Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31252 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
[quote="fisikos50"
Με τις τομές, άστο καλύτερα, δεν είναι για όλους αυτά, πρέπει και να τα καταλαβαίνεις, όχι απλώς να τα κοιτάζεις.




Φιλε μην εκνευριζεσαι... εχεις ειρωνευτει και εχεις απαξιωσει τους παντες και τα παντα...τεχνικους-εταιριες με ιστορια και προσφορα στην αγορα θερμανσης εδω και χρονια.

Κανεις δεν σου ειπε κατι για να σε προσβαλει, το αντιθετο μαλιστα...πολυ κοσμιες απαντησεις πηρες σε σχεση με τις ειρωνειες σου.

Στο χερι σου ειναι να παρεις την συμπεριφορα που θες απο τους αλλους.

Οσο για το παραπανω σχολιο σου ενα εχω να σου πω...

Εχω φαει 19 χρονια απο την ζωη μου (36 ειμαι) να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ και να τρεχω απο σεμιναριο σε σεμιναριο γιατι η τεχνολογια προχωραει οπως ξερεις...μην κρινεις απο τον εαυτο σου που μονο κοιταζεις.
Μπορει να τα κοιταζεις και να τα καταλαβαινεις αλλα δεν εχεις ιδεα πως να τα εφαρμοζεις.

Λες να κατασκευαζω μια γεωθερμια η επιδαπεδια η να βλεπω μια τομη και να μην ξερω τι ειναι;;;

Μπορω να σου δειξω εκατονταδες φωτογραφιες απο δουλειες μου για επιδειξη...εσυ;;;

Δεν πειραζει φιλε μου...αν θες μια προτροπη μου, χρησιμοποιησε το φορουμ για να μαθεις κι οχι να ειρωνευεσαι τους παντες και τα παντα...φιλικα παντα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31260 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL

χρηστος8 έγραψε:
Τι αλλο θα ακουσουμε ρε γαμωτη μου...





stergiosbik έγραψε:
Fisikos50 γιατι το ειρωνικο υφος?





Σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας (αλλά και της επιείκειας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31272 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
Αγαπητοί φίλοι Χρήστο και Φυσικέ....
Έγραψε ο Φυσικός το παρακάτω που το διάβασα δύο φορές μήπως και καταλάβω που διαφωνείτε...
Αν κατάλαβα καλά διαφωνείτε κατ πόσο το βάρος παίζει ουσιαστικό ρόλο στην απόδοση;

Σχετικά με σόμπες, το βάρος δεν καθορίζει τη λειτουργία της σόμπας, αλλιώς το μόνο που θα χρειαζόταν να κάνουμε θα ήταν να τις ζυγίσουμε και αμέσως θα βρίσκαμε την καλύτερη.

Εξάλλου, είναι προφανές ότι όποιος θέλει μπορεί να κατασκευάσει μια πολύ βαριά σόμπα χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, το βάρος, αν προέρχεται από μέταλλο (και όχι από άλλα υλικά, π.χ. διακοσμητική πέτρα στα πλάγια κτλ) μας είναι χρήσιμο όταν αποφασίσουμε να πουλήσουμε τη σόμπα σε γύφτο που θα την πάει για λιώσιμο.

Για την απόδοση σε μια σόμπα, βοηθάει να δούμε σε τομή αν έχει στοιχεία προηγμένης λειτουργίας ή αν είναι απλά ένα κουτί με πιθανόν καλή διακόσμηση εξωτερικά και μεγάλο βάρος (π.χ. μαντεμένιο κουτί με μια τρύπα για το μπουρί και μια πόρτα).

Η εμπειρία ενός χρήστη με κάποια σόμπα έχει αξία χρηστική (π.χ. για το αν κλείνουν καλά οι πόρτες, αν τον δυσκόλεψε κάπου η λειτουργία κτλ), αλλά σαν συγκριτικό στοιχείο, όπως το λέει και η λέξη, θα πρέπει να μπορεί να συγκριθεί με κάτι άλλο, στις ΙΔΙΕΣ συνθήκες.

Για παράδειγμα επειδή έχω μια σόμπα και ζεσταίνομαι στο δικό μου σπίτι και ο άλλος έχει μια άλλη σόμπα και δεν ζεσταίνεται, αυτό τι σημαίνει; Μπορεί να σημαίνει ότι ξέρω καλύτερα να τη δουλεύω τη σόμπα, ή ότι είμαι περισσότερες ώρες στο σπίτι και η σόμπα καίει περισσότερες ώρες, ή ότι το σπίτι μου έχει καλύτερη μόνωση, ή ότι είναι σε πιο ευνοϊκό σημείο από πλευράς απωλειών, ή ότι καίω πιο ξερά ξύλα, ή ότι η σόμπα μου είναι καλύτερη. Ποιό από όλα μπορεί να συμβαίνει;

Περί δευτερογεννούς καύσης, αυτό είναι κάτι που όποιος το έχει, φροντίζει να το δείχνει επαρκώς γιατί δεν είναι κάτι που το βρίσκουμε εύκολα (σε φθηνές σόμπες), αλλιώς θα το είχαν όλοι. Έχει νόημα όμως μόνο αν τα ξύλα μας είναι πολύ ξερά, αλλιώς, ήδη η πρωτογεννής καύση δεν είναι καλή και άρα οι θερμοκρασίες που θα αναπτυχθούν δεν επαρκούν και για δευτερογεννή καύση.

Οπότε, μετά από όλα αυτά, ποιά σόμπα θα πρέπει να πάρουμε τελικά; Μα φυσικά αυτή που αρέσει στη γυναίκα μας..


Μετά απο αυτό το πόστ του φυσικού Xρήστο έγραψες τι άλλο θα ακούσουμε ρε γαμώτο....
Για αυτό το πόστ το έγραψες;
Και αν ναι... Που διαφωνείς; Στο βάρος;
Με έχετε μπερδέψει τώρα.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31281 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
www.haassohn.com/en/products/wood-stoves.html

Γρηγορη μια σομπα 56 κιλων με 3 χιλιοστα λαμαρινα μπορει να εχει 88% αποδοση και θερμοκρασια καυσαεριων 108 βαθμους;;; μπορει να ειναι και 10kw;;;

Εγω λεω οχι σαφως...δεν θεωρω οτι για να αποδωσει σωστα πρεπει να μπει σε σωστη θεση και να καιει τις καταλληλες ωρες οπως ο fisikos...ουτε και θεωρω ασημαντο το βαρος της...μας λεει παρα πολλα ΚΑΙ το βαρος...εφοσον δεν τα απορριπτει τα αποδεχεται, εξου και η διαφορα.

Οπως και οπου να μπει οι δυνατοτητες αυτης της σομπας ειναι μικρες...δες τις σομπες παραπανω και προσεξε με ποση οικονομια δινουν τα kw σε αντιθεση με τις φτηνες...δες επισης και τα βαρη...επισης ειναι για συνεχομενη 24ωρη χρηση...λες να ειναι χαζοι οι Αυστριακοι;;;


ΥΓ. Fisikos δεν υπαρχει καμια αναλογικοτητα απο μερους σου...μην κρυβεσαι, ειρωνευεσαι ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια βεβαια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31286 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL

fisikos50 έγραψε: Πράγματι κορυφαία επινόηση η σύγκριση ανάμεσα σε μια φθηνή σόμπα και σε ένα λέβητα πυρόλυσης.


Δεν την κάναμε εμείς, οι σέρβοι την κάνανε, που υπαινίσονται ότι η σόμπα των 200€ και ένας λέβητας πυρόλυσης, βγάζουν τον ίδιο βαθμό απόδοσης. Τζάμπα παιδεύονται στα εργοστάσια να κάνουνε πυρόλυση, οι σέρβοι πέτυχαν την ίδια απόδοση με μιά κόφτρα μόνο.


fisikos50 έγραψε: Με τις τομές, άστο καλύτερα, δεν είναι για όλους αυτά, πρέπει και να τα καταλαβαίνεις, όχι απλώς να τα κοιτάζεις.

Περί πάχους λαμαρίνας, επειδή είμαι από χωριό της Βόρειας Ελλάδας και έχω ζήσει πολλά χρόνια με σόμπες ξύλου από λαμαρίνα, αυτές που είχαν και φούρνο δίπλα και ήταν φτιαγμένες από λαμαρίνα τόσο λεπτή που την πατούσες με το χέρι και βούλιαζε, αυτές οι σόμπες διαρκούσαν δεκαετίες, τις βάφαμε και με ασημομπογιά κάθε χρόνο αν θέλαμε να φαίνονται πιο ωραίες, αυτά λοιπόν για τη λαμαρίνα πες τα σε κανέναν άλλο, κατά προτίμηση σε κάποιον που να μην ξέρει, εκεί μπορεί να πιάσουν κιόλας.


Όλοι χαζοί λοιπόν, που κάνουν σόμπες στα 100 και 150 κιλά σε αυτά τα kW, ζήτω οι σέρβοι που ξεσκίζουν στην τεχνολογία μείωσης βάρους. Το επόμενο μοντέλο από αλουμινόχαρτο.


fisikos50 έγραψε: Για το αν είναι η σόμπα όσο λέει δεν το γνωρίζω, ούτε για αυτήν, ούτε για καμία άλλη σόμπα.


Δηλαδή θα βάλουμε μέσα στην εστία 3 κιλά ξύλα να καίνε φουλ στους 300 βαθμούς, και 15 πόντους πιό πάνω θα έχουμε πτώση στους 108? Όταν σε λέβητες με διαδρομές μήκους κάνα δυό μέτρων και επιφάνεια εναλλαγής 2-3 υδρόθερμα τετραγωνικά, παλεύουν να πετύχουν τους 160-170?


fisikos50 έγραψε: Αν μάλιστα πάμε και στο αν είναι οι λέβητες όσο λένε, τα έχω γράψει αλλού, να μην τα ξαναγράφω.

Στη Σερβία πάντως με τέτοιες σόμπες ζεσταίνονται και κατασκευάζουν πολλές φθηνές και αποδοτικές σόμπες αλλά όχι σόμπες για εφέ, τελευταία έχουν μπει και σε αυτήν την κατηγορία του εφέ, αλλά εκεί είναι ακριβό το προϊόν αφού πάντα το εφέ κοστίζει.


Μια χαρά αποδοτική είναι και η σέρβικη, αν βγάζει πχ 270 βαθμούς καυσαέρια και 70%. Το 108 και το 89% είναι παπαρδέλες...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31295 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Timsistem Diana vs Skladova Tehnika Komfort 11KXL
Δεν γνωρίζω πολλά απο μετάδοση θερμότητα αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι η μετάδοση θερμότητα έχει σχέση με την επιφάνεια εναλλαγής.
Η επιφάνεια εναλλαγής φυσικά έχει σχέση με το βάρος αν μιλάμε για το ίδιο υλικό στο ίδιο πάχος.
Το πάχος φαντάζομαι έχει σχέση με την ποιότητα και την αντοχή και για αυτό βλέπουμε ότι τα πρότυπα ζητάνε τάδε πάχος λαμαρίνας.

Μετά απο το παραπάνω σκεπτικό (λέω εγώ τώρα) μπορεί μία σόμπα να έχει μεγάλη επιφάνεια εναλλαγής με πολλές και καλές διαδρομές άρα καλό βαθμό απόδοσης αλλά με μικρό πάχος λαμαρίνας άρα και μικρό βάρος που να υστερεί στην αντοχή, δεν ξέρω μήπως και στην ασφάλεια.....

Τώρα το τι κάνει η συγκεκριμένη σόμπα δεν έχω ιδέα...

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.190 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ