Σόμπες Edilkamin

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6042 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Σόμπες Edilkamin
ειναι 11,3 και δεν ξερω αν θα μου κανει τη δουλειά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6046 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Σόμπες Edilkamin

ntavelis έγραψε: ΚΑΛΗ, ΖΕΣΤΗ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ

Επειδή πρόκειται να αγοράσω σόμπα Edilkamin και μάλλον το μοντέλλο SPACE, θα ήθελα να ανοίξουμε ένα μίτο εδώ, ανταλλαγής εμπειριών γύρω από το συγκεκριμένο μοντέλλο. Παρόμοια απ' ότι είδα είναι τα FUNNY. Πρόκειται να τη τοποθετήσω στο σπίτι των ηλικιωμένων γονιών μου. Είναι σε περιοχή με πάγους το πρωΐ και γενικά χαμηλές θερμοκρασίες, κοντά στο Αρτεμίσιο στην Αρκαδία. Το σπίτι είναι 100 τμ, παλαιάς μονώσεως και μάλλον το καλοκαίρι θα αλλάξω και κουφώματα. Η κατανάλωση αυτή τη στιγμή με τον πάνω όροφο να έχει ενδοδαπέδια και να πηγαίνω εκεί κάθε Σαβκο, είναι ..650 λίτρα πετρελαίου/μήνα και όπως καταλαβαίνετε, μας έχει ..αφανίσει. Μετά τα φώτα θα βάλω τη σόμπα, η οποία κοστίζει ακριβά.
Θα με καλύπτει; πόσο θα καίει; Εχει κανείς την ίδια σόμπα να μας πεί τις εμπειρίες του; :unsure:






Εγω στη θεση σου θα εβαζα τον EDILKAMIN OTTAVA λεβητα που τον προτεινει η εταιρια για μεχρι 160μ αλλα ο αντιπροσωπος της περιοχης μου δεν τον συστηνει πανω απο 140μ.
Με καταναλωση ΜΙΝ 2,8 MAX 5,2 κιλα την ωρα και συστημα LEONARDO το οποιο επιτηρει και προσαρμοζει την καυση με βαση την ποιοτητα του πελλετ ειναι πολυ καλη επιλογη. Αν δεν κανω λαθος εχει γυρω στα 4200.
Συμβουλη:Η EDILKAMIN τα μηχανηματα της τα κατασκευαζει με πολλους αυτοματισμους οι οποιοι χρειαζονται καποτε και αναλωσιμα.
Φροντισε αυτος που θα σου τον πουλησει να μπορει να το υποστηριξει το μηχανημα (σομπα η λεβητας) και σε τεχνογνωσια στις ρυθμισεις αλλα και στα αναλωσιμα. Σου το επισημανε και ο Νασικας.
Στον λεβητα ΑΤΛΑΝΤΑ περιμενε πελατης πλακετα πανω απο 20 μερες γιατι η επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα δεν ειχε και ηρθε απο Ιταλια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos_crete

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6061 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Σόμπες Edilkamin

ntavelis έγραψε: ειναι 11,3 και δεν ξερω αν θα μου κανει τη δουλειά...


Eιναι μικρη και φοβαμαι θα εχεις χλιαρα νερα εμενα μου προτεινανε για τα τετραγωνικα μου τουλαχιστον 18αρα.η οποια ομως εχει σχεδον 4200 euro...οσο ο καυστηρας δηλαδη.
το νερο εχει απωλειες οπως και να το κανουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6076 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Σόμπες Edilkamin
Δεν ξέρω :( ...
Ο κατασκευαστής δίνει ότι αρκεί για χώρο 295κυβικά μέτρα... Αρα με ύψος 3 μετρα, αρκεί για 100 τετραγωνικά.. Υποτίθεται... Ο αντιπρόσωπος εδω λέει ότι πάντα ότι λέει η εταιρεία, ισχύει και στην πράξη παραπάνω, οτι δηλ. τα 100 τμ ανετα γινονται 110...
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ntavelis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6130 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Σόμπες Edilkamin
Εξαρτάται από πολλά πράγματα , όπως η μόνωση ... Μόνο η επιστημονική ανάλυση ενός μηχανικού , μπορεί να σε δώσει τι ακριβώς χρειάζεσαι από θερμίδες προκειμένου να ζεσταθείς ... Ενας καλός τρόπος για να είσαι σίγουρος , είναι οι θερμίδες από τον ήδη υπάρχοντα καυστήρα

Ενα λάθος που βλέπω συνέχεια να γίνεται είναι πρώτα βάζουν αλλάζουν τον καυστήρα και μετά αλλάζουν μονώσεις , κουφώματα κλπ κλπ κλπ
Γιατί είναι λάθος ; διότι όταν βελτιώνεις τα χαρακτηριστικά του σπιτιού , τόσο κατεβάζεις τις ανάγκες του σε θερμίδες ... όταν σε ένα σπίτι μειώσεις τις ανάγκες του σε θερμίδες πχ 30.000 θερμίδες στις 10.000 θερμίδες , τότε ο 30.000 θερμίδων καυστήρας θα πρέπει να αλλάξει σε 10.000 θερμίδων καυστήρα , προκειμένου να έχεις την οικονομία που θες , και ναι δεν έχει σχέση με το καύσιμο ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6196 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Σόμπες Edilkamin
καταναλωση απο 30/11/2011 εως και 31/1/2012
33 μερες 720 κιλα.
την ημερα 21,8 κιλα
με τιμη 270 ο τονος αποτελεσμα 195euro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ