Σόμπες Edilkamin

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6208 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Σόμπες Edilkamin
Τελικά βλέπω ότι η μαξιμουμ κατανάλωση είναι 30 κιλά τη μέρα σε πολύ κρύο για 100 τετραγωνικά. Σημερα εδωσα στο μηχανικό διαστάσεις σωμάτων και αριθμό φετών και μου υπολόγισε ότι θέλω 15KW.

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι τελικά να συνδέσω και την ενδοδαπέδια του πάνω ορόφου (που παω εγω κάθε Σαβ/κο), λέω να πάρω μια Boston (edilkamin και πάλι) και επειδή οι γονείς δεν θέλουν μέσ στο σπίτι μερεμέτια, να την βαλω ΕΞΩ κοντα στον καυστήρα του πετρελαιου και εκ παραλλήλου με αυτόν. Θα μου πείτε τότε γιατί δεν παίρνεις ένα καυστηρα πελετ Kiturami και βαζεις τη σομπα έξω, ενω είναι στολίδι για μέσα στο σπίτι; Επίσης γιατί να δώσεις 6000 για την Boston και οχι 3000 για τον Kiturami?? Την Boston την σκεφτηκα, διότι πιάνει το μισό χώρο από τον Kiturami.. αλλά γεμίζει κάθε 2 μέρες..... ενω ο Κιτουράμι καθε βδομαδα (εχει σιλο 300 κιλά!)
Μεγάλα διλήμματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6219 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σόμπες Edilkamin

ntavelis έγραψε: Τελικά βλέπω ότι η μαξιμουμ κατανάλωση είναι 30 κιλά τη μέρα σε πολύ κρύο για 100 τετραγωνικά. Σημερα εδωσα στο μηχανικό διαστάσεις σωμάτων και αριθμό φετών και μου υπολόγισε ότι θέλω 15KW.

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι τελικά να συνδέσω και την ενδοδαπέδια του πάνω ορόφου (που παω εγω κάθε Σαβ/κο), λέω να πάρω μια Boston (edilkamin και πάλι) και επειδή οι γονείς δεν θέλουν μέσ στο σπίτι μερεμέτια, να την βαλω ΕΞΩ κοντα στον καυστήρα του πετρελαιου και εκ παραλλήλου με αυτόν. Θα μου πείτε τότε γιατί δεν παίρνεις ένα καυστηρα πελετ Kiturami και βαζεις τη σομπα έξω, ενω είναι στολίδι για μέσα στο σπίτι; Επίσης γιατί να δώσεις 6000 για την Boston και οχι 3000 για τον Kiturami?? Την Boston την σκεφτηκα, διότι πιάνει το μισό χώρο από τον Kiturami.. αλλά γεμίζει κάθε 2 μέρες..... ενω ο Κιτουράμι καθε βδομαδα (εχει σιλο 300 κιλά!)
Μεγάλα διλήμματα...


ΡΕ συ Νταβελι πας καλα?(Sorry κι ολας)
Θες να παρεις σομπα κ να την βαλεις εκτος σπιτιου?
Μυστηρια τρενα εμεις οι Ελληνες! :S :S :S

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6223 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Σόμπες Edilkamin
ΧΑΧΑ! Δίκιο έχεις με έχουν τρελλάνει. Προσπαθώ να βρω χώρο. Αλλά εσυ εχεις καταλάβει τι διαφορά έχει η σόμπα - καλοριφέρ από τον καυστήρα; Πέραν του αισθητικού μέρους;

Πέρα από τη πλάκα απλώς διαπιστώνω αλλη μια φορά οτι δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι ΣΩΣΤΑ εξειδικευμένος και να σε ενημερώσει με ακρίβεια και αντικειμενικότητα. Πάντα κρύβεται από πίσω ταπεινό κριτήριο. Ο άλλος θέλει να πουλήσει και προσπαθεί να σου πεί ότι το δικό του προιόν είναι καλύτερο ..

ΤΟ δίλημμα λοιπόν που μένει είναι: KITURAMI 20KW ή Ottawa 24 KW ; ΚΟΡΕΑ ή Ιταλία; Μιλάω για λεβητα πελετ... :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6350 από λιλά12
Απαντήθηκε από λιλά12 στο θέμα Σόμπες Edilkamin
παιδια βοηθεια..αντιμετωπιζω κ εγο προβλημα θερμανσησ κ σκεφτομαι να βαλω σομπα πελλετ αεροθερμη. σκεφτομαι για 80 τετραγωνικα καλυμενουσ χωρουσ να βαλω κελλυ εδιλκαμιν 9kw..ο αντιπροσωποσ μου ειπε πωσ θα με καλυψει η συγκεκριμενη σομπα καθωσ θα θελει πιο λιγο χωρο κ δεν θα εχει μεγαλη καταναλωση..εχει δεξαμενη 20 κιλα..το διαμερισμα ειναι 5 χρονων,με διπλα παραθυρα,στον 1 οροφο κ βρισκομαι σε νησι...εχει κανεισ εμπειρια με την συγκεκριμενη σομπα?? πιστεθετε πωσ θα ειναι αρκετη?? μην δωσω 2600 κ τελικα δεν ζεσταθω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6396 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Σόμπες Edilkamin
θα ζεσταθεις οριακα αλλα ναι.
αν θες τετοια λεπτη θα σου προτεινα την tiny . η κελλυ ειναι ασχημουλα
και δες και την τιμη ειναι πολλα τα 2600

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6409 από ntavelis
Απαντήθηκε από ntavelis στο θέμα Σόμπες Edilkamin
ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ μόνωση (τοίχοι μονωμένοι, κουφώματα κλπ)χρειαζόμαστε 90-100 W/τετρ. μ

Με κακή μόνωση περίπου 130-140 W/τετρ. μ

Αρα εαν η μόνωσή σου είναι πολύ καλή, θες 7500 W , αν όχι, θές 11000 περ. Η KELLY και η TINY, είναι 9000. Προσωπικά θα την έπαιρνα

Πάντως σας μεταφέρω την άποψη του μηχανολόγου της ευταιρείας που ρώτησα για το πρόβλημα τη σόμπας καλοριφερ που ήθελα (βλ. πρώτο ποστ): ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ 18000 W για τα 110 τετρ. μ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ