Σόμπες Edilkamin

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10332 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Σόμπες Edilkamin

oddios έγραψε: Καλησπέρα, νέος και τρομακρατημένος κάτοχος της funny, μόλις την άναψα, άρχισε να μυριζει μια μυρωδιά σα μέταλλο και να βγάζει ελαφρύ καπνό από τους αεραγωγούς. Μου ειπαν πως είναι το μαντέμι (επειδἠ είναι κανούρια πρέπει να κάψει για να φύγει), αλλά τόσο έντονη μυρωδιά και κάπνα? Σίγουρα δε μυρίζει ξύλο. Την έσβησα γιατί δεν άντεξα τη κάπνα.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς χρήστης αυτό? Θα πάρω ούτως ή άλλως την αντιπροσωπεία αλλά θα ήθελα να μάθω αν είναι κάτι συνηθισμένο ή είναι όντως πρόβλημα.





Η μυρωδια των μεταλλων ειναι φυσιολογικη σε καθε συσκευη θερμανσης που αναβει πρωτη φορα.
Στο πρωτο αναμμα ειτε ειναι σομπα νερου ειτε ξυλολεβητας ειτε πελλετολεβητας αναμενομενα ειναι αυτα τα συμπτωματα.
Στις περιπτωσεις που εχουμε τις συσκευες στον χωρο του λεβητοστασιου δεν το καταλαβαινουμε ιδιαιτερα επειδη ειναι εκτος του εσωτερικου του σπιτιου...στην σομπα ομως.
Ο εμπορος που σου την πουλησε δεν σου εξηγησε τιποτα;
Εγω το τζακι μου οταν το εβαλα σε λειτουργια τις 2 πρωτες μερες ειχα ανακλιση 2 παραθυρα για να ξεμυρισει το μαντεμι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10334 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες Edilkamin

χρηστος8 έγραψε:

oddios έγραψε: Καλησπέρα, νέος και τρομακρατημένος κάτοχος της funny, μόλις την άναψα, άρχισε να μυριζει μια μυρωδιά σα μέταλλο και να βγάζει ελαφρύ καπνό από τους αεραγωγούς. Μου ειπαν πως είναι το μαντέμι (επειδἠ είναι κανούρια πρέπει να κάψει για να φύγει), αλλά τόσο έντονη μυρωδιά και κάπνα? Σίγουρα δε μυρίζει ξύλο. Την έσβησα γιατί δεν άντεξα τη κάπνα.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς χρήστης αυτό? Θα πάρω ούτως ή άλλως την αντιπροσωπεία αλλά θα ήθελα να μάθω αν είναι κάτι συνηθισμένο ή είναι όντως πρόβλημα.





Η μυρωδια των μεταλλων ειναι φυσιολογικη σε καθε συσκευη θερμανσης που αναβει πρωτη φορα.
Στο πρωτο αναμμα ειτε ειναι σομπα νερου ειτε ξυλολεβητας ειτε πελλετολεβητας αναμενομενα ειναι αυτα τα συμπτωματα.
Στις περιπτωσεις που εχουμε τις συσκευες στον χωρο του λεβητοστασιου δεν το καταλαβαινουμε ιδιαιτερα επειδη ειναι εκτος του εσωτερικου του σπιτιου...στην σομπα ομως.
Ο εμπορος που σου την πουλησε δεν σου εξηγησε τιποτα;
Εγω το τζακι μου οταν το εβαλα σε λειτουργια τις 2 πρωτες μερες ειχα ανακλιση 2 παραθυρα για να ξεμυρισει το μαντεμι.


Για δες πόσο τυχερός ήμουνα... τη πήρα μεταχειρισμένη!!!! :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10336 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Σόμπες Edilkamin
ο έμπορος δυστυχὠς αποδειχτηκε για τα μπάζα, απλώς την έφερε στο σπίτι, χωρίς καν βοηθούς να τη ξεφορτώσει!! και ευτυχώς που ειχα προνοήσει για γερανό και μαστόρους και βοήθησαν να την ανεβάσουν. Οταν του είπα αν θα τη ρυθμίσει να μου δeιξει, κτλ, απλά ειπε πως δε χρειάζεται, ενώ στο manual αναφέρει πως πρέπει εξειδικευμενος να κάνει τις πρώτες ρυθμίσεις. και με τα ιταλικά στο μενού ίσχυσε η μέθοδος της δοκιμής και της πλάνης!

Τουλάχιστον μαθαίνω πως η μυρωδιά ειναι νορμάλ.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10337 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες Edilkamin

oddios έγραψε: ο έμπορος δυστυχὠς αποδειχτηκε για τα μπάζα, απλώς την έφερε στο σπίτι, χωρίς καν βοηθούς να τη ξεφορτώσει!! και ευτυχώς που ειχα προνοήσει για γερανό και μαστόρους και βοήθησαν να την ανεβάσουν. Οταν του είπα αν θα τη ρυθμίσει να μου δeιξει, κτλ, απλά ειπε πως δε χρειάζεται, ενώ στο manual αναφέρει πως πρέπει εξειδικευμενος να κάνει τις πρώτες ρυθμίσεις. και με τα ιταλικά στο μενού ίσχυσε η μέθοδος της δοκιμής και της πλάνης!

Τουλάχιστον μαθαίνω πως η μυρωδιά ειναι νορμάλ.

Ευχαριστώ!


Συνήθως βάζουν και καμινάδα!!!!.. συνήθως.... αυτή ποιός υποτίθεται θα την έβαζε??? :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10338 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Σόμπες Edilkamin
τη καμινάδα την έβαλαν τα μαστόρια που έφερα γιατί ο έμπορος ζητούσε το 1/6 της σόμπας για να τη βάλει....
αλλά την απάντηση (δε θέλει κάτι, απλά την ανάβεις) μου την είχε δώσει σε ανύποπτο χρόνο πριν του πω πως θα πάρω άλλους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10402 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σόμπες Edilkamin

oddios έγραψε: ο έμπορος δυστυχὠς αποδειχτηκε για τα μπάζα, απλώς την έφερε στο σπίτι, χωρίς καν βοηθούς να τη ξεφορτώσει!! και ευτυχώς που ειχα προνοήσει για γερανό και μαστόρους και βοήθησαν να την ανεβάσουν. Οταν του είπα αν θα τη ρυθμίσει να μου δeιξει, κτλ, απλά ειπε πως δε χρειάζεται, ενώ στο manual αναφέρει πως πρέπει εξειδικευμενος να κάνει τις πρώτες ρυθμίσεις.

και με τα ιταλικά στο μενού :S ίσχυσε η μέθοδος της δοκιμής και της πλάνης!

Γυρνα το στα Αγγλικα. Ευκολο ειναι.
Αν εννοεις οτι και το manual ειναι στα Ιταλικά, στειλε μου μηνυμα να σου το στειλω στα Ελληνικά (εχω ιδια σομπα)
Αν ειχα δει το ποστ νωριτερα θα ερχόμουν -αν ηθελες- να σου δειξω 5-6 πράγματα ρυθμισεων και περιοδικου καθαρισμου. (Μολις χθες αναχωρησα απο Αθηνα για Βορρα)

(Το κρυφο μενου ρυθμισεως παραμετρων δεν θα βοηθουσε αν σου το εστελνα. Μονον ζημια θα μπορουσε να κάνεις προς το παρον. Οταν μαθεις καλα το εργαλειο, βλεπουμε.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ