Κεντρική Μακεδονία και ξυλόσομπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38480 από laantonios

MZach έγραψε:

laantonios έγραψε: Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Kαι το σκέφτεσαι? Τα ξύλα μου στο τζάκι δεν θα καίγονταν με τίποτα, μόνο θα κάπνιζαν. Τώρα όταν ανοίγω τον αέρα στη σόμπα είναι σαν να καίει φυσικό αέριο. Κατευθείαν αρπάζουν παρόλο που από υγρασία μάλλον χωλαίνουν.

Μόνο με προβληματίζει να έπαιρνα μεγαλύτερη σόμπα σε KW και ότι όποιος πήρε βουλγάρικη είναι πολύ ευχαριστημένος :unsure: . Δεν λένε όμως πόσα ξύλα καίνε. ΤΕΣΠΑ από 3 τόνους πετρέλαιο πέρισυ στοχεύουμε σε 1 τόνο φέτος + 3 τόνους πουρνάρι στη σόμπα. Προς στιγμήν η κεντρική θέρμανση δεν καίει και μιλάμε για υψόμετρο όχι αστεία.

ΥΓ. Μη τη βάλεις πολύ κολλητά στον τοίχο. Εμείς τη βάλαμε 10 εκ απόσταση και όταν τη μπουμπουνίσαμε μύρισε το πλαστικό η μπογιά στον τοίχο.


ευχαριστώ φίλε. Και ένας που απάντησε και ήταν εντός θέματος!!
έμαθα όμως οτι ο φούρνος στις βουλγάρικες δεν είναι εμαγιε και τις απόρριψα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38502 από GeoTa
Βγαίνω λίγο οφ τοπικ ας με συγχωρεσει ο laantonios

MZach έγραψε:

laantonios έγραψε: Θα κερδίσω με μια ξυλόσομπα έτσι δεν είναι;


Kαι το σκέφτεσαι? Τα ξύλα μου στο τζάκι δεν θα καίγονταν με τίποτα, μόνο θα κάπνιζαν. Τώρα όταν ανοίγω τον αέρα στη σόμπα είναι σαν να καίει φυσικό αέριο. Κατευθείαν αρπάζουν παρόλο που από υγρασία μάλλον χωλαίνουν.

Μόνο με προβληματίζει να έπαιρνα μεγαλύτερη σόμπα σε KW και ότι όποιος πήρε βουλγάρικη είναι πολύ ευχαριστημένος :unsure: . Δεν λένε όμως πόσα ξύλα καίνε. ΤΕΣΠΑ από 3 τόνους πετρέλαιο πέρισυ στοχεύουμε σε 1 τόνο φέτος + 3 τόνους πουρνάρι στη σόμπα. Προς στιγμήν η κεντρική θέρμανση δεν καίει και μιλάμε για υψόμετρο όχι αστεία.

ΥΓ. Μη τη βάλεις πολύ κολλητά στον τοίχο. Εμείς τη βάλαμε 10 εκ απόσταση και όταν τη μπουμπουνίσαμε μύρισε το πλαστικό η μπογιά στον τοίχο.


Πριν 9 μηνες έγραψα:

GeoTa έγραψε: Προς ενημέρωση για οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο για τη συγκεκριμένη σομπα:

Είναι της βουλγάρικης SKLADOVA TEHNIKA που κατασκευάζει εκτός των άλλων και σόμπες. Η σόμπα είναι ισχύος 10KW με μέγιστο 15KW ενώ σύμφωνα με τον κατασκευαστή έχει απόδοση 73%.
Στην πράξη τώρα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή και πολύ στιβαρή σαν κατασκευή. Είναι λίγο ογκώδης και βαριά. Την έχω στη σοφίτα μου (70τμ) με μέτρια μόνωση. Ο χώρος ζεσταίνεται άνετα και έχω 22-23 βαθμούς σταθερά σε όλα τα δωμάτια. Αν την γκαζώσω φθάνει και 26-27 βαθμούς.. Κατανάλωση κάνω 30-35 κιλά ξύλο για 10-12 ώρες λειτουργίας. Το φούρνο δυστυχώς δεν το δοκιμάσαμε ακόμα. :P


Επ'ευκαιρία εξήγησέ μου γιατι σε προβληματίζει που κάποιοι ειμαστε ευχαριστημένοι με τη βουλγάρικη σόμπα μας...

Καπου αλλού εγραψες

MZach έγραψε: Θα πρότεινα τις σλοβάκικες thorma (AS) www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop.browse&category_id=60 για καλύτερο έλεγχο του αέρα. Ο θάλαμος καύσης είναι απομονωμένος όταν κλείνει η πόρτα και δεν τραβάει αέρα από το δοχείο στάχτης όπως γίνεται στις βουλγάρικες. Ο δίσκος για τη στάχτη έχει πρόσβαση μόνο αν ανοίξεις την πόρτα του θαλάμου καύσης, οπότε ρυθμίζεις εσύ τον αέρα από τα ανοίγματα στην πόρτα και δεν τραβάει αέρα ανεξέλεγκτα από το συρτάτι στάχτης. Tις thorma τις παίρνουν οι Δανοί και τις πουλάνε για δανικές σε διπλάσια τιμή και με δανέζικη πιστοποίηση. Συγκρίνετε τα μοντέλα Thorma Horby, Ulsborg με τα δανέζικα ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...%CE%B5%CF%82-asqaard Asgaard 7 και Asgaard 3. Είναι ολόιδια και έχουν διπλάσια τιμή. Ακόμα και τα πιο "προχωρημένα" μοντέλα Aduro της ίδιας εταιρείας ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...80%CE%B5%CF%82-aduro είναι πολύ παρόμοια με τα πιο ακριβά της Thorma με πολύ λίγο διαφορετικό περίβλημα. Oπότε η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος αλλά μερικές φτηνές σόμπες είναι πιο καλές από μερικές άλλες. Αυτά από κάποιον που την πάτησε ελαφρώς.


Ποιος σου είπε πως η σόμπα τραβά αέρα ανεξέλεγκτα απο το συρταράκι της στάχτης; Το είδες live σε κάποια σόμπα;

Συμφωνώ απόλυτα "η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38504 από MZach

laantonios έγραψε: ευχαριστώ φίλε. Και ένας που απάντησε και ήταν εντός θέματος!!
έμαθα όμως οτι ο φούρνος στις βουλγάρικες δεν είναι εμαγιε και τις απόρριψα


I am a girl :side:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38512 από MZach

GeoTa έγραψε: Επ'ευκαιρία εξήγησέ μου γιατι σε προβληματίζει που κάποιοι ειμαστε ευχαριστημένοι με τη βουλγάρικη σόμπα μας...

Μήπως να έπαιρνα και εγώ :lol: Τα έχω διαβάσει αυτά τα μηνύματά σου απλώς δεν θυμόμουνα ακριβώς ότι είχες γράψει 3 κιλά/ώρα που μου φαίνεται λογική κατανάλωση για τα παραπάνω KW. Απλώς μερικές σόμπες διαφημίζονται 13KW και γράφουν ότι καίνε 2,2 κιλά/ώρα που δεν βγαίνουν οι υπολογισμοί όταν όλες έχουν περίπου αποδόσεις 75-80%. Και καταλήγουμε ότι αν θες διπλάσια KW πρέπει να κάψεις διπλάσιο ξύλο. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν.


Ποιος σου είπε πως η σόμπα τραβά αέρα ανεξέλεγκτα απο το συρταράκι της στάχτης; Το είδες live σε κάποια σόμπα;

Όχι δεν το έχω δει live. Kάπου το διάβασα όλο αυτό τον καιρό που έψαχνα γιατί εγώ δεν θα το παρατηρούσα αυτό ποτέ και μετά το διαπίστωσα σε φωτο ότι σε μερικές σόμπες δεν ασφαλίζει το συρτάρι στάχτης με χερούλι όπως ασφαλίζει η πόρτα του θαλάμου καύσης. Εξού και αυτές οι σόμπες έχουν κλαπέτο στο μπουρί για ρύθμιση του αέρα στην έξοδό του.

Συμφωνώ απόλυτα "η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος" Να και κάτι που συμφωνούμε. Και ευτυχώς δεν κλαίω το χιλιάρικο τουλάχιστον γιατί μιλάμε για πολύ απατέωνες εμπόρους

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38598 από laantonios
είμαι γραμμένος σε πάνω απο 250 ελληνικά fora

www.google.gr/search?q=laantonios&ie=utf...ial&client=firefox-a

τέτοια αστοχία σε topic σπάνια βλέπω. Παρακαλώ κάποιον admin / mod να διαγράψει όλα τα άσχετα και να κρατήσει τις σωστές απαντήσεις.

Καίγομαι να πάρω μια ξυλόσομπα. Ελληνική , βουλγάρικη ή τσέχικη;

έως 1000 ευρώ για 120+ m2 και με φούρνο.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38619 από jnet

laantonios έγραψε: . Παρακαλώ κάποιον admin / mod να διαγράψει όλα τα άσχετα και να κρατήσει τις σωστές απαντήσεις.


Είστε έτοιμος. Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σας.

Οι υπόλοιπες απαντήσεις που ήταν εκτός θέματος μεταφέρθηκαν στο παρακάτω θέμα
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...7226&Itemid=53#37226

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": laantonios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ