Κεντρική Μακεδονία και ξυλόσομπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38311 από MZach
Eπειδή προβληματίστηκα σαν εσένα για σόμπα γύρω στο χιλιάρικο, ιταλικές, κλπ, κατέληξα ότι στην Ελλάδα οι σόμπες του χιλιάρικου είναι απλώς υπερτιμημένες. Δηλ. αλλού έχουν 500-700 ευρώ και εδώ μας τις πουλάν 1.000 και βγάζουν πιο πολύ κέρδος οι έλληνες έμποροι. Συνόψισα εδώ την πρότασή μου www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=15&Itemid=53

Πήρα τελικά μία 6 KW oνομαστική, που φτάνει μέχρι 9 KW αν και θα προτιμούσα μία μεγαλύτερη για τους ίδιους λόγους. Τα χρήματα όμως για μεγαλύτερη ξεφεύγαν τα 1.000 ευρώ και δεν εμπιστεύομαι τις βουλγάρικες πιστοποιήσεις. Έπρεπε να πάω σε Invicta, Supra και δεν ήθελα να διαθέσω τόσα για μία σόμπα. Τώρα με 6 KW έχω 22C στο σαλόνι και 18 στα υπνοδωμάτια με 1,5-2 κιλά ανά ώρα σε 110τ.μ. και άβολο σχήμα σπιτιού σε Γ όπου η σόμπα είναι κοντά στη γωνία. Μόνο κουζίνα δεν ζεσταίνω που είναι επιπλέον άλλα 12 τμ και απομονώνει με πόρτα. Στα κρύα θα κάψουμε λίγο ξύλο παραπάνω.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": laantonios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38320 από laantonios
χτες βρήκα σε τοπικό κατάστημα πάλι ελληνική και ο πωλητης μου έλυσε κάποιες απορίες όπως πχ οι βουλγάρικες στον φούρνο έχουν βαμμένο ατσάλι ενώ οι ελληνικές είναι εμαγιέ.

αύριο θα πάω και σε έναν τέταρτο.

2 μέρες δοκίμασα και το τζάκι. Ανεβασε λιγο τη θερμοκρασια αλλά εξω είχε 15-16 βαθμους οπότε δεν βοηθά πολύ.

Στην φωτό δείχνω πως είναι το τζάκι. Πάνω στην καμινάδα θα κάνω τη τρύπα για το μπουρι και δεξιά του θα βάλω τη σομπα. Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38477 από MZach

laantonios έγραψε: Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Kαι το σκέφτεσαι? Τα ξύλα μου στο τζάκι δεν θα καίγονταν με τίποτα, μόνο θα κάπνιζαν. Τώρα όταν ανοίγω τον αέρα στη σόμπα είναι σαν να καίει φυσικό αέριο. Κατευθείαν αρπάζουν παρόλο που από υγρασία μάλλον χωλαίνουν.

Μόνο με προβληματίζει να έπαιρνα μεγαλύτερη σόμπα σε KW και ότι όποιος πήρε βουλγάρικη είναι πολύ ευχαριστημένος :unsure: . Δεν λένε όμως πόσα ξύλα καίνε. ΤΕΣΠΑ από 3 τόνους πετρέλαιο πέρισυ στοχεύουμε σε 1 τόνο φέτος + 3 τόνους πουρνάρι στη σόμπα. Προς στιγμήν η κεντρική θέρμανση δεν καίει και μιλάμε για υψόμετρο όχι αστεία.

ΥΓ. Μη τη βάλεις πολύ κολλητά στον τοίχο. Εμείς τη βάλαμε 10 εκ απόσταση και όταν τη μπουμπουνίσαμε μύρισε το πλαστικό η μπογιά στον τοίχο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38480 από laantonios

MZach έγραψε:

laantonios έγραψε: Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Kαι το σκέφτεσαι? Τα ξύλα μου στο τζάκι δεν θα καίγονταν με τίποτα, μόνο θα κάπνιζαν. Τώρα όταν ανοίγω τον αέρα στη σόμπα είναι σαν να καίει φυσικό αέριο. Κατευθείαν αρπάζουν παρόλο που από υγρασία μάλλον χωλαίνουν.

Μόνο με προβληματίζει να έπαιρνα μεγαλύτερη σόμπα σε KW και ότι όποιος πήρε βουλγάρικη είναι πολύ ευχαριστημένος :unsure: . Δεν λένε όμως πόσα ξύλα καίνε. ΤΕΣΠΑ από 3 τόνους πετρέλαιο πέρισυ στοχεύουμε σε 1 τόνο φέτος + 3 τόνους πουρνάρι στη σόμπα. Προς στιγμήν η κεντρική θέρμανση δεν καίει και μιλάμε για υψόμετρο όχι αστεία.

ΥΓ. Μη τη βάλεις πολύ κολλητά στον τοίχο. Εμείς τη βάλαμε 10 εκ απόσταση και όταν τη μπουμπουνίσαμε μύρισε το πλαστικό η μπογιά στον τοίχο.


ευχαριστώ φίλε. Και ένας που απάντησε και ήταν εντός θέματος!!
έμαθα όμως οτι ο φούρνος στις βουλγάρικες δεν είναι εμαγιε και τις απόρριψα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38502 από GeoTa
Βγαίνω λίγο οφ τοπικ ας με συγχωρεσει ο laantonios

MZach έγραψε:

laantonios έγραψε: Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Kαι το σκέφτεσαι? Τα ξύλα μου στο τζάκι δεν θα καίγονταν με τίποτα, μόνο θα κάπνιζαν. Τώρα όταν ανοίγω τον αέρα στη σόμπα είναι σαν να καίει φυσικό αέριο. Κατευθείαν αρπάζουν παρόλο που από υγρασία μάλλον χωλαίνουν.

Μόνο με προβληματίζει να έπαιρνα μεγαλύτερη σόμπα σε KW και ότι όποιος πήρε βουλγάρικη είναι πολύ ευχαριστημένος :unsure: . Δεν λένε όμως πόσα ξύλα καίνε. ΤΕΣΠΑ από 3 τόνους πετρέλαιο πέρισυ στοχεύουμε σε 1 τόνο φέτος + 3 τόνους πουρνάρι στη σόμπα. Προς στιγμήν η κεντρική θέρμανση δεν καίει και μιλάμε για υψόμετρο όχι αστεία.

ΥΓ. Μη τη βάλεις πολύ κολλητά στον τοίχο. Εμείς τη βάλαμε 10 εκ απόσταση και όταν τη μπουμπουνίσαμε μύρισε το πλαστικό η μπογιά στον τοίχο.


Πριν 9 μηνες έγραψα:

GeoTa έγραψε: Προς ενημέρωση για οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο για τη συγκεκριμένη σομπα:

Είναι της βουλγάρικης SKLADOVA TEHNIKA που κατασκευάζει εκτός των άλλων και σόμπες. Η σόμπα είναι ισχύος 10KW με μέγιστο 15KW ενώ σύμφωνα με τον κατασκευαστή έχει απόδοση 73%.
Στην πράξη τώρα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή και πολύ στιβαρή σαν κατασκευή. Είναι λίγο ογκώδης και βαριά. Την έχω στη σοφίτα μου (70τμ) με μέτρια μόνωση. Ο χώρος ζεσταίνεται άνετα και έχω 22-23 βαθμούς σταθερά σε όλα τα δωμάτια. Αν την γκαζώσω φθάνει και 26-27 βαθμούς.. Κατανάλωση κάνω 30-35 κιλά ξύλο για 10-12 ώρες λειτουργίας. Το φούρνο δυστυχώς δεν το δοκιμάσαμε ακόμα. :P


Επ'ευκαιρία εξήγησέ μου γιατι σε προβληματίζει που κάποιοι ειμαστε ευχαριστημένοι με τη βουλγάρικη σόμπα μας...

Καπου αλλού εγραψες

MZach έγραψε: Θα πρότεινα τις σλοβάκικες thorma (AS) www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop.browse&category_id=60 για καλύτερο έλεγχο του αέρα. Ο θάλαμος καύσης είναι απομονωμένος όταν κλείνει η πόρτα και δεν τραβάει αέρα από το δοχείο στάχτης όπως γίνεται στις βουλγάρικες. Ο δίσκος για τη στάχτη έχει πρόσβαση μόνο αν ανοίξεις την πόρτα του θαλάμου καύσης, οπότε ρυθμίζεις εσύ τον αέρα από τα ανοίγματα στην πόρτα και δεν τραβάει αέρα ανεξέλεγκτα από το συρτάτι στάχτης. Tις thorma τις παίρνουν οι Δανοί και τις πουλάνε για δανικές σε διπλάσια τιμή και με δανέζικη πιστοποίηση. Συγκρίνετε τα μοντέλα Thorma Horby, Ulsborg με τα δανέζικα ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...%CE%B5%CF%82-asqaard Asgaard 7 και Asgaard 3. Είναι ολόιδια και έχουν διπλάσια τιμή. Ακόμα και τα πιο "προχωρημένα" μοντέλα Aduro της ίδιας εταιρείας ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...80%CE%B5%CF%82-aduro είναι πολύ παρόμοια με τα πιο ακριβά της Thorma με πολύ λίγο διαφορετικό περίβλημα. Oπότε η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος αλλά μερικές φτηνές σόμπες είναι πιο καλές από μερικές άλλες. Αυτά από κάποιον που την πάτησε ελαφρώς.


Ποιος σου είπε πως η σόμπα τραβά αέρα ανεξέλεγκτα απο το συρταράκι της στάχτης; Το είδες live σε κάποια σόμπα;

Συμφωνώ απόλυτα "η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38504 από MZach

laantonios έγραψε: ευχαριστώ φίλε. Και ένας που απάντησε και ήταν εντός θέματος!!
έμαθα όμως οτι ο φούρνος στις βουλγάρικες δεν είναι εμαγιε και τις απόρριψα


I am a girl :side:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ