισαι ειδημονας?
εγω ειπα ότι αν ο κυκλοφοριτης ανοιγη στους 50 η 60 αρα τα νερα τον σωματον,προσεξε τι λεω τον σωματον όχι του λεβητα,θα είναι κρυα δηλαδή 25-30 αρα 60-30 μας κανει 30 που είναι η διαφορα θερμοκρασίας σε μια μεση ζεστη ημερα,σε μια ποιο κρυα εχουμε περισοτερους βαθμούς διαφορα.και αυτό αγαπητε ξερολα λεγετε θερμικο πληγμα που πετάχτηκες λες και σου εβρησα την μανα.
και μια χαρα διαβασα τις βλακιες που λες,και μαλλον εσυ δεν ξερεις αφερεση,αν εχει ο λέβητας 60 βαθμούς και ανοιξη ο κυκλοφοριτης στους 60 ποσο θα είναι τα νερα του λεβητα???? 54 δεν θα είναι με τιποτα,θα είναι 25 αντε 30 σε με ζεστη ημερα.και αυτό αν το κανεις συνεχεια μπορει να σπασεις τον λεβητα όταν τα νερα θα είναι ποιο κρυα στα σωματα.μονο ο χαληβδηνος λέβητας αντεχει λιγο περισοτερο σε μεγαλες διαφορες θερμοκρασίας.
και αν δεν σου αρεσουν αυτά που λεω η θεωρεις ότι λεω βλακείες η δεν καταλαβες τι λεω μπορεις ομορφα να μιλησεις και να κανεις μια συζητιση όχι να μηλας λες και μας ξερεις και από χτες,και αν δεν καταλαβα κατι που δεν νομιζω,μπορεις να μου πεις ότι εκανα λαθος.
αα θερμουδραβλικος είμαι,οποτε κατι ξερω και εγω από αυτά.εχω βαλει και λέβητες ξυλου και πετρελαιου και πελλετ,και εχω δει σπασμένους λέβητες από μεγαλες διαφορες θερμοκρασιον,οποτε κατι λιγα ξερω,και όταν δεν ξερω ακουω ροταω και βλεπω.
και δεν χρειαζεται να μου ξαναπεις τιποτα,εγω λεω ότι γνωριζω αν δεν σου αρεσει μην τα διαβαζεις,εγω δεινω τις συμβουλες μου σε οσους τις θελουν,και για μην κλαινε αυριο αν θα σπασουν τον λεβητα και ψαχνουν τι και πως.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by niro11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150001 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στο ερωτημα μου.
θα ηθελα να πω ομως οτι ολα αυτα (τα εκτος θεματος) δε χρειαζονται
πολυ απλα επειδη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κακη μερα ή εχουμε παρεξηγησει το γραπτο λογο του αλλου.
ολοι τραβαμε το ιδιο λουκι και δεν αξιζει καμια διαφωνια ... μονο η υγεια μας παιδες.

εντος θεματος τωρα.
δοκιμασα προς το παρον μονο τη λυση του Χρηστου (63-59) και μπορω να πω οτι ειχα καλυτερα αποτελεσματα
απο οτι ειχα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
βεβαια, η πραγματικη εικονα θα δωθει με χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες, αρα λιγο πιο μετα
οταν ο χειμωνας θυμηθει να μας ερθει.
μεχρι τοτε, τα νερα επιστροφης παραμενουν αρκετα ψηλα (ο σωληνας επιστροφης ζεματαει),
πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα δεν υπαρχουν ακομη οι προϋποθεσεις εκεινες που κανουν τα νερα να παγωνουν και φυσικα, μιλαμε παντα με δεδομενο οτι τροφοδοτω τα 10 σωματα μου + το μποϊλερ
τοσο καλα που αποδιδουν πολυ καλη θερμανση στο χωρο.

να πω την αληθεια, δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου, το γιατι επιλεγουμε τη μια τιμη και οχι την αλλη
στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι αν κρατας τα νερα ζεστα μεσα στο λεβητα
και δεν τα κυκλοφορεις απο πολυ νωρις, τοτε εχεις πιο αμμεση αποδοση, οταν τα ελευθερωσεις
και δεν τους αφηνεις περιθωριο να επιστρεψουν πολυ κρυα, επειδη ακριβως τα ξεκινας απο ψηλα ηδη.

ε δεν ειμαι και ειδικος, ουτε ειχα ποτε σχεση με το αντικειμενο, αλλα ετσι μου φαινεται
σωστο - λαθος ... θα δειξει ;)
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150003 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στο ερωτημα μου.
θα ηθελα να πω ομως οτι ολα αυτα (τα εκτος θεματος) δε χρειαζονται
πολυ απλα επειδη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κακη μερα ή εχουμε παρεξηγησει το γραπτο λογο του αλλου.
ολοι τραβαμε το ιδιο λουκι και δεν αξιζει καμια διαφωνια ... μονο η υγεια μας παιδες.

εντος θεματος τωρα.
δοκιμασα προς το παρον μονο τη λυση του Χρηστου (63-59) και μπορω να πω οτι ειχα καλυτερα αποτελεσματα
απο οτι ειχα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
βεβαια, η πραγματικη εικονα θα δωθει με χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες, αρα λιγο πιο μετα
οταν ο χειμωνας θυμηθει να μας ερθει.
μεχρι τοτε, τα νερα επιστροφης παραμενουν αρκετα ψηλα (ο σωληνας επιστροφης ζεματαει),
πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα δεν υπαρχουν ακομη οι προϋποθεσεις εκεινες που κανουν τα νερα να παγωνουν και φυσικα, μιλαμε παντα με δεδομενο οτι τροφοδοτω τα 10 σωματα μου + το μποϊλερ
τοσο καλα που αποδιδουν πολυ καλη θερμανση στο χωρο.

να πω την αληθεια, δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου, το γιατι επιλεγουμε τη μια τιμη και οχι την αλλη
στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι αν κρατας τα νερα ζεστα μεσα στο λεβητα
και δεν τα κυκλοφορεις απο πολυ νωρις, τοτε εχεις πιο αμμεση αποδοση, οταν τα ελευθερωσεις
και δεν τους αφηνεις περιθωριο να επιστρεψουν πολυ κρυα, επειδη ακριβως τα ξεκινας απο ψηλα ηδη.

ε δεν ειμαι και ειδικος, ουτε ειχα ποτε σχεση με το αντικειμενο, αλλα ετσι μου φαινεται
σωστο - λαθος ... θα δειξει ;)

Εισαι λαθος.
Τα νερα επιστρεφουν ζεστα,ωραια,πιασε τα σωματα χαμηλα και δες αν ειναι ζεστα.
Τα νερα μπορει να επιστρεφουν ζεστα γιατι μπορει σε δυσωληνιο συστημα καλοριφερ να εχουν βαλει διακοπτες για μονοσωληνιο (για ομορφια,ειμαι παθων).Εκτος αν τα σωματα ειναι μικρα,σπανιο πραγμα στην Ελλαδα.Εγω εχω σωματα 25kW και το σπιτι θελει 8Kw,τωρα τα αλλαζω για να ανεβασω την θερμοκρασια επιστροφης των νερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150005 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''
α τωρα σωθηκες... το συστημα μου εινα δισωληνιο και θερμοστατικες ή κατι αναλογο δεν εχω.
εχω αυτους τους διακοπτες (φωτο) και το συστημα μου δουλευε χρονια αψογα με το πετρελαιο.
παρακατω δεν ξερω να σου πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150006 από niro11
Απαντήθηκε από niro11 στο θέμα Υδραυλική σόμπα pellet ''ΙΟΛΗ''

Still έγραψε: καταρχην να ευχαριστησω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στο ερωτημα μου.
θα ηθελα να πω ομως οτι ολα αυτα (τα εκτος θεματος) δε χρειαζονται
πολυ απλα επειδη ολοι μας εχουμε βρεθει σε κακη μερα ή εχουμε παρεξηγησει το γραπτο λογο του αλλου.
ολοι τραβαμε το ιδιο λουκι και δεν αξιζει καμια διαφωνια ... μονο η υγεια μας παιδες.

εντος θεματος τωρα.
δοκιμασα προς το παρον μονο τη λυση του Χρηστου (63-59) και μπορω να πω οτι ειχα καλυτερα αποτελεσματα
απο οτι ειχα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
βεβαια, η πραγματικη εικονα θα δωθει με χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες, αρα λιγο πιο μετα
οταν ο χειμωνας θυμηθει να μας ερθει.
μεχρι τοτε, τα νερα επιστροφης παραμενουν αρκετα ψηλα (ο σωληνας επιστροφης ζεματαει),
πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα δεν υπαρχουν ακομη οι προϋποθεσεις εκεινες που κανουν τα νερα να παγωνουν και φυσικα, μιλαμε παντα με δεδομενο οτι τροφοδοτω τα 10 σωματα μου + το μποϊλερ
τοσο καλα που αποδιδουν πολυ καλη θερμανση στο χωρο.

να πω την αληθεια, δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου, το γιατι επιλεγουμε τη μια τιμη και οχι την αλλη
στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι αν κρατας τα νερα ζεστα μεσα στο λεβητα
και δεν τα κυκλοφορεις απο πολυ νωρις, τοτε εχεις πιο αμμεση αποδοση, οταν τα ελευθερωσεις
και δεν τους αφηνεις περιθωριο να επιστρεψουν πολυ κρυα, επειδη ακριβως τα ξεκινας απο ψηλα ηδη.

ε δεν ειμαι και ειδικος, ουτε ειχα ποτε σχεση με το αντικειμενο, αλλα ετσι μου φαινεται
σωστο - λαθος ... θα δειξει ;)


εκτος θεματος,δεν ανεχομαι να μου μηλανε υποτιμητικα και με το στιλακη του ξερολα σαν να με γνωριζουν χρονια,και ποσο μαλλον όταν γνωριζω και δινω συμβουλες πανω σε συγκεκριμενα ζητιματα.
ναι δεν μου ζητισε κανεις την συμβουλη μου αλλα εγω θεωρισα να πω τι γνωμη μου και να πω αυτό που ξερω,
δεν πιεσα κανεναν να κανει αυτά που ειπα,οποτε τελος με αυτό.
εντος θεματος αγαπητε φιλε,σηγουρα όπως ειπα μπορεις να εχεις καποια σχετικη οικονομια στο μποιλερ και μονο αν τα νερα σου κλεινουν πανω από τους 50 αλλα μονο στο μποιλερ γιατι δεν αφηνει να ''κρυοσουν'' τα νερα.αλλα αυτό εχει σχεση με το κλησιμο του κυκλοφοριτη και όχι στο ανοιγμα.
δηλαδή αν ανοιγη στους 40-45 και κλεινη στους 50-60 ναι θα εχεις περισοτερο ζεστο στο μποιλερ αλλα χανεις θερμοκρασια στα σωματα γιατι κρατας 50+ νερο στον λεβητα.οποτε κερδίζεις στο μποιλερ και χανεις στο νερο τον σωματον.δεν κερδίζεις πουθενα αλλου.
τελος αυτό το θεμα.
όπως ειπα και ποιο πανω,το να κλεινεις τα νερα του λεβητα σε υψηλες θερμοκρασίες εχει 1-2 καλα αλλα εχει και τα κακα του,
τα ειπα ποιο πανω δεν υπαρχει λογος να τα ξαναγραψω,αν εχεις κατι να ρωρησεις ευχάριστος να σου απαντισω.εδω μεσα αρκετα παιδια με βοιθεισαν με την σομπα μου δηνοντας μου ιδεες ευχάριστος να βοιθεισω και εγω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ