Προτάσεις για ξυλόσομπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32081 από VLSK
Προτάσεις για ξυλόσομπα δημιουργήθηκε από VLSK
Μονοκατοικία στα Μέγαρα ,εμβαδού 60 τμ ,ύψος 2,30 μ,σχετικά καλή μόνωση (τόιχος 60cm από πλίνθρα ,διπλά τζάμια,σκεπή πλάκα και από πάνω κεραμίδια).Οικονομικά περιορισμένα.Μέχρι τώρα θέρμανση με καλοριφερ (1000 - 1200 λίτρα το χρόνο περίπου).
Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή ξυλόσομπα (κατά προτίμηση σύνδεση με το καλοριφερ).
Δυνατότητα μέχρι 1.000 ευρώ.
Μου αρέσουν πολύ οι σόμπες morso nordic (αλλά και η iron dog)
Η επιλογή της ξυλόσομπας γίνεται διότι :
1.Μια καλή σόμπα πελλετ είναι ακριβότερη από μία καλή ξυκλόσομπα.
2.Ευκολία στην προμήθεια ξύλου (από ιδιόκτητα 80 ελαιόδενδρα,δυνατότητα φύτευσης δένρων οπότε σε 5-6 χρόνια αυξημενη παραγωγή ξύλου για καύσιμο).
3.Μεταβλητότητα στην ποιότητα και στην τιμή του πέλλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32096 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Προτάσεις για ξυλόσομπα
Αν και έχεις καταλήξει....σχεδόν, όμως μιλάς για απλή ξυλόσομπα, και ύστερα για σόμπα νερού. :huh:

Απο εδώ θα ξεκινήσεις, και αφού καταλήξεις, προτείνω ύστερα να αρχίσεις να ψάχνεις για μοντέλα και προτάσεις. Μεγάλο το θέμα και η διαφορά, και τα χρήματα, μια απλής ξυλόσομπας με μιας υδραυλική. :)

Επίσης για τα καυσόξυλα που αναφέρεις σχετικά με τον Ελαιώνα.....οι προβλέψεις σου είναι εκτός. Τους 5-6-7 τόνους ξύλο που θέλεις τον χρόνο, ότι και να φυτέψεις, όσα κλαδέματα και να έχεις, τους τόνους αυτούς δεν τους παίρνεις με τίποτα.

Στην πελλετόσομπα τώρα.

Τι εννοείς καλή πελλετόσομπα, και με ποιο κριτήριο μπορείς να ξεχωρίσεις μια καλή από μια μάπα ποιότητα ? Την τιμή ? Τις υποσχέσεις του πωλητή ?

Μέχρι τώρα ζεσταινόσουν άνετα με το πετρέλαιο, αυτοματισμούς κτλ, και βγάζοντας από την μέση μια πελλετόσομπα που προσφέρει κάποιους αυτοματισμούς, και άνεση, θα περάσεις στο καυσόξυλο με όλα τα προβλήματα του. Το μεγαλύτερο είναι η μόνιμη κάπνα που θα έχεις στο σπίτι, από το άνοιξε κλείσε την πόρτα για να τροφοδοτείς ξύλα. Οσο καλή και να είναι μια ξυλόσομπα, την κάπνα δεν την έχει αποφύγει κανείς.

Οσο για το πέλλετ.....μια σόμπα καίει λίγο πράγμα, δεν είναι λόγος για να αποτρέψουμε την αγορά μιας πελλετόσομπας. :lol:

Αυτά τα ολίγα.....η απόφαση δική σου.....η ευκολία η ταλαιπωρία για τον φετινό χειμώνα πάλι δική σου. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": VLSK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32124 από VLSK
Απαντήθηκε από VLSK στο θέμα Προτάσεις για ξυλόσομπα
Ευχαριστω για το χρονο και τη διάθεση σου.
Πελλετόσομπα:ψάχνομαι να έχει την υποσχόμενη απόδοση για τον χώρο μου (7-9 KW),αξιόπιστη και αδιαφορώ για design κλπ.Από όσα έχω διαβάσει και μου έχουν πεί (δεν είμαι της δουλειάς) οι κινέζικες είναι "κινέζικες" και οι λοιπές ανατολικοευρωπαικές βγάζουν προβλήματα.Αριστες οι ιταλικές (ακριβές λόγω design) ,καλές και αξιόπιστες οι ισπανικές (εξ ίσου ακριβές).Θα διέθετα εως 1500 ευρώ για μία αξιόπιστη (σε απόδοση και κατανάλωση πελλετ) πελλετόσομπα.
Ξυλόσομπα: οι σομπες morso,nordic,iron dog (και άλλες πχ astrofloam) που έχουν καύση καυσαερίων δεν καπνίζουν το χώρο (μου έχουν πεί).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32138 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προτάσεις για ξυλόσομπα
αλλα θα κανεις τον "θερμαστη"....

να σου πω ενα λογο για τι ΔΕΝ πηρα ξυλοσομπα παρ' ολο που τρωγωμουν εντονα, αλλα πελετ κινεζικη.

η κορη η μεγαλη φτανει σπιτι στις 3 το μεσημερι η γυναικα μου στις 5 κι εγω κατα τις 6..
καμια δε ξερει να αναβει καν τζακι...
Θα μου πεις... θα μαθουν - συμφωνω αλλα....

το κουμπι ΟΝ ειναι οχι ευκολια ( για την δικη μου περιπτωση ) αλλα αναγκη.

Σκεψου μηπως κατι παρεμφερες εχεις κι εσυ.

( υποθετω οτι μιλάς για κυρια κατοικια κι οχι εξοχική )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ